פינדוג

בעיות שיניים אצל כלבים: איך למנוע אותן וכיצד לטפל בהן

כלבים נוטים לסבול מבעיות שיניים וחניכיים. ולכן, חשוב להקפיד לשמור על ניקיון השיניים של הכלבים, ובמידת הצורך כפי שיבואר להלן - לפעול על מנת לטפל בבעיות אלו.
הקראת המאמר:

הקפדה על שיגרת ניקיון שיניים

אנו, בני האדם, מקפידים לצחצח את השיניים בוקר וערב ולאחר ארוחות ומחנכים את ילדינו לעשות זאת מגיל צעיר. בהמשך אנו מקפידים (אם אנחנו בעלי מודעות היגיינית) להגיע לטיפול אצל שיננית פעם בחצי שנה. וכמובן ממהרים לרופא השיניים על כל חור קטן, ובוודאי עם בעיות רציניות יותר. ענף רפואת השיניים משגשג לא רק בגלל תחזוקה הכרחית כמו סתימות, טיפולי שורש ועקירות, אלא גם בגלל פעולות משלימות כמו הלבנה ויישור שיניים, סתימת מרווחים, איטום וציפוי, ועוד.

הזנחת השיניים היא אחד הדברים שלמדנו להיזהר ממנה מגיל צעיר, וטקס צחצוח השיניים הוא חלק משגרת יומנו. ואם כך אצל המין שיודע לצחצח שיניים, על אחת כמה וכמה כך יש לעשות אצל ההולכים על ארבע שאינם יודעים לצחצח ואינם בעלי מודעות. אבל ההחלטה שלנו לאמץ חיית מחמד משמעה גם האחריות לדאוג לניקיונה, בריאותה ואיכות חייה, גם אם היא לא מסוגלת להתלונן באוזנינו על כאבים ואי-נוחות שהיא חווה.

בעיות שיניים אצל כלבים

אחת מהבעיות הרווחות אצל כלבים היא בעיית החניכיים והשיניים. כבעלי כלבים אנחנו לכל היותר טורחים לקחת את הכלב לספר, המהדרים דואגים לחפוף אותו מדי פעם גם בגלל הלכלוך וגם בגלל הריח, ואנו מורחים על הפרווה שלו חומר נוגד קרציות. בכל המקרים הללו אנחנו עושים זאת בדרך כלל יותר מתוך דאגה לעצמנו מאשר מדאגה לכלב.

אבל אנחנו שוכחים כי הכלב, בדיוק כמונו, עלול לסבול מהזנחת הפה שלו. אחרי הכל, הוא אוכל מכל הבא לפה, וכל השאריות הללו מצטברות אצלו לאורך היום, יום אחרי יום, שנה אחרי שנה (שיאריך ימים).

ואם אצל בני האדם השכבה החיידקית (פלאק) שמצטברת על השיניים מתקשה בהיעדר טיפול נאות והופכת לאבנית, דבר שדורש טיפול שיננית אם אנחנו לא רוצים שהאבנית תגרום גם לבעיות חניכיים. על אחת כמה וכמה כך אצל הכלב. אין פלא שאצל רוב רובם של הכלבים מחלת החניכיים מופיעה כבר מגיל שלוש. מחלת חניכיים קשה עלולה לגרום לאובדן השיניים בגלל הידלדלות החניכיים המחזיקים את השן ובגלל פגיעת החיידקים ברובד העמוק של השן.

במקביל, הצטברות החיידקים והיעדר צחצוח גורמים גם לכלב שלנו חורים בשיניים. הם לא יכולים להתלונן על הכאבים - אבל הם סובלים. ואנחנו הרי לא רוצים שהם יסבלו.

בעיה נוספת שאנחנו מודעים לה פחות היא שהחיידקים המצטברים בחלל הפה, וחודרים לעומק השן, עלולים להגיע עם הדם גם לאיברים פנימיים ולפגוע בהם, למשל, בלב ובכליות.

בעיות שיניים אצל כלבים: איך למנוע אותן וכיצד לטפל בהן

איך מזהים בעיות שיניים אצל הכלב

בדומה לתינוק שלנו, כשאנו בודקים האם השיניים שלו צומחות, גם אצל הכלב שלנו יש סימנים מתריעים על התפתחות בעיות שיניים. ולכן כדאי להיות מודעים להם כדי לטפל בבעיות כמה שיותר מוקדם כדי שלא יהפכו לחמורות יותר.

כמעט כל בעלי הכלבים רגילים לריח הפה החזק של הכלבים וסבורים כי זהו מצב טבעי. אז זהו, שלא. ריח הפה מאותת על היגיינת פה לקויה, ואולי גם על בעיות חניכיים ושיניים.

את האבנית שעל שיני הכלב קל לזהות - היא בגוון צהבהב עד חום, בהתאם ל"ותק" שלה. האבנית מצטברת בשולי השן, ליד החניכיים ומתחתיהם.

בעיות חניכיים יתבטאו בחניכיים נפוחות ואדומות, או גם מדממות.

סימן לחורים בשיניים יהיה אם הכלב מיילל בכאב כשהוא מנסה ללעוס.

מובן שבדיקה ידנית של הפה תגלה לכם האם יש לכלב שיניים מתנדנדות - לא מדובר בהחלפת שיניים אצל גורים אלא בגלל נסיגת חניכיים אצל כלב בוגר.

אז כיצד שומרים על היגיינת הפה של הכלב

  • צחצוח שיניים: זה, כמובן הטיפול הבסיסי. בדומה לבני האדם - גם את שיני הכלב יש לצחצח מדי יום, או לפחות כמה פעמים בשבוע. לצורך כך יש מברשות שיניים בגודל וברכות שונים ומשחות שיניים ייעודיות לכלבים. אזהרה: לא לצחצח עם משחת השיניים שלכם, זה עלול להזיק לכלב. במקרה של כלבים קטנים ניתן לצחצח עם אצבעון סיליקון, מברשת השיניים של פעוטות, המתלבש על האצבע. יש להרגיל את הכלב בהדרגה לפעולת הצחצוח, ועדיף מגיל צעיר. הקפידו לשפשף עם המברשת גם את החניכיים.
  • חטיפים דנטליים: חטיפים אלה מיועדים במיוחד לניקיון השיניים. לעיסתם משחררת חומרי חיטוי (בדומה למי שטיפה דנטלית), שיחד עם הרוק גורמים לניקוי השיניים ולשמירה על חניכיים בריאות. החומר שבחטיף מסייע בעיקר למניעת הצטברות האבנית, ומרקמו הפריך של החטיף עוטף את השיניים ומגיע לכל חלקי הפה, ומותיר ריח נעים.
  • שטיפת הפה: אצל בעליהם של הכלבים הנוזל הדנטלי משמש לחיטוי ולטיפול נוגד דלקות לאחר טיפול רפואי. אצל הכלב, שלא מוטרד כמונו מצביעת אמייל השן בגוון כהה יותר (כמו שגורמים לשיניים שלנו העישון ושתייה עודפת של קפה), ניתן לשטוף את הפה כמה פעמים במהלך השבוע כדי להגן על החניכיים שלו מפני דלקות. עלינו לזכור כי בניגוד לאדם, המודע למה שהוא מכניס לפיו ויודע כיצד ללעוס בזהירות, הכלב, שלועס הכל כולל עצמות חדות, פוצע בתכיפות גדולה יותר את החניכיים שלו, כך ששטיפתם בנוזל הדנטלי חשובה במיוחד.
  • ניקוי אבנית: בדומה לבני האדם, גם הכלב צריך לעבור מדי פעם טיפול שיננית כדי למנוע את הצטברות האבנית עד כדי פלישתה מתחת לחניכיים וגרימת בעיות חניכיים ואובדן השיניים. הווטרינר/ית שלכם י/תמלא את מקומו של רופא השיניים. טיפול זה נעשה בהרדמה כללית של הכלב.
  • תזונה: מזון יבש יועיל למניעת בעיות שיניים יותר מאשר מזון רך, והוא מסייע ל"צחצוח" השיניים.
  • 29/03/2023