פינדוג

סכנות הקיץ לכלבים

מזג האוויר הים תיכוני מזמן לנו במרבית עונות השנה בישראל ימים חמימים, ששיאם מגיע בימי הקיץ הלוהטים. כפי שלנו קשה להתמודד עם עונת הקיץ, גם לכלבים יש את האתגרים והסכנות שלהם, איתם הם נאלצים להתמודד בקיץ. זה הזמן להכיר מקרוב את אותן הסכנות.

עונת הקיץ והכלבים שלנו

בישראל שורר במרבית השנה מזג אוויר חמים ונעים, אשר הופך לחמים אף יותר, ויש יאמרו לוהט, בימות הקיץ. עונת הקיץ היא העונה המושלמת לבילויים וטיולים עם הכלבים שלנו, בחופי הים, בפארקים ובחיק הטבע. ויחד עם זאת, עונת הקיץ מזמנת לכלבים שלנו לא מעט סכנות ובעיות, העלולות אף לפגוע בבריאותם.

עונת הקיץ החמה הופכת לבעייתית ומאתגרת במיוחד עבור הכלבים שלנו, בעיקר בשל עצם העובדה כי לכלבים לא קיימת מערכת לוויסות וקירור החום, כפי שיש לבני האדם (מנגנון ההזעה), כאשר הכלבים משתמשים בטכניקת ההלחתה בכדי לקרר את הגוף שלהם. כך, באמצעות הוצאת הלשון והתנשפות, הכלבים פולטים את חום גופם ומנסים להתקרר.

מהן סכנות הקיץ לכלבים?

סכנות הקיץ לכלבים הן רבות ומגוונות ובין העיקריות מביניהן נמצאות הסכנות הבאות:

כוויות שמש

כוויות שמש לכלבים יכולות להיגרם בשל שתי סיבות עיקריות: פרווה בהירה ודלילה, המביאה את עור הכלבים במגע ישיר עם קרני השמש, ללא הגנה ראשונית של הפרווה. סיבה נוספת נעוצה בעובדה שהכלבים פוסעים על כפות הרגליים שלהם והליכה על גבי אספלט לוהט או חול הים, אינה מהווה חוויה נעימה בלשון המעטה.

אחת ההמלצות עיקריות למניעת כוויות שמש היא, להימנע מיציאה לטיולים עם הכלבים בשעות החום הקיצוניות, המגיעות לטמפרטורות גבוהות במיוחד בשעות הצהריים, או לפחות למצוא מסלולים מוצלים. ליצירתיים מבינינו, ניתן יהיה לרכוש נעליים מיוחדות עבור הכלבים שלנו.

התייבשות ומכת חום

מנגנון הקירור הטבעי של הכלבים אינו יעיל במיוחד בעונת הקיץ החמה, כך ששהות מרובה בשמש ובטמפרטורות גבוהות עלול לגרום לכלבים שלנו להתייבשות ומכת חום. על מנת למנוע תופעות אלו, יש לדאוג לכך שהכלב שלנו ישתה כמות מספקת של מים ולדאוג לשהייה במקומות מוצלים וקרירים.

אוכל

לכלבים קיימת נטייה טבעית לאכול פחות בעונת הקיץ ולפיכך, עלינו לדאוג עבורם לתזונה מספקת ואיכותית. במידה והכלב מגלה אדישות ואינו אוכל בכמות מספקת, יש לגשת אל הווטרינר ובכל מקרה, לא להשאיר את האוכל בחוץ לזמן רב, שכן הוא עלול להתקלקל במהירות ולמשוך אליו חרקים שונים.

מזיקים שונים

בעונת הקיץ ניתן למצוא לא מעט מזיקים שונים המתעוררים יחד עם הטמפרטורות העולות, כאשר חרקים כמו טפילים, צרעות, דבורים ונחשים, יכולים לגרום לבעיות וסכנות שונות עבור הכלבים שלנו. כיום, ניתן למצוא מגוון תכשירים נגד מזיקים עבור הכלבים ובמקרה של פגיעה בלתי מזוהה ותגובה לא מוכרת של הכלב, יש לפנות לווטרינר בהתאם.

מהם הסימנים המעידים על כך שהכלב שלנו התייבש?

סימני התייבשות ומכת חום אצל כלבים מופיעים לרוב בשלבים, כאשר בשלב הראשון הכלבים יראו סימנים של חוסר מנוחה, עצבנות וחוסר שקט. בשלבים הבאים, ניתן להבחין בסימנים כמו ריור ונשימה בקצב מוגבר, פעולות המעידות על ניסיונות הכלב להוריד את טמפרטורת גופו.

בשלבים מאוחרים יותר, אנו נבחין כי הכלב שלנו חלש במיוחד, אינו מצליח לשמור על שיווי משקל, שלשולים, הקאות, פרכוסים, חום ועוד. שלבים אלו יכולים להגיע למצבים מסכני חיים ובמידה והתעוררו אצל הכלב שלכם, יש לפנות בהקדם אל ווטרינר מומחה.

סכנות הקיץ לכלבים

מחלות קיץ

חודשי הקיץ החמים מזמנים גם מחלות שונות הנוטות להתפרץ אצל הכלבים במיוחד בעונת הקיץ, כמו המחלות:

טפילי מעיים

בקיץ אנחנו מבלים יותר עם הכלב שלנו, הנהנה מחיי חברה עשירים, טיולים ארוכים ומפגשים עם כלבים אחרים. מפגשים אלו מגבירים את הסכנה להידבקות במחלות שונות, כאשר אחת הבולטות מביניהן היא טפילי המעיים.

קדחת קרציות

עשבייה גבוהה ושטחים לא מיושבים מהווים כר פורה לקרציות, אשר בתורן, נדבקות אל הכלב ומתרבות במהירות על גופו ויכולות אף לגרום למחלות נוספות, כמו דלקת עור רטובה.

שלשול והקאות

כלבים רבים סובלים מתופעות של שלשול והקאות בחודשי הקיץ, תופעה הנגרמת בעקבות אכילת אוכל מקולקל וטפילים שונים.

כיצד ניתן להכין את הכלבים לעונת הקיץ?

הכרת האתגרים והסכנות השונות עבור הכלבים שלנו בעונת הקיץ, היא כבר צעד ראשון וחשוב בהכנת הכלבים שלנו לעונת הקיץ, כאשר הפעולות הבאות יוכלו לסייע אף הם:

תספורת לקיץ

בעלי כלבים רבים נוטים לחשוב כי הפרווה של הכלב שלהם מכבידה עליו וגורמת לו לאי נוחות בתקופת הקיץ, אך למעשה, לפרווה של הכלב קיימת יכולת בידוד מקור וחום. לפיכך, מומלץ שלא לגלח בצורה קיצונית את הכלבים שלנו לפני הקיץ, אלא לספר את הכלב בצורת דילול, כך שישמרו על רעננות לקראת הקיץ.

ארטיק לכלב

פטנט נחמד ויעיל במיוחד לקיץ הוא להכין לכלב ארטיק קר תוצרת בית, באופן שיצנן ויקרר אותו. את הארטיק ניתן להכין באמצעות הקפאת גרגרי מזון או צ'ופרים עם מים ולהוסיף לאחר ההקפאה גרגרי אוכל וחתיכות קטנות של נקניק.

חיסונים

כפי שראינו, בעונת הקיץ עלולות להתפרץ מחלות שונות אצל הכלבים ובכדי לספק להם הגנה מיטבית, חשוב לדאוג לחיסונים מתאימים לפני עונת הקיץ. בכל הנוגע לפרעושים וקרציות, ניתן להיעזר באביזרים מיוחדים כמו קולרים ואמפולות, המסייעים בדחיית הפרעושים והקרציות.

מה עושים עם כלבים אנרגטיים?

כלבים אנרגטיים אוהבים להשתולל ולשחק והם מלאי מרץ באופן כללי. מאפיינים אלו אינם בהכרח מסתדרים עם ההמלצה שלנו לצאת לטיולים רק בשעות אחר הצהריים בעונת הקיץ ולפיכך, כדאי לחשוב על משחקים ופתרונות יצירתיים בתוך הבית. צעצועים, מילוי קפוא והליכון מיוחד לכלבים, יכולים להיות בהחלט פתרונות יצירתיים ויעילים.

  • 01/05/2023