פינדוג

מאכלים רעילים ומסוכנים לכלבים

מה אסור לכלבים לאכול - האם ידעתם שמזונות ומרכיבים נפוצים רבים הנמצאים במטבח שלנו, עלולים להוות סיכון בריאותי חמור לכלב שלכם? זה מפתיע אבל נכון, ובעלי חיות מחמד חייבים להיות בעלי ידע ועם היד על הדופק בכל הנוגע להגנה על הכלב שלהם מפני סכנות נסתרות אלו.

הרשימה המפתיעה של מאכלים מסוכנים לכלבים

כבעלי כלבים, הבטחת בריאותו ואושרו של חברכם הפרוותי היא תמיד בראש סדר העדיפויות. אחד מגורמי המפתח בשמירה על רווחת הכלב הוא האכלתו בתזונה מאוזנת המספקת את כל החומרים המזינים הדרושים. עם זאת, אנשים רבים אינם מודעים לכך שמזונות נפוצים מסוימים יכולים להיות מסוכנים ביותר לכלבים. מדריך זה יעמיק ברשימה המפתיעה של מזונות אסורים לכלבים, יסביר מדוע מזונות אלה מזיקים, ויספק לכם מידע חיוני כיצד לשמור על בטיחות חיית המחמד שלכם.

האכלת הכלב במזונות אסורים עלולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות ובמקרים מסוימים אף למוות. לכן חשוב להיות מודעים למזונות אלה ולהימנע מהם. חומרת ההשפעה הבריאותית תלויה במזון המדובר ובכמות הנבלעת. במקרים מסוימים, טיפול וטרינרי מיידי נחוץ כדי להבטיח את הישרדותו של הכלב שלך.

לאורך מדריך זה נסקור מגוון רחב של מזונות מסוכנים, כולל פירות נפוצים, צמחי בית ומרכיבי בישול. בנוסף, נדון במשקאות ותבלינים שאולי נראים בלתי מזיקים לבני אדם, אך יכולים להיות להם השלכות חמורות על בריאות הכלב שלכם. על ידי הבנת הסיכונים הקשורים למזונות וחומרים אלה, תוכלו למנוע מצב שעלול להיות קטלני ולעזור לשמור על רווחתו הכללית של הכלב שלכם ולדעת היטב מה אסור לכלבים לאכול.

מזונות מסוכנים לכלבים: שוקולד, ענבים, שום, בצל ואבוקדו

חשוב שבעלי כלבים יהיו מודעים למגוון המזונות שיכולים להשפיע לרעה על כלביהם, כולל שוקולד, ענבים, שום, בצל ואבוקדו. כל אחת מהסכנות הנפוצות הללו מציבה איומים ייחודיים על בריאות הכלב, אותם נסקור בפירוט.

שוקולד

שוקולד, חלב לבן ומריר, הוא סכנה ידועה לכלבים מכיוון שהוא מכיל תרכובת הנקראת תאוברומין. בעוד בני אדם יכולים לעכל תאוברומין, כלבים מעבדים אותו הרבה יותר לאט, מה שמוביל להצטברות של התרכובת לרמות רעילות במערכת העיכול שלהם. בהתאם לכמות ולסוג הנצרך, שוקולד עלול לגרום להקאות, שלשולים, נשימה מואצת, קצב לב מוגבר, התקפי לב ואפילו מוות. ככלל אצבע, שוקולד כהה מסוכן יותר, כאשר שוקולד אפייה הוא הרעיל ביותר בשל רמות גבוהות יותר של תאוברומין.

ענבים וצימוקים

ענבים וצורתם המיובשת, צימוקים, רעילים מאוד לכלבים. אפילו כמויות קטנות יכולות לגרום לאי ספיקת כליות חריפה, שיכולה להיות מסכנת חיים. תסמינים של הרעלת ענבים או צימוקים כוללים הקאות, שלשולים, עייפות וצמא מוגבר והטלת שתן. החומר בענבים וצימוקים הגורם לרעילות זו עדיין אינו ידוע, מה שמדגיש את החשיבות של הימנעות מהם לחלוטין. זכרו לוודא שמוצרים המכילים ענבים נשמרים גם הם מחוץ להישג ידו של הכלב שלכם.

שום ובצל

גם שום וגם בצל, בני משפחת האליום, רעילים לכלבים. הם מכילים תרכובות שעלולות לפגוע בכדוריות הדם האדומות, מה שמוביל לאנמיה ולנזק פוטנציאלי לכליות. שום רעיל יותר מבצל בשל ריכוזים גבוהים יותר של חומרים מזיקים אלה. כלבים עלולים להציג תסמינים כגון הקאות, שלשולים, חניכיים חיוורות, קצב לב מוגבר וחולשה מספר ימים לאחר בליעת שום או בצל. חשוב להימנע מלתת לכלבים מזון המכיל שום או בצל, כולל רטבים המיועדים לאנשים או תערובות תיבול.

אבוקדו

בעוד אבוקדו עשוי להיות פינוק בריא וטעים לבני אדם, הוא אינו מתאים לכלבים. הסכנה העיקרית טמונה בתרכובת הנקראת פרסין, המצויה בעלים, בזרעים, בקליפה ובפירות של צמח האבוקדו. כאשר הוא נאכל ע"י כלבים, זה יכול להוביל להקאות, שלשולים, ואפילו דלקת הלבלב. בנוסף, בור האבוקדו הגדול עלול להוות סכנת חנק, או להיתקע במערכת העיכול, מה שיוצר סיבוכים נוספים. עדיף להימנע מלתת לכלב כל דבר המכיל אבוקדו.

כלב אוכל 1

צמחים רעילים לכלבים

בעוד שצמחים רבים בטוחים לכלבים ואף עשויים לספק יתרונות בריאותיים מסוימים, חלקם עלולים להיות רעילים ולהוות סיכונים חמורים לבריאות חיית המחמד שלכם. חשוב להיות מודעים לצמחים מזיקים אלה כדי למנוע בליעה בשוגג ולהגן על הכלב מפני נזק פוטנציאלי. בחלק זה, נדון בכמה מהצמחים הרעילים הנפוצים ביותר שעליכם להיזהר מהם כדי לשמור על בטיחות הכלב שלכם.

חבצלות (מינים Lilium ו-Hemerocallis)

חבצלות פופולריות בשל יופיין הקישוטי, אך הן עלולות להיות רעילות מאוד לכלבים, במיוחד למיני ה-Lilium וה-Hemerocallis. אם הם נאכלים, צמחים אלה עלולים לגרום לאי ספיקת כליות, מה שמוביל להידרדרות מהירה בבריאות הכלב. תסמינים של הרעלה עשויים לכלול הקאות, שלשולים, עייפות ושתן מוגבר או ירידה בייצור השתן. תשומת לב וטרינרית מיידית נדרשת במקרים של בליעת חבצלות.

נרקיסים

נרקיסים הם צמח פורח אטרקטיבי נוסף שיכול להיות מסוכן לכלבים אם הם נבלעים. פקעות הנרקיסים הן החלק הרעיל ביותר בצמח, המכילות תרכובת בשם ליצורין (Lycorine) שיכולה לגרום להקאות ושלשולים. בליעה יכולה גם לגרום לעייפות, כאבי בטן, רעידות ודופק לא סדיר. בדומה לחבצלות, חיוני לפנות לטיפול וטרינרי מיידי.

צבעונים

לצבעונים, כמו לנרקיסים, יש פקעות רעילות שעלולות לגרום נזק אם הכלב בולע אותן. בליעה של פקעות צבעונים עלולה להוביל לגירוי בפה ובמערכת העיכול, ריר, הקאות ושלשולים. במקרים חמורים יותר, קצב לב מוגבר וקשיי נשימה עלולים להתרחש. חשוב להרחיק פקעות צבעונים מהישג ידו של הכלב, במיוחד במהלך פעילויות שתילה וגינון.

אזליאה ו-רודודנדרון

מינים אלה הם שיחי גינה פופולריים עם פרחים בולטים. עם זאת, הם רעילים גם לכלבים בשל תרכובות הנקראות Grayanotoxins שיכולים לגרום להקאות, שלשולים, ריר, חולשה, ואפילו התמוטטות או התקפים אם הם נבלעים. הרעלה חמורה עלולה להיות מסכנת חיים, ולכן יש צורך בתשומת לב וטרינרית מיידית.

דקל הסאגו

דקלי הסאגו, המשמשים לעתים קרובות כצמחי נוי לבית ולגינה, מכילים רעלן בשם ציקסין, אשר עלול לגרום נזק כבד חמור לכלבים. תסמינים של הרעלת דקל סאגו כוללים הקאות, שלשולים, אובדן תיאבון ועייפות, שיכולים להתקדם להתקפים, תרדמת או אפילו מוות. טיפול מיידי הוא חיוני כדי לתת לכלב את הסיכוי הטוב ביותר לשרוד.

פירות רעילים לכלבים

מערכת העיכול של כלבים אינה זהה לזו של בני אדם, ולכן, פירות מסוימים שבטוחים לנו לאכילה יכולים להזיק או אפילו רעילים לידידינו הכלבים. חשוב להיות מודעים לפירות אלה כדי להבטיח את רווחתו של הכלב שלך. חלק זה ידון בפירות רעילים שונים לכלבים ויספק חלופות לאפשרויות טיפול בריאות יותר.

פירות הדר

בעוד פירות הדר כגון תפוזים, לימונים ואשכוליות אינם רעילים לכלבים כאשר הם נצרכים בכמויות קטנות, הם עלולים לגרום להפרעות במערכת העיכול, כולל הקאות ושלשולים. החומציות של פירות אלה עלולה לשבש את האיזון של מערכת העיכול של הכלב, מה שמוביל לאי נוחות ולבעיות בריאותיות פוטנציאליות. עדיף להימנע מהאכלת הכלב שלכם בפירות אלה ולבחור חלופות בטוחות יותר.

דובדבנים

גלעיני דובדבנים מכילים רעלן שנקרא ציאניד, בגבעולים ובעלים שלהם. בעוד בשר הדובדבנים אינו רעיל לכלבים, זה מאתגר להסיר את כל החלקים הרעילים, והכלב שלכם עלול לבלוע אותם בטעות. אם נצרך בכמויות גדולות, דובדבנים יכולים להוביל להרעלת ציאניד, גרימת תסמינים כגון נשימה מאומצת, תלמידים מורחבים, ואפילו מוות.

זרעי תפוחים

בעוד שתפוחים הוא פינוק מזין לכלבים, גרעיניו מכילים כמויות קטנות של ציאניד. אם הכלב שלכם צורך כמה זרעים בטעות, ייתכן שהוא לא יגרום לנזק משמעותי. עם זאת, בליעה של זרעים רבים או צריכה עקבית לאורך זמן עלולה לגרום להרעלת ציאניד. הקפידו להסיר את כל הזרעים לפני שתציעו לכלב פרוסות תפוחים.

תחליפי פירות לכלבים

במקום הפירות הרעילים שהוזכרו לעיל, שקלו להציע לכלב שלכם חלופות בטוחות ומזינות. בין הפירות הידידותיים לכלבים: בננות, אבטיח (ללא גרעינים), אוכמניות, תותים ופרוסות תפוחים (ללא גרעינים). פירות אלה מספקים חומרים מזינים שונים, כגון ויטמינים, סיבים ונוגדי חמצון, ללא הסיכון של פגיעה בבריאות הכלב. זכרו תמיד להציג פירות חדשים במתינות כדי להבטיח שלכלב שלכם לא תהיה תגובה שלילית.

מודעות לפירות הרעילים לכלבים ולסכנות האפשריות שלהם היא חיונית למניעת כל נזק לכלב שלכם. ע"י מתן פינוקים בטוחים ומזינים, אתם יכולים להגן על בריאותו תוך מתן פרס טעים.

מרכיבי בישול נפוצים ומזיקים שעלולים להזיק לכלב שלכם

כבעלי כלבים, עלינו להיות זהירים לגבי המרכיבים בהם אנו משתמשים בהכנת ארוחות לחיות המחמד שלנו. בעוד שמרכיבים מסוימים בריאים לבני אדם, הם עלולים להזיק, או אפילו קטלניים, לכלבים שלנו. בחלק זה נדון בכמה מרכיבי בישול נפוצים ומזיקים שעלולים להוות איום על בריאות הכלב שלכם.

גבינות ומוצרי חלב: כלבים רבים רגישים ללקטוז, מה שאומר שהם לא יכולים לעכל כראוי לקטוז הקיים במוצרי חלב. האכלת הכלב בגבינה, חלב או מוצרי חלב אחרים עלולה לגרום לשלשולים, גזים ונפיחות. עדיף להימנע מלתת לחיית המחמד מוצרי חלב ולבחור מקור חלופי לסידן, כגון ירקות עלים ירוקים או ציר עצמות.

עצמות עוף: עצמות עוף מבושלות יכולות להיות מסוכנות מאוד לכלבים. הם עלולים להתפצל כאשר לועסים אותם, ולגרום לפגיעה בפה, בגרון או במערכת העיכול. בנוסף, בליעת חלקי עצם גדולים יותר עלולה לגרום לחסימות ואף עשויה לדרוש ניתוח. הסירו תמיד את העצמות לפני האכלת הכלב שלכם, והשגיחו עליו מקרוב אם יש לו גישה לעצמות כלשהן.

עגבניות: עגבניות, במיוחד החלקים הירוקים (עלים וגבעולים), מכילות חומר הנקרא סולנין, שיכול להיות רעיל לכלבים. אכילת עגבניות או מוצרים מבוססי עגבניות עלולה לגרום להקאות, שלשולים, אובדן תיאבון ועייפות. בעוד עגבניות בשלות מזיקות פחות, עדיף לטעות בצד הזהירות ולהימנע מלתת לכלב מוצרים המכילים עגבניות.

אגוז מוסקט: אגוז מוסקט מכיל מיריסטיצין, תרכובת רעילה לכלבים, הגורמת לתסמינים כגון רעידות, פרכוסים, חוסר התמצאות, לחץ דם גבוה ואפילו מוות. אמנם אין זה סביר שהכלב שלכם יצרוך כמות גדולה של אגוז מוסקט, אך חשוב להרחיק אותו מחיות המחמד שלכם ולהימנע מהוספתו למזון שלהם, במיוחד עבור כלבים קטנים כגון שיצו.

קסיליטול: קסיליטול הוא ממתיק רב-כוהלי המצוי בפירות ובירקות המצוי במוצרים רבים, כולל מסטיקים, ממתקים ומוצרי מאפה ללא סוכר. הוא רעיל מאוד לכלבים ועלול לגרום לשחרור אינסולין מהיר, מה שמוביל להיפוגליקמיה מסכנת חיים (רמת סוכר נמוכה בדם). תסמינים של בליעת קסיליטול כוללים הקאות, אובדן קואורדינציה והתקפים. אם אתם חושדים שהכלב שלכם צרך קסיליטול, פנו מיד לטיפול וטרינרי.

דגים נאים: האכלת הכלב בדגים נאים עלולה להוביל למחסור בתיאמין, מצב הנגרם על ידי אנזים הנקרא תיאמינאז (המפרקים ויטמין B1). תסמינים של מחסור בתיאמין כוללים ירידה בתיאבון, חולשה והתקפים. עדיף לבשל דגים לפני האכלתם לכלב, שכן בישול משבית את האנזים ומונע תופעות לוואי.

מאכלים שאסור לכלבים

משקאות שאסור לתת לכלבים

משקאות ונוזלים מסוימים עלולים לגרום נזק חמור או אפילו מוות לכלב. כבעלים חשוב להיות מודעים למשקאות שאסור לתת לכלבים ולהבין את הסכנות הפוטנציאליות שהם מציבים. כאן, אנו מתמקדים במשקאות הלא בטוחים האלה ומדגישים את החשיבות של אספקת הנוזלים הנכונים כדי לשמור על חברינו הכלבים בריאים ומאושרים.

משקאות אלכוהוליים ומזונות

אלכוהול רעיל מאוד לכלבים ועלול להיות קטלני. בליעה של משקאות אלכוהוליים או מזונות המכילים אלכוהול עלולה להוביל לתסמינים כמו הקאות, שלשולים, זעזועים, חוסר התמצאות, קשיי נשימה, רעידות, ובמקרים חמורים, פרכוסים, תרדמת ומוות. יש להרחיק תמיד משקאות אלכוהוליים מהישג ידם ולעולם אל תיתן לכלב אלכוהול ביודעין.

משקאות המכילים קפאין

קפאין הוא חומר רעיל נוסף שכלבים אינם יכולים לעכל כמו בני אדם. זה כולל משקאות כגון קפה, תה, משקאות אנרגיה ומשקאות קלים המכילים קפאין. בעת הצריכה, הכלב עלול לחוות תסמינים כמו הקאות, שלשולים, רעידות, היפראקטיביות, קצב לב מוגבר ופרכוסים. כדי למנוע בליעה בשוגג, ודאו שהמשקאות המכילים קפאין שלכם מאוחסנים תמיד הרחק מהישג ידו של הכלב.

חלב ומוצריו

בעוד שכלבים מסוימים עשויים לסבול חלב ומוצרי חלב, כלבים רבים רגישים ללקטוז ואינם צריכים לצרוך נוזלים אלה בשל חוסר יכולתם לפרק לקטוז (סוכר המצוי בחלב). שתיית חלב או צריכת מוצרי חלב עלולה לגרום לקלקול קיבה, הקאות, שלשולים וגזים אצל כלבים רגישים ללקטוז. עדיף להימנע מלתת לכלב חלב או כל משקה חלב אחר.

מיצי פירות גולמיים

מיצי פירות גולמיים מסוימים עשויים להכיל פירות רעילים לכלבים, כגון ענבים ופירות הדר. מיצים אלה יכולים להזיק אם צורכים אותם ויכולים לגרום לתסמינים שונים, בהתאם לסוג הפרי. קראו תמיד את התוויות בקפידה והימנעו מלתת לכלב שלכם כל מיץ המכיל רכיבים שעלולים להיות רעילים עבורו.

חלופות בטוחות

המשקה הטוב ביותר שתוכלו לתת לכלב שלכם הוא מים מתוקים. זה שומר אותם עם לחות כנדרש, מסייע לעיכול, ואולי אפילו עשוי לעזור למנוע היווצרות של גבישי שתן. ודאו שלכלב שלכם תמיד יש גישה למים נקיים ומתוקים לאורך כל היום, במיוחד במזג אוויר חם או לאחר פעילות גופנית. אם אתם מודאגים מאיכות מי הברז באזורכם, תוכלו לשקול לספק לכלב שלכם מים מסוננים או בבקבוקים במקום.

תבלינים מזיקים

התזונה של הכלב צריכה להכיל את המרכיבים הבטוחים והמועילים ביותר לתמיכה בבריאותו וברווחתו. כאשר מוסיפים טעם למזון של הכלב, חשוב להכיר בסכנות של תבלינים ותבלינים מסוימים. חלק מהתבלינים הללו עלולים לגרום לבעיות בריאותיות חמורות, בעוד שלאחרים יש השפעות ארוכות טווח על העיכול של חברכם הפרוותי או על בריאותו הכללית. עבור כלב קטן, כגול מלטיפו, ההשפעות הן מהירות יותר.

מלח ופלפל

בעוד התבלינים הנפוצים ביותר המשמשים בבישול של בני האדם, מלח ופלפל יכולים להיות בעלי השפעות שליליות על בריאות הכלב שלך. צריכה גבוהה של מלח עלולה להוביל לצמא מוגבר, שתן מרובה והרעלת יוני נתרן אצל כלבים. הסימפטומים כוללים הקאות, שלשולים, רעידות, פרכוסים ואפילו מוות במקרים חמורים. חיוני לווסת את צריכת המלח של הכלב על ידי הימנעות מהאכלת חטיפים מלוחים או הוספת מלח נוסף למזון שלו. זכור, מזון הכלבים המסחרי שלהם כבר נוסחה להכיל את כמות המלח המתאימה.

פלפל שחור עלול לגרום להפרעות במערכת העיכול אצל כלבים מסוימים, בעוד שאחרים עשויים שלא לחוות השפעות כלל. עם זאת, עדיף להיות זהירים ולהימנע מהאכלת הכלב שלכם בפלפל שחור. אם אתם מרגישים צורך לשפר את הארוחה של הכלב שלכם עם תבלינים, בחרו בחלופות בטוחות יותר כמו כורכום, המתהדר בתכונות אנטי דלקתיות, או כמויות קטנות של זנגביל כדי לסייע לעיכול.

כלב אוכל

תזונה בטוחה ומאוזנת לכלב

ספקו תמיד לכלב תזונה מאוזנת היטב העונה על צרכיו התזונתיים, ושקלו להתייעץ עם וטרינר אם ברצונכם להוסיף תוספים או תבלינים למזון שלו. זכרו כי הגישה הבטוחה ביותר להאכלת הכלב שלכם היא לבחור פינוקים ספציפיים לכלב ולהימנע ממתן מזון לבני אדם, מכיוון שעלולות להיות סכנות נסתרות במרכיבים בלתי מזיקים לכאורה.

רשימת מזונות אסורים

במאמר זה, זיהינו מספר מזונות מסוכנים לכלבים ושופכים אור על הסכנות האפשריות שמזונות אלה מהווים לבריאות הכלב. על ידי מודעות לסיכונים הקשורים למזונות אלה, כגון שוקולד, ענבים, שום, בצל ואבוקדו, קל יותר לבעלי חיות מחמד לקבל החלטות מושכלות בעת האכלת כלביהם. באופן דומה, מודעות לצמחים רעילים, פירות ומרכיבי בישול מזיקים תצייד טוב יותר את בעלי הכלבים כדי למנוע תאונות שעלולות להוביל לסיבוכים בריאותיים ארוכי טווח או אפילו למוות.

לסיכום, הנה סיכום של המאכלים האסורים שנדונו במאמר זה:

  • שוקולד: מכיל תאוברומין, רעיל לכלבים וגורם להקאות, שלשולים, פרכוסים ועלול להיות קטלני.
  • ענבים, צימוקים ודומדמניות: עלול לגרום לאי ספיקת כליות ויכול להיות קטלני כאשר הוא נבלע בכמויות גדולות.
  • שום ובצל: יכול להוביל לאנמיה עקב נזק חמצוני שנגרם לתאי דם אדומים.
  • אבוקדו: מכיל פרסין, אשר יכול לגרום להקאות, שלשולים, ובעיות לב אצל כלבים.
  • צמחים רעילים: כגון חבצלות, נרקיסים וצבעונים, המהווים סיכונים לבעיות במערכת העיכול ובכליות.
  • פירות רעילים: כולל פירות הדר ופירות יער מסוימים שיכולים לגרום לבעיות עיכול והשפעות מזיקות אחרות.
  • רכיבי בישול מזיקים: מרכיבים כמו גבינה, עוף, עגבניות ואחרים יכולים להשפיע לרעה על בריאות הכלב שלכם.
  • משקאות לא בטוחים: משקאות אלכוהוליים יכולים להיות רעילים מאוד ואפילו קטלניים לכלבים, ולגרום לתסמינים כמו הקאות, התקפים וכשל נשימתי.
  • תבלינים מזיקים: תבלינים כמו מלח מוגזם, פלפל ואחרים יכולים להשפיע לרעה על בריאותו ורווחתו של הכלב.

כשאתם מציעים מזון או פינוקים לכלב שלכם, ודאו שהוא ידידותי לכלבים ונטול מרכיבים אסורים. בחרו פינוקים ספציפיים לכלבים, מזון מיוחד לכלבים, ואם אתם מספקים פירות או ירקות טריים, בדקו שוב שהם בטוחים למאכל כלבים. יתר על כן, הקפידו תמיד על מים מתוקים זמינים לכלבכם כדי לשמור על הידרציה ובריאות.

לבסוף, חובה לפקח על הבריאות והרווחה הכללית של הכלב באופן קבוע. בדיקות וטרינריות סדירות ותשומת לב קפדנית להתנהגות ולהרגלים של הכלב יעזרו לכם לזהות חריגות בשלב מוקדם. אם אתם חושדים שהכלב שלכם בלע פריט מזון אסור או רעיל, פנו מיד לסיוע וטרינרי כדי לצמצם כל נזק פוטנציאלי.

  • 14/06/2023