פינדוג

מעבר של גור כלבים בין בעלים, לאחר מכירה או מסירה - כל מה שחשוב לדעת

כלבים הם בעלי חיים חכמים מאוד, בעלי רגישות גבוהה לסביבה - הן לסביבה הפיזית בה הם נמצאים, והן לסביבה החברתית בה הם חיים. כלבים, בדומה לבני אדם, מקיימים שגרת חיים, אשר כל שינוי בה עשוי להוביל לחוסר יציבות רגשי מצדם, ולהתנהגויות המעידות על לחץ וסטרס.
הקראת המאמר:

מעבר של גור כלבים בין בעלים

עם זאת, כלבים עשויים לחוות שינויים רבים במהלך חייהם, לנוכח העובדה כי גורלם וסדר יומם קשור באופן בלתי נפרד בחייו של הבעלים שלו. על כן, חשוב ראשית להיות מודעים לכך שכלבים אוהבים שגרה יציבה. כאשר אנו מדברים על שגרה יציבה, מדובר בסדר יום קבוע, סביבה מוכרת (הדירה בה הכלב גדל, העיר בה הכלב חי), ובני המשפחה המקיפים את הכלב וגרים איתו.

אירוע משמעותי אשר עשוי ליצור סטרס אצל הכלב, ואף להשפיע עליו לטווח הרחוק, הוא מעבר בין בעלים, בין אם מדובר במקרה של מכירה או בין אם מדובר במקרה של מסירה. לכן, מומלץ להתכונן ולהכין את בני הבית כי ייתכן ותקופת המעבר תהיה מלווה בקשיים מצד הכלב, אשר עשויים להשפיע על החוויה עמו. כמו כן, מומלץ ללמוד את הנושא מבעוד מועד, על מנת להיות מוכנים ולדעת כיצד להתנהג כלפי הכלב, בכדי לעזור לו להתאקלם בקלות ובנעימות ככל הניתן.

מעבר של גור כלבים בין בעלים

מדוע מעבר בין בעלים הוא אירוע קשה מאוד עבור גור כלבים?

מעבר בין בעלים משנה את עולמו של הכלב משתי בחינות מרכזיות - האחת, המעבר כורך בתוכו החלפת בעלים, משמע מעבר בין משפחה למשפחה. השנייה, המעבר כולל גם מעבר של סביבה פיזית - מעבר דירה, מעבר שכונה או עיר, שינוי הסביבה המוכרת לכלב.

קל וחומר שדברים נוספים בחיי הכלב ישתנו - שגרת יומו תקבל התאמה למשפחה אליה הגיעה, אפילו האוכל שיקבל ישתנה... בקיצור - כמעט כל דבר שהכלב הכיר בחייו כבר לא תקפים.

לכן מעבר בין בעלים, למשל בתהליך מכירת כלבים, מסובך יותר עבור כלב מאשר שינויים בתוך חייו המוכרים - כמו למשל שינוי הרכב המשפחה (הולדת אח או אחות, פטירת אדם מהמשפחה), או למשל מעבר דירה יחד עם המשפחה המוכרת.

חשוב לציין כי בהרבה מין המקרים, מעבר בין בעלים, או אפילו הגעה ממקלט לכלבים עשוייה לשפר משמעותית את חיי הכלב לטווח הרחוק. על כן, אין מה להיבהל מהתחלה קשה - יש אור בקצה המנהרה.

מהו ה"סטרס" שהכלב שלכם חווה?

סטרס היא מילה נפוצה המתארת תחושות של עומס או לחץ. הגורמים למתח הם מגוונים ביותר כאשר מדובר בבני אדם - עבודה, אולי חרדה חברתית, עומס משימות, ועוד גורמים רבים אשר עשויים לגרום ללחץ אצל בני אדם במהלך חייהם.

גם הכלבים שלנו יכולים להיות לחוצים. עם זאת, הכלבים שלנו לא משמיעים את רגשותיהם במילים, מטיחים את הטלפון בכעס או סובלים מהתקף זעם או חרדה, אז כיצד נוכל לדעת שהם לחוצים? סימני החרדה אצל כלבים הם לרוב מינוריים. למעשה, התנהגויות המעידות על לחץ בקרב כלבים, עשויות להיות דומות להפליא להתנהגויות נורמטיביות.

על כן, יש ללמוד ולהכיר את סוגי התנהגויות אלו היטב, על מנת להיות רגישים לצרכי הכלב שלכם עד כמה שניתן.

כיצד ניתן לזהות סימני מצוקה אצל הכלב שלכם? מה הם סימני המצוקה האופייניים לכלבים?

 • ישנם שינויים בעיניים ובאוזניים אצל הכלב שלכם - כלבים לחוצים, כמו אנשים לחוצים, עשויים להיות בעלי אישונים מורחבים ולמצמץ במהירות. הם עלולים לפקוח את עיניהם לרווחה ולהראות יותר "לבן" מהרגיל, מה שייתן להם מראה מבוהל. אוזניים רפויות או ערניות בדרך כלל מוצמדות לאחור אל הראש עשויות להעיד גם כן על לחץ ומתח אצל הכלב שלכם.
 • צעידה קדימה ואחורה, ורעד בלתי נשלט - רעידות של כלב הן דבר יחסית נפוץ, ייתכן כי תראו את כלבכם רועד לאחר משחק, התגלגלות בדשא, או אחרי מקלחת. רעד בכל הגוף עשוי להיות טבעי ורגיל, אך יש לזכור כי הדבר עשוי להעיד גם על מצב לחץ בו הכלב שרוי. יש כלבים שהולכים בשביל חוזר ונשנה סביב אובייקט מסוים כאשר הם נתונים במצב לחץ.
 • הכלב שלכם חווה שינויים בתפקוד הגוף - בדומה לבני אדם, כלבים עצבניים או לחוצים עשויים להרגיש דחף פתאומי לעשות את צרכיהם. כאשר הכלב שלכם עושה את צרכיו זמן קצר לאחר המפגש עם חבר כלבי חדש, ייתכן שהוא מסמן טריטוריה ומגיב למתח בו זמנית. סירוב למזון ואובדן תיאבון, לצד הפרעה בתפקוד מערכת העיכול גם הם מהווים אינדיקטורים למצבי לחץ אצל הכלב שלכם.
 • בכי בתדירות גבוהה, ונביחות ללא סיבה נראית לעין - קוליות היא ביטוי עצמי נורמלי אצל כלבים, אך עשויה לבוא בתדירות גבוהה יותר כאשר הם נמצאים במתח. כלבים מפוחדים עשויים לנבוח וליילל בכדי להרגיע את עצמם או לחילופין למשוך את תשומת ליבם של בעליו. כלבים אף עשויים לבכות במצבי לחץ - הבכי של הכלבים נשמע כמו מעין יללות, אך קולן עשוי להישמע אפילו דומה לבכי אנושי.
 • נשירה אינטנסיבית ופתאומית - גם תופעה זו נפוצה בקרב בני אדם לחוצים. אם תשימו לב כי כלבכם השיל מעליו כמות פרווה גדולה בבת אחת, ייתכן כי מדובר בתוצאה של מצב לחץ אותו הכלב חווה.
 • שינויים בתנוחת הגוף, בעיקר בעת עמידה או הליכה - כלבים בדרך כלל נושאים משקל שווה על כל ארבע הרגליים. כלב הנשען על רגליו האחוריות או מתכווץ, מביע בכך לחץ ומתח. כלב מפוחד או לחוץ עשוי לקפל את זנבו בין רגליו, וכן שריריו עשויים להיות נוקשים.
 • הכלב שלכם מפהק, מזיל ריר ומלקק - בדומה לבני אדם, כלבים מפהקים כשהם עייפים או משועממים, אך הם מפהקים גם כשהם לחוצים. פיהוק מלחיץ הוא ממושך ואינטנסיבי יותר מפיהוק מנומנם, ומהווה מנגנון אבולוציוני המאפשר הכנסת כמות גדולה של חמצן לריאות. גם ריור יתר וליקוק בתדירות גבוהה מהרגיל יעידו על ייתכנות ללחץ בקרב כלביכם.
 • נשימה כבדה או מהירה - כלבים מתנשפים כשחם להם, כשהם נרגשים או כאשר הם לחוצים. אם הכלב שלך מתנשף למרות שהוא לא התאמן או למרות שלא מדובר ביום חם מהרגיל, ייתכן שהוא חווה מתח.
 • התנהגות של הימנעות או התנהגות של שינוי מקום - כאשר כלבים מתמודדים עם מצב לא רצוי, כלבים עשויים "לברוח" על ידי התמקדות במשהו אחר. מדובר בהתנהגות הדומה לאסקפיזם, כפי שמתקיימת אצל בני אדם. התנהגות זו תבוא לידי ביטוי כאשר הם עשויים לרחרח את הקרקע, ללקק את איבר המין שלהם, או פשוט להסתובב ולברוח.
 • התנהגות של הסתרה או התנהגות של בריחה - מדובר בהתנהגות של הימנעות מורחבת - כלבים מתוחים עשויים לנוע אל מאחורי בעליהם על מנת להסתתר. כאמצעי לבריחה, הם עשויים לעסוק בפעילויות כגון חפירה או תנועה בסיבוב, או עלולים להתגנב מאחורי עץ או מכונית חונה. גם כאן מדובר למעשה במעין "אסקפיזם", הממוקד יותר בניסיון להסתתר ולברוח באופן פיזי, יותר מאשר באופן מנטלי.

איך ניתן להקל ולתמוך בכלב שלכם בזמן המעבר? איך ניתן להפיג את הלחץ שכלבכם חווה?

ראשית יש להבדיל בין סימני מתח מהתנהגות רגילה - כך הבעלים יכול לדעת אם הוא מסתובב סביב השולחן משום שהוא לחוץ, או סתם בתור משחק.

לרוב, כשהכלב רגוע, יהיו לו אוזניים זקופות למחצה או הפונות קדימה, פה רפוי ועיניים עגולות. משקל גופו יחולק באופן שווה על כל כפות רגליו. הבחנה בין התנהגות נורמלית לסימני לחץ תעזור לך במהירות וביעילות לאבחן האם מדובר במצב לחץ או בהתנהגות רגילה.

בדומה לבני אדם, פעילות גופנית יכולה להפחית מתח באופן יעיל. פעילויות גופניות כמו הליכה או משחק עוזרות גם לך וגם לכלב שלך לשחרר מתח ולגרום לכלב שלכם לרגיש יותר בנוח במשפחה החדשה שלו.

בימים הראשונים של כלבכם בביתכם, השתדלו שלא להשאיר אותו לבד בבית, ושימרו על הסביבה שלו רגועה ככל האפשר - ונטולת גירויים מוגזמים (עודף אהבה; מסיבה בבית). השתדלו ליצור לכלבכם שגרה יומית, ותהיו עקביים בנוגע לחוקי הבית.

עזרו לכלבכם למצוא לעצמו מקום שקט בו ירגיש בטוח בסביבה החדשה לאחר מעבר בין בעלים. בנוסף, תגובה לפקודות שגרתיות מסיחה את דעתו של הכלב ומספקת תחושת נורמליות. זה מדהים כמה מנחמות פקודות מוכרות ופעולות שגרתיות להיות עבור כלב מודאג.

אם הכלב שלך חווה לחץ באופן קבוע, מומלץ לפנות לווטרינר. הווטרינר עשוי להפנות אתכם למאלף או לרופא התנהגותי וטרינרי כדי להעריך בעיות הקשורות ללחץ. במקרה הצורך, ניתן יהיה לקבל מהווטרינר תרופות להפחתת לחץ.

 • 19/03/2023