פינדוג

לברדודל - האמיץ האנרגטי

אם חשקתם בכלב אנרגטי שירוץ איתכם בפארק וייקח אתכם לטיולים ארוכים, שמסוגל לשמור על הבית ולהיות חזק דיו כדי להבריח איומים פוטנציאלים ועם כל זאת להיות כלב לבבי אוהב אדם הידידותי גם לילדים, אתם צריכים לשקול לאמץ לברדודל. הלברדודל נוצר מהצלבה מתוכננת בין גזע הלברדור והפודל במטרה ליצור כלב נחייה מושלם, אך התוצאות קצת פחות התאימו לציפיות. הלברדודל אמנם כלב יפה תואר עם פרווה רכה ונעימה, אך האינטיליגציה הבינונית עם עודף מרץ ניכר ומסת גוף גדולה הפכו אותו קצת פחות מתאים לעיוורים הזקוקים לכלב צייתני ובעל אופי שקט. אך למרות כל זאת הלברדודל צבר פופולאריות גדולה בקרב משפחות עם ילדים ששמחו לאמץ כלב מלא חיים ושמחה שאיננו שברירי ועדין כמו רוב הגזעים הקטנים ואינו זקוק לשגרת טיפוח יקרה.

הלברדודל - הכישלון שהפך להצלחה

במהלך שנות החמישים ניסו מגדלי כלבים ליצור את גזע הנחייה המושלם. הם רצו את התכונות הטובות של הלברדור ככלב נאמן וחכם עם השיער ההיפואלרגני והאופי הנוח של הפודל, אך התוצאות היו מאד מאכזבות. ה-לברדודל היה כלב גדול מדי, מוסח מדי, לא תמיד אנטי אלרגני אם כי פרוותו נוטה לנשור פחות, והכי גרוע - מלא במרץ. ייתכן וגורלו של הגזע היה נחרץ אילולא הפך מהר מאד להיות חביב על משפחות עם ילדים שדווקא חיפשו כלב משפחתי מלא באנרגיות חיוביות שגם מסוגל להגן על הבית ולנבוח לנוכח איום מתקרב, כלב מוצק וחזק אך עם זאת בעל לב חם ואוהב שאינו מצריך טיפוח וטיפול יקרים כמו קרובי משפחתו הפודל והגולדן דודל.

מראה סטנדרטי

אף על פי שגזע הלברדודל קיים כבר למעלה משבעים שנה, עדיין לא נוצר לו מראה סטנדרטי בגלל היסטוריה של מגדלים פיראטיים שלא ממש הקפידו על הכללים. ניתן לומר בוודאות כי הוא דק גזרה כמו הפודל וגדול כמו הלברדור, אוזניו ארוכות ושמוטות, עיניו גדולות וכהות, פרוותו סמיכה וארוכה, בדרך כלל מקורזלת וזנבו הינו זנב ארוך בעל מניפת שיער מרשימה.

מה בעצם ההבדל בין לברדודל וגולדן דודל?

אף על פי שללברדודל ולגולדן דודל יש אב אחד משותף - הפודל, הם לא יכולים היו להיות שונים יותר. בעוד שהגולדן דודל ירש את העדינות והמזג הנוח והצייתן של הפודל, הלברדודל ירש את האנרגיה הבלתי נדלית של הלברדור. בעוד שהגולדן דודל יעדיף טיול חביב בשמש נעימה ולאחר מכן מנוחה ממושכת, הלברדודל יתפלש בשלוליות בוציות ויריץ אתכם סביב הפארק, ובעוד הגולדן דודל ייבהל למראה אדם זר המנסה להכנס לשטח החצר שלכם, הלברדודל לא יהסס להסתער. בנוסף לזאת, הגולדן דודל ממהר לתת אמון באנשים ולהתיידד בעוד שהלברדודל נותר חשדן כלפי זרים ותמיד עומד על המשמר. כמו כן, ללברדודל יהיה קשה יותר ללמוד דברים שהגולדן דודל יקלוט במהירות רבה, ולא יהסס לבחון את הגבולות שלכם בכל פעם מחדש.

לברדודל

אומץ הלב מפצה על הכל

הוא אולי לא התברג למקום הראשון במדרג כלבי הנחייה כפי שייעדו לו יוצריו, אך הוא בהחלט בעל לב אמיץ. הוא לא ימהר להכנס לקרב עם כלב אחר או לתקוף אדם אחר משום שאיננו בעל אופי תוקפני, אך בהחלט עשוי להשאר לצד הבעלים שלו לנוכח איום ולנהום או לנבוח לאות אזהרה. הוא משתלב מעולה במשפחה שיש בה ילדים וירעיף עליכם אהבה, אך כדאי שתהיו מוכנים לצאת איתו לטיולים ארוכים ולמשחקי כדור בפארק כדי לסחוט ממנו את המרץ אחרת הוא עלול להיות מעט חסר מנוחה בבית.

האם הוא באמת חסר אינטיליגציה?

גזע הלברדודל אינו נמצא בעשיריית הגזעים האינטיליגנטיים ביותר, אך לומר שלא תצליחו למצוא כלל גור חכם, זה בכלל לא מדויק. ייתכן ויתמזל מזלכם לאמץ גור נבון במיוחד ועם הרבה התמדה והשקעה תוכלו להגיע איתו לתוצאות מרשימות. התכונות שבדרך כלל מכשילות את הלברדודלים הם אימפולסיביות, נטייה להסחות דעת מרובות, בדיקת גבולות וכמובן, יותר מדי אנרגיות כדי לשמוע אתכם בזמן שהם גוררים אתכם לשלולית הבוץ הקרובה. עם זאת, קשה למצוא כלב שיעניק לכם כל כך הרבה אהבה כמו הלברדודל. לכן, אם תשקיעו באילוף, בהתמדה, באימון ובהצבת גבולות, גם אתם תוכלו להפוך אותו לכלב ממושמע ומחונך וחבר אמיתי לחיים.

גודל

מאחר וכלבי הלברדודל מגודלים בחוות גידול מקצועיות כבר למעלה משבעים שנה, נוצרו ווריאציות מכוונות בגדלים של הזן. כיום ניתן למצוא שלושה גדלים עיקריים כשהגדול מביניהם דומה ללברדור והקטן מביניהם לפודל ננסי, אולם ישנו קושי מסויים להגדיר איזה גור נופל לאיזו קטגוריה בשל חוסר היציבות בתורשה שנוצרת בין הצלבת שני הגזעים הללו, יציבות שעד היום לא ניתן היה להשיג.

צבעי פרווה

ללברדודל פרווה מאד מגוונת, לא רק מבחינת הצבע אלא גם במידת הקירזול, ישנם לברדודלים ששיערם גלי עד חלק וישנם כאלה ששיערם מקורזל לתלתלים קטנים בדיוק כמו הפודל, וכמובן שיש גם דרגות ביניים. מבחינת הצבע ניתן למצוא אותו בצבע לבן, שחור, שמנת, אפור, חום, אדמדמם ואפילו כחלכל ( כינוי לצבע אפור מעושן ) ניתן גם למצוא גם פרוות בעלות שניים או יותר צבעים מעורבים. גורים בעלי דגם פרווה נדירה ומיוחדת יותר עשויים להיות יותר יקרים.

בריאות

מומלץ מאד להבריש ולסרק את הלברדודל מדי יום כדי למנוע קשרים, לדאוג לבריאות השיניים על ידי צחצוח יומיומי, לגזוז לו ציפורניים ולקחת אותו לבדיקות שיגרתיות אצל וטרינר אחת לשנה כדי לוודא שהוא בריא. לא ידוע על בעיות גנטיות המאפיינות את הגזע אך בשל היסטוריה לא מאד מתועדת של הרבעה, ייתכן ויהיו מספר תרחישים של בעיות מפרקים, בעיות עיכול או בעיות אוזניים. בשונה מקרובי משפחתו הגולדן דודל ומשפחת גזעי הפודל, הלברדודל אינו נחשב לכלב יוקרתי הדורש טיפוח בתכשירים יקרים וביקור קבוע במספרת הכלבים. אין זה אומר שתזניחו אותו, הוא בהחלט יכול ליהנות מחפיפה טובה פה ושם, במיוחד אחרי טיול בים או בפארק, אך הוא בהחלט כלב השווה לכל כיס.

כמה עולה לברדודל?

לברדודל מבית גידול טוב, במיוחד עם יש לו קו דם ידוע למניעת מחלות גנטיות, יעלה בין 3,000 - 4.500 ש"ח בממוצע. טיפ: מגדלים רבים רוכשים במיטב כספם את הלברדודל מתוך מחשבה שמדובר בגור מתוק וחמוד שישמש כצעצוע חי, אך כשהוא גדל מעט ומתחיל להפגין אסרטיביות ואנרגיות לא רצויות, הוא ננטש במהרה. אף על פי שאין זו מטרתנו לפגוע בפרנסתם של מגדלי הכלבים, יש סיכוי רב שתמצאו אותו ממתין לכם במכלאות ובעמותות השונות לאחר שבעליו התאכזב מן הרכישה.

למי זה מתאים?

מי שמחפש לברדודל למכירה, מחפש כלב משפחתי ולא חושש מאנרגיות מתפרצות, מסוגל להעניק לו הרבה מאד תשומת לב ולפחות שעה ביום להליכה נמרצת בפארק. הלברדודל זקוק לחינוך ולגבולות, ולכן מומלץ לקחת לו מאלף מקצועי. הלברדודל יהיה נהדר עם ילדים, גם עם פעוטות, אך מפאת גודלו והמסה שלו הוא עלול לגרום להם למעוד בטעות. לוקח לו מעט זמן להתרגל ולהקשר, אבל מרגע שנוצר ביניכם הקשר, הוא לעולם לא יינתק. הלברדודל נאמן מאד ויגן עליכם במחיר חייו.

 

אהבתם את התוכן? אתם מוזמנים לקרוא עוד מידע על כלבים במגזין שלנו!

  • 17/04/2023