פינדוג

כלב שיצו - סקירה אודות אחד הכלבים הכי מבוקשים בישראל

כלבי שיצו או שי טסו הם גזע קטן של כלבים הידוע בפרוותו הארוכה והיפה, בפנים החמודות ובאישיות העדינה שלו. כלבים אלה הפכו פופולריים יותר ויותר עם השנים, הודות למראה המקסים והאישיות הנפלאה שלהם. במאמר זה נדון בכל מה שצריך לדעת על כלבי שיצו, כולל ההיסטוריה שלהם, מאפיינים, דרישות הטיפול ועוד.
הקראת המאמר:
אמל"ק - על מה נדבר ב- כלב שיצו - סקירה אודות אחד הכלבים הכי מבוקשים בישראל

ההיסטוריה של כלבי שיצו

גזע עתיק

שיצו הוא גזע עתיק של כלבים שמקורו בסין לפני למעלה מ-1,000 שנה. הגזע פותח על ידי הצלבה של גזעים טיבטים קטנים שונים עם הפקינז כדי ליצור כלב קטן שיוכל להיכנס לשרוולי הגלימה ולשמש כבן לוויה לבני מלוכה ואצילים.

מקורות טיבטיים

על פי הערכות השיצו אומץ במקור על ידי נזירים טיבטים כדי להידמות לאריה קטן. האריה היה סמל של בודהה ותואר לעתים קרובות באמנות ובאדריכלות עתיקות. הנזירים האמינו שעל ידי גידול כלב שדומה לאריה, הם יכולים להביא מזל טוב ומזל למקדשיהם.

מתנה קיסרית

הגזע זכה להערכה רבה בחצר הקיסרית הסינית ולעתים קרובות ניתן כמתנה לנכבדים זרים. אחת הדוגמאות המפורסמות ביותר לכך הייתה כאשר זוג כלבי שיצו ניתנו לבריטים במהלך המאה ה-19. הכלבים הוצגו למלכה ויקטוריה על ידי שליח סיני, והם זכו במהירות לחיבה בקרב אוהבי כלבים בבריטניה ובארצות הברית.

על סף הכחדה

במהלך מהפכת התרבות בסין, בין 1966 ל-1976, נהרגו או ננטשו כלבי שי טסו רבים. הגזע כמעט אבד לחלוטין, אך כמה מגדלים מסורים הצליחו להציל את הגזע על ידי הוצאתם מסין.

גילו את אמריקה

הגזע הוצג לראשונה בארצות הברית בשנות ה-30 של המאה ה-20 וצבר במהירות פופולריות בקרב אוהבי כלבים. בשנת 1969, מועדון הכלבנות האמריקאי הכיר בגזע השי טסו, ומאז הוא הפך לאחד הגזעים הפופולריים ביותר בארצות הברית. כיום, כלבי השי צו מוכרים על ידי כל מועדוני הכלבנות הגדולים ברחבי העולם, והם ממשיכים להיות גזע פופולרי בקרב אוהבי כלבים. המראה המלכותי שלהם, המזג הידידותי והטבע האוהב הופכים אותם לבחירה מצוינת עבור משפחות ויחידים המחפשים בן לוויה נאמן וחביב.

טיפול בכלבי שי טסו

כלבי שיצו ידועים בזכות המראה הייחודי שלהם, אך יש להם גם דרישות טיפול ספציפיות שבעלי חיות מחמד חייבים להיות מודעים להן:

טיפול שיניים

בעיות שיניים נפוצות בכלבי שיצו, לכן חשוב לתת עדיפות להיגיינת הפה שלהם. יש לצחצח את שיניהם באופן קבוע עם מברשת שיניים ומשחת שיניים לכלבים, ולספק להם צעצועי לעיסה המקדמים בריאות שיניים וחניכיים.

טיפול עיניים

לכלבי שיצו יש עיניים גדולות ומלאות הבעה הדורשות תשומת לב מיוחדת. יש לשמור על עיניהם נקיות וללא הפרשות על ידי ניגובן במטלית נקייה או באמצעות תמיסת ניקוי עיניים מיוחדת. צריך גם להיות מודע לתסמינים של בעיות עיניים, כגון אדמומיות או הפרשות, ולקחת את הכלב לווטרינר אם מבחינים בבעיות כלשהן.

תזונה

תזונה בריאה היא חיונית לשמירה על בריאות השי טסו. יש לבחור מזון איכותי לכלבים המותאם לגזעים קטנים, ולהימנע מלתת להם שאריות שולחן או מזון לבני אדם, שעלולים להוביל לבעיות עיכול.

פעילות גופנית

בעוד שטיפול בכלבי שיצו אינו דורש פעילות רבה, הם עדיין זקוקים לפעילות גופנית יומיומית כדי להישאר בריאים ומאושרים. יש לקחת אותם לטיול, לשחק איתם, להביא או לספק להם צעצועים המעודדים תנועה ומשחק.

סוציאליזציה

כלבי שיצו הם יצורים חברתיים וזקוקים לסוציאליזציה קבועה כדי להרגיש בנוח בקרבת אנשים ובעלי חיים אחרים. מומלץ לקחת אותם לגינת הכלבים, לרשום אותם לשיעור אילוף, או לארגן מפגשים עם כלבים אחרים כדי לעזור להם לפתח מיומנויות חברתיות.

כלב שיצו

מאפיינים התנהגותיים של כלבי השיצו

כלבי שי טסו ידועים במזג הידידותי והנוח שלהם, אך ישנן מספר תכונות נוספות שחשוב להכיר:

מביעים חיבה

כלבי שיצו אוהבים להביע חיבה ופועל יוצא לכך הוא להתכרבל עם בעליהם. הם ידועים בהיותם "כלבי ברכיים" ונהנים לבלות עם בני לוויתם האנושיים.

עצמאיים

למרות אופיים החביב, כלבי השי טסו הם גם די עצמאיים ויכולים להיות עקשנים לפעמים. לכן חשוב לבעלי השי טסו לבסס את עצמו כמנהיג הלהקה בשלב מוקדם ולאלף את הכלב כדי להבטיח שהוא מבין את הכללים.

מסתדרים עם ילדים

כלבי שיצו מעולים עם ילדים ומהווים חיות מחמד משפחתיות מצוינות. הם עדינים וסבלניים, והם אוהבים לשחק עם ילדים.

כלבי שמירה

לכלבי שי צו יש שמיעה מצוינת והם ערניים מאוד לסביבתם. למרות קוטנם, הם נחשבים כלבי שמירה נהדרים וינבחו כדי להזהיר את בעליהם אם הם חשים בסכנה.

רגישים

כלבי שי צו הם יצורים רגישים ויכולים להתעצבן בקלות על ידי רעשים חזקים או יחס בעייתי. חשוב לספק להם סביבה רגועה ושקטה כדי לעזור להם להרגיש בטוחים.

תוחלת חיים

כלבי השי צו ידועים באורך חייהם הארוך, יחסית, לרוב הם חיים בין 10 ל-18 שנים. זה נובע בין השאר מגודלם הקטן, שכן לכלבים קטנים יותר יש אורך חיים ארוך יותר מגזעים גדולים יותר. בנוסף, שי טסו הוא בדרך כלל גזע בריא, עם מעט בעיות בריאות גנטיות.

בעיות שיניים

עם זאת, כמו בכל הכלבים, ישנן בעיות בריאותיות מסוימות שיכולות להשפיע על תוחלת החיים של שי צו. אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בגזע זה היא מחלת שיניים, שעלולה להוביל לאובדן שיניים ולבעיות בריאות חמורות אחרות אם לא מטפלים בהן. בדיקות וניקוי שיניים קבועים יכולים לסייע במניעת בעיות שיניים ולשמור על שי צו בריא ושמח.

השמנת יתר

בעיה בריאותית שכיחה נוספת שיכולה להשפיע על תוחלת החיים של שי טסוו היא השמנת יתר. שיצו נוטים לעלות במשקל, מה שעלול להפעיל עומס נוסף על המפרקים והאיברים הפנימיים שלהם. תזונה בריאה ופעילות גופנית סדירה יכולים לסייע במניעת השמנת יתר ולשמור על משקל תקין של כלב השיצו.

גנטיקה

בנוסף לבעיות בריאותיות נפוצות אלה, שיצו גם נוטים לבעיות בריאות גנטיות מסוימות שיכולות להשפיע על תוחלת חייהם. אלה כוללות מצבים כגון מחלת אגן תורשתית, פריקת פיקת הרגל ובעיה בכליות. בירור קו הדם של הכלב ובדיקות וטרינריות קבועות יכולות לסייע באיתור בעיות אלו בשלב מוקדם ולאפשר מתן טיפול מתאים.

אימוץ כלבים

ישנם יתרונות רבים לאימוץ כלב, הן עבור הכלב עצמו והן עבור האדם או המשפחה המאמצים אותם. מחקרים הראו שלבעלים של חיית מחמד, ובמיוחד כלב, יכולה להיות השפעה חיובית על בריאותו הנפשית והפיזית של האדם.

לחץ דם

מחקר אחד שנערך על ידי איגוד הלב האמריקני מצא כי לבעלי חיות מחמד היו לחץ דם ורמות כולסטרול נמוכות יותר בהשוואה לאלו שלא היו בעלי חיות מחמד. מחקר אחר שנערך על ידי אוניברסיטת מיזורי-קולומביה מצא שבעלי כלבים שהסתובבו עם הכלבים שלהם באופן קבוע היו בעלי אינדקס מסת גוף נמוך יותר (BMI) והיו פעילים יותר פיזית בהשוואה לאלה שלא החזיקו כלבים.

בריאות הנפש

בנוסף ליתרונות הבריאותיים הגופניים, לאימוץ כלב יכולה להיות גם השפעה חיובית על בריאותו הנפשית של האדם. מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Psychiatric Research מצא כי לבעלי חיות מחמד היו רמות נמוכות יותר של חרדה ודיכאון בהשוואה לאלה שלא היו בעלי חיות מחמד. מחקר אחר שפורסם ב-International Journal of Workplace Health Management מצא שנוכחות חיות מחמד במקום העבודה הובילה לרמות נמוכות יותר של מתח ולעלייה בסיפוק בעבודה בקרב העובדים.

אימוץ כלב שיצו

כשמדובר בכלבי שי טסו במיוחד, ישנן מספר סיבות מדוע אימוץ כזה יכול להועיל לבריאותו הנפשית של האדם. שיצו ידועים בזכות אופי מעורר חיבה והנאמן שלהם, שיכול לספק נחמה וחברות לבעליהם. הם גם קטנים בגודלם, מה שהופך אותם לחיות מחמד אידיאליות עבור אלה שגרים בחללים קטנים יותר כמו דירות.

  • 23/03/2023