פינדוג

ההשפעות החיוביות של הכלב על בריאותו הנפשית של האדם

כל בעל כלב יודע היטב עד כמה חיית המחמד מביאה שמחה וחום של נתינה לבית, למשפחה, לילדים, ובכלל לסביבה. אבל לא רבים מודעים לכך שלחברו הטוב ביותר של האדם מאז שחר ההיסטוריה יש גם השפעות ותועלות נפשיות וחינוכיות, ולא רק רגשיות. בשנים האחרונות גדל מאוד מספר המחקרים שבדקו את השפעת הקשר שבין האדם לכלב.
הקראת המאמר:

הקשר ארוך השנים בין האדם לכלב: חברו הטוב ביותר של האדם

לא סתם הכלב הוא בעל החיים הראשון שבויית - נראה כי מוצאו של הכלב בן ימינו בזאבים שבויתו עוד לפני עשרות אלפי שנים. כיצורים מבויתים (לא ידוע אם בתקופות ההן הם גם היו מאולפים) הם שימשו לאדם לצורך שליטה על העדרים, שמירה, ציד, ומהצד השני - הכלב נהנה מהגנתם של בני האדם.

כבר אז גילה האדם את היתרונות הרגשיים שהחבר ההולך על ארבע הזה. הסיבה המרכזית לקשר המתמשך שבין האדם לכלב היא היכולת הגבוהה של האחרון - בניגוד לחיות בית אחרות, או יונקים אחרים - להתחבר לשפת הגוף ולקולו של האדם ולציית לפקודותיו.

עובדות אלה הן שהפכו את הכלב גם לשותפו של האדם במשימות מורכבות - החל מסיוע לכוחות הביטחון באיתור חומרי נפץ ונעדרים תחת הריסות, נשיאת משאות, וכלה ככלבי נחייה בליווי עיוורים. אין פלא שהכלב נתפס לאורך ההיסטוריה האנושית כסמל לנאמנות, הגנה, אהבה, ועוד. בתרבויות עתיקות הכלבים נתפסו גם כסמלים מאגיים של הגנה על מלכים, או כשומרי גן עדן והגיהינום - עד כדי כך נתן להם האדם כבוד ויקר.

ההשפעות החיוביות של הכלב על בריאותו הנפשית של האדם

הקשר הרגשי בין הכלב לאדם: יתרונות פסיכולוגיים וחינוכיים

מחקרים רבים נערכו על הקשר הרגשי בין האדם לכלב, ועל היתרונות הרגשיים והפסיכולוגיים שהכלב מביא לאדם. בין אלה:

 • לכלב השפעה מרגיעה על האדם: טיפול בו וחיים לצידו - בעיקר בזמן הליטוף שלו - גורמים להורדת לחץ הדם ולהורדת קצב הלב. כך, למשל, נמצא במחקר כי לכלבים היתה השפעה מרגיעה על סטודנטים שעמדו לפני בחינה מלחיצה.
 • נמצא כי בעלי כלבים נהנים מתוחלת חיים ארוכה יותר (ייתכן שהדבר קשור למה שנאמר בסעיף הקודם, אך גם לאיכות החיים הגבוהה ביותר עליהם מדווחים בעלי כלבים).
 • ליטוף הכלב גורם לייצור הורמון האוקסיטוצין ("הורמון האהבה"), בדומה למה שקורה בזמן המגע בין האם לילד שלה, או גם בעת החיבוק בין בני זוג.
 • גידול כלב בבית שיש בו ילדים מסייע להם להשיג ביטחון עצמי רב יותר, יכולת נתינה והתחשבות, תשומת לב ואחריות, שלא לדבר כמובן על כך שטיפול בכלב מפחית אצל ילדים את חששם מבעלי חיים.
 • הכלב מפחית את תחושת הבדידות, כאשר מחקרים רבים הוכיחו כי הדרה חברתית מהווה איום על הבריאות הנפשית של האדם. ממחקרים שונים עולה כי הכלב משמש פרטנר לשיחה, כאשר הבעלים מתייחס אליו כאילו הוא בן שיח שמבין את דבריו, או לפחות יכול להוות כותל לצרותיו. מתברר שבני האדם נוהגים להשיח באוזני כלביהם את צרותיהם - צער, מצוקה, קנאה, חרדה, היעדר שלווה, אפתיות וכל הרגשות הקשורים לפחד. למרות שהכלב לא מבין את הדובר, התחושה של הבעלים היא שהכלב "מבין לליבו".
 • הכלבים נמצאו כמפיגי חרדה ודיכאון. משום כך הם חשובים מאוד לאנשים הסובלים ממחלות כרוניות, מרותקים לבית, בודדים, כאלה שאין להם תמיכה משפחתית וחברתית מספקת, או חרדתיים במיוחד. היות שבדידות נקשרה במחקרים רבים לדיכאון - השפעת הכלב על הפחתת הדיכאון חשובה במיוחד אצל אנשים בודדים.
 • מחקרים רבים מצאו כי רווקים ונשים מפיקים מהכלבים שברשותם תועלת מרובה יותר. ממצאים אלה קשורים הן להפקת הורמון האוקסיטוצין והן להפגת הבדידות.
 • נמצא כי השפעת הכלב חיובית במיוחד על קשישים, והקשר ביניהם מהווה מנגנון שמקדם את הבריאות הגופנית והנפשית של הקשישים.
 • הכלב הוא אמצעי נהדר ליצירת קשרים חברתיים חדשים, ולכן נהדר לא רק לחיזורים של גברים אחרי בעלות כלבים (וההפך), אלא גם לדרך מצוינת של אנשים בודדים להתחבר לאחרים באמצעות הכלב.
 • הכלב משמש לטיפולים פסיכולוגיים וחינוכיים עבור קהלים שונים. כך, "תראפיית כלבים" משמשת ליצירת קשר עם ילדים על הרצף האוטיסטי - כאלה שקשה להם לתקשר ישירות עם בני אדם, אך קל להם יותר לגעת בכלב. העובדה שהכלב מפחית חרדה אצלם מסייעת להם ללמוד טוב יותר ולפתח קשר חיובי יותר עם המטפלים שלהם.
 • באותה מידה, שימוש בתראפיית כלבים בבתי כלא - אילוף הכלב על ידי האסיר, טיפול בו ופעילויות איתו - הוכיח כי ניתן לשפר אצל האסירים את השליטה הרגשית, היכולת לגלות אמפתיה ואפילו את היכולת הלימודית שלהם. הכלבים גרמו לשיפור מצב הרוח, הסובלנות, המוטיבציה, הפחתת האימפולסיביות, הרצון לסייע לאחרים, המסוגלות העצמית, ועוד אצל האסירים.
 • נמצא כי לכלב השפעה חיובית משמעותית על אנשים הסובלים מבעיות תנועה או שמיעה, כאשר הם מבצעים את התרגולים שלהם יחד עם הכלבים. בנוסף, הליכה עם כלב נמצאה כיעילה מאוד לא רק לבריאותו של האדם משום הפעילות הספורטיבית, אלא גם כמוסיפה לאיכות החיים הנפשית.
 • לכלב יש השפעה חיובית משמעותית על ילדים: נמצא כי ילדים שיש להם כלב ודאגו לו מכל ההיבטים - אילוף, עשיית צרכים, הוצאתו לטיול, וכו' - נמצאו כבעלי ביטחון עצמי וסביבתי גדול יותר, תחושות חברתיות מועצמות, וכן תחושות מסוגלות עצמית והערכה עצמית גבוהות יותר, עצמאות גדולה יותר ושיפור עצמי מוגבר. כל אלה חשובים במיוחד במעבר של הילד לגיל ההתבגרות והבגרות, היות שהם מחנכים את הילד לנהל את מטרותיו במהלך ההתפתחות הקוגניטיבית, החברתית והרגשית שלו. נמצא גם כי תלמידים שהחזיקו כלבים בכיתה השיגו ציונים גבוהים יותר משום שההערכה העצמית שלהם התעצמה.
 • החמלה שילדים מגלים לכלב נמצאה כמפתחת גם אמפתיה גדולה יותר לבני אדם ולחיות אחרות. באותה מידה מחקרים העלו כי הטיפול בכלב חשוב כדי לחנך את הילד לאחריות ולכבוד - כלפי בני אדם וחיות גם יחד.
 • במובן זה כלבים חשובים במיוחד לילדים ובני נוער שמגלים התנהגות אנטי חברתית ואלימה.
 • 02/04/2023