פינדוג

קולר או רתמת גוף - מה עדיף?

אחת השאלות הנפוצות ביותר בהן מתלבטים בעלי חיות מחמד היא מה טוב יותר לכלב - קולר או רתמת גוף? למרות שלשניהם יש את היתרונות והחסרונות, הבחירה תלויה בסופו של דבר בצרכים וההעדפות הספציפיות של הכלב והבעלים שלו. במאמר זה, נסקור את היתרונות והחסרונות של שתי האפשרויות כדי לעזור לקבל החלטה מושכלת.

הסיבות העיקריות לשימוש בקולר או רתמת גוף לכלבים

דרישות החוק

דרישות החוק בישראל מחייבות שימוש ברצועה בעת יציאה מהבית עם הכלב. על פי חוק זה

הרצועה יכולה להיות כחמישה מטרים לכל היותר, ואדם שיוצא לרחוב ללא רצועה צפוי להיקנס.

זיהוי

קולר הוא כלי חיוני לזיהוי הכלב ולשמירה עליו. על ידי הצמדת תגי זיהוי לקולרי הכלב, ניתן להציג את שם הכלב ופרטי הקשר למקרה שהוא ילך לאיבוד. פעולה זאת יכולה להגדיל את הסיכוי שהכלב יוחזר במהירות ובבטחה. חלק מהבעלים אפילו מוסיפים מידע נוסף לתג, כגון מצבו הרפואי של הכלב שלהם ומציינים אם יש לו שבב.

שליטה

קולרים ורתמות גוף יכולים לספק רמה מסוימת של שליטה על התנועות וההתנהגות של הכלב במהלך טיולים או פעילויות אחרות. עם קולר, ניתן לחבר רצועה כדי להנחות את תנועת הכלב ולעזור לו להישאר ממוקד בסביבתו. זה חשוב במיוחד כאשר מטיילים באזורים צפופים או בסמוך לכלבים אחרים, שבגינם הכלב עלול להתרגש או להתנהג באגרסיביות.

אילוף עם קולר/רתמה

שימוש בקולר ורתמות גוף במהלך האימון יכול לעזור לכלב ללמוד כיצד להתנהג עם רצועה. לדוגמה, אם הכלב מושך או קופץ תוך כדי הליכה, ניתן להשתמש בקולר כדי לתקן התנהגות זאת בעדינות ולעודד אותו ללכת לצד הבעלים. רתמות גוף, שנועדו לחלק את הלחץ באופן שווה על פני גוף הכלב, יכולות לשמש גם לאילוף כלבים ללא משיכה, שכן הן מונעות חנק או פציעה של צוואר הכלב, כשנעשית משיכה ברצועה.

בריאות

קולרים ורתמות גוף יכולים לסייע במניעת פציעות בצוואר ובעמוד השדרה, במיוחד בכלבים קטנים או כאלה עם בעיות נשימה. אצל כלבים קטנים עלולה להתרחש קריסה של קנה הנשימה, שעלולה להחמיר על ידי משיכת קולר. בנוסף, חלק מהכלבים עלולים לסבול מבעיות בעמוד השדרה שעלולות להחמיר על ידי לחץ על הצוואר. רתמת גוף יכולה לספק תמיכה ולמנוע פציעות באזורים אלו.

קולרים לכלבים

קולר הוא אביזר המשמש בדרך כלל לזיהוי ושליטה בכלבים. קולרים עשויים מחומרים שונים כמו ניילון, עור ומתכת וניתן לשלב בהם את שם הכלב או פרטי זיהוי אחרים. קולרים נחשבים לזולים יחסית וקלים להרכבה והורדה, תכונה ההופכת אותם לאופציה נוחה לשימוש יומיומי.

למה כן קולרים

אחד היתרונות הגדולים ביותר של קולרים היא קלות השימוש והיכולת לחבר אותם במהירות לרצועה. אפשרות זאת שימושית במיוחד עבור כלבים שמתנהגים היטב ומאומנים ללכת ברצועה. קולרים הם גם קלים, מה שאומר שהם לא יכבידו על הכלב שלך או יגבילו את תנועתו. יתרון נוסף של קולרים הוא זמינותם וריבוי העיצובים, הצבעים והחומרים להם. ניתן בקלות למצוא קולר התואם לאישיות הכלב או לסגנון האישי של בעליו. בנוסף, קולרים לרוב זולים יותר מאשר רתמות גוף, מה שהופך אותם להוצאה כספית הגיונית יותר.

למה לא קולרים

דאגה מרכזית אחת היא שקולרים עלולים לגרום לחנק או לפציעה אם הכלב מושך חזק מדי ברצועה או מסתבך. מצב זה נכון במיוחד עבור כלבים עם צוואר עדין או בעיות נשימה. חיסרון נוסף של קולרים הוא שלאורך זמן הם עלולים לפגוע בפרווה או בעור של הכלב. זה נכון במיוחד עבור כלבים עם שיער עבה או ארוך, שכן השפשוף והלחץ המתמידים של הקולר עלולים לגרום לגירוי בעור.

רתמות גוף לכלבים

רתמת גוף היא חלופה לקולר, כאשר היא נועדה לפזר לחץ על כל גופו של הכלב ולא רק על צווארו. רתמות עשויות, לעתים קרובות, מחומרים רכים ונושמים כמו ניאופרן או רשת ניילון וניתן להתאים אותן לגודל הכלב. רתמות הן אופציה פופולרית עבור כלבים שיש להם בעיות בריאות, בעיות התנהגות, או כאלה שזקוקים לתמיכה ושליטה נוספת.

היתרונות של רתמות גוף

אחד היתרונות הגדולים ביותר של רתמת גוף הוא שהן בטוחות יותר עבור כלבים שמושכים ברצועה או שיש להם צוואר עדין. רתמות מחלקות לחץ על החזה והכתפיים של הכלב, מה שיכול למנוע חנק או פציעה חלילה. הם שימושיים במיוחד עבור כלבים הנוטים לבעיות נשימה או שעברו ניתוח. יתרון נוסף של רתמות גוף הוא שהן מעניקות לבעלים יותר שליטה על הכלבים שלהם. רתמות מאפשרות לבעלים להרים או להדריך את כלביהם מבלי להפעיל לחץ על צווארם. הן גם שימושיות למטרות אילוף, מכיוון שהן מספקות יותר יציבות ותמיכה לכלבים שלומדים פקודות חדשות.

רתמת גוף לכלב

למה לא רתמות גוף

בעוד שלרתמות גוף יש יתרונות רבים, יש להן גם כמה חסרונות. בעיה אחת היא שהן יכולות להיות קשות יותר להרכבה ולהורדה מאשר קולרים. כלבים מסוימים עשויים גם למצוא אותן לא נוחות או מגבילות, במיוחד אם הם לא רגילים ללבוש אותן. חיסרון נוסף של רתמות גוף הוא שהן יכולות להיות יקרות יותר מקולרים. זה נכון במיוחד עבור רתמות איכותיות שעשויות מחומרים עמידים ובעלות תכונות נוספות כמו פסים מחזירי אור או רצועות מרופדות.

כיצד לבחור בין קולר לרתמה?

ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת החלטה בין שימוש בקולר לכלב או ברתמת גוף:

גודל וגזע

הגודל והגזע של הכלב הם שיקולים חשובים בעת הבחירה בין קולר או רתמה. כלבים קטנים יותר, כמו  שיצו, פומרניאן או פודל, רגישים יותר לפציעות בקנה הנשימה, ולכן רתמת גוף עשויה להיות אפשרות טובה יותר. באופן דומה, לגזעים בעלי פנים שטוחות כגון פאג, בולדוג או בוסטון טרייר עשויים להיות בעיות נשימה, מה שהופך רתמה לבחירה בטוחה יותר.

התנהגות

התנהגות הכלב במהלך טיולים ופעילויות אחרות גם יכולה להשפיע על ההחלטה. אם הכלב מושך או מרבה לקפוץ, רתמת גוף עשויה להיות אפשרות טובה יותר, מכיוון שהיא מספקת שליטה טובה יותר ועוזרת במניעת פציעות צוואר. עם זאת, אם הכלב הולך בשלווה, קולר עשוי להיות אופציה מתאימה לא פחות.

אילוף

במהלך תהליך של אימון הכלב ללכת עם רצועה, קולר עשוי להיות אופציה טובה יותר מכיוון שהוא מאפשר תיקון מדויק יותר. עם זאת, אם קיימת דאגה לגבי בטיחות הכלב או אם הוא נוטה למשוך ברצועה, רתמת גוף עשויה להיות בחירה טובה יותר

נוחות

גם הנוחות של הכלב היא שיקול חשוב. בעוד שקולרים יכולים להיות נוחים לכלבים מסוימים, הם יכולים להיות לא נוחים עבור אחרים, במיוחד אלה עם בעיות צוואר או גרון. רתמות גוף, בדרך כלל, נוחות יותר לכלבים, מכיוון שהן מחלקות לחץ באופן שווה על פני הגוף.

מטרה

גם המטרה לשמה משתמשים בקולר או ברתמה חשובה. לדוגמה, עבור כל מי שמשתמש באביזר למטרות זיהוי בלבד, קולר עשוי להיות אופציה מתאימה. עם זאת, אם השימוש הוא בטיולים או לפעילויות אחרות, רתמת גוף עשויה להיות בחירה טובה יותר.

  • 03/05/2023