פינדוג

האם כלבים הם ימניים או שמאליים?

אמנם אין זה סוד שבני אדם נוטים להיות ימניים או שמאליים, אך אותו רעיון עבור חברינו הכלבים עורר סקרנות ועניין בקרב חוקרים בשנים האחרונות. אבל במקום ידיים, אנחנו מדברים על הכפות שלהם. עם זאת, העדפת כפות רגליים היא יותר מסתם מוזרות חמודה - היא חלון מדהים לעולם המסקרן של הקוגניציה, ההתנהגות ואפילו האישיות הייחודית של כלבים.

חקר העדפת כפות הרגליים

במרדף אחר הבנת התנהגות כלבים, היבט מסקרן אחד שאחז חובבי בעלי חיים ובעלי כלבים כאחד הוא הרעיון של העדפת כפות. העדפת כפות, מתייחסת לנטייה המרתקת של כלבים להעדיף כף אחת על פני השנייה, תוך חיקוי התכונה האנושית של להיות ימני או שמאלי. המחקר בנושא זה מגיע עד תקופתו של אריסטו!

החשיבות של הבנת העדפת כפות אצל כלבים מבטיח תובנות פוטנציאליות על תהליכים קוגניטיביים של כלבים, עם השלכות על אילוף שלהם ורווחתם הכללית. זיהוי אם כלב הוא "ימני" או "שמאלי", או אפילו אַמְבִּידֶקְסְטֵרִי (שולט בשתי ידיו/כפיו במידה שווה), עשוי להשפיע על האופן שבו אנו מתקשרים איתו, לבנות את שגרת האילוף שלו, או אפילו לחזות את נטיותיו הבריאותיות וההתנהגותיות.

מחקרים מראים שכלבים בעלי נטייה להעדיף כף שמאלית הם כ-40% מכלל הכלבים שיש להם נטייה בין ימין לשמאל, אצל בני אדם מדובר על 10%! ואם משווים כבר כלבים לבני אדם - אם אצל בני האדם ישנם כ-1% בלבד שאין להם העדפה בין יד ימין לשמאל, אצל הכלבים מצאנו שהאחוז גבוה בהרבה - כ-25%!

האם העדפת הכפות היא תכונה קבועה או משהו שיכול להיות מעוצב על ידי גורמים חיצוניים כמו אימון או סביבה? אנו עומדים לצלול עמוק לתוך נקודות מבט אלה.

השפעת הגזע

העובדה שיש מעל 340 גזעי כלבים שונים המוכרים על ידי ארגון הכלבים העולמי היא עדות למגוון העצום בתוך משפחת הכלבים. כל גזע נושא את התכונות הייחודיות שלו בשל שיטות רבייה סלקטיביות הנפוצות במשך עשרות ואף מאות שנים. מתכונות פיזיות מובחנות ועד תכונות מזג מוזרות, יש וריאציות רבות. אבל האם הגיוון הזה מתרחב גם להעדפת כפות?

הקשר בין גזע כלבים להעדפת כפות רגליים

מחקרים מדעיים רבים שמו את העדפת כפות הרגליים "מתחת למיקרוסקופ" כדי להבין אם זו תכונה אוניברסלית או משתנה בין הגזעים. למרות שמדובר בתחום חדש יחסית, החלו לצוץ כמה דפוסים. העדפת כפות, כך נראה, אינה ברירת מחדל אוניברסלית, אך בהחלט יכולה להשתנות בין גזעי כלבים.

לדוגמה, גזעים גדולים כמו ניופאונדלנד נוטים להפגין העדפה לכפה ימנית, בעוד שגזעים קטנים כמו מורקי נוטים לכיוון כפות רגליים שמאליות. כלבי רועים כמו בורדר קולי נראים אמבידקסטריים, ומשתמשים בשתי הכפות באופן שווה. עם זאת, נדרשים נתונים נוספים ומחקרים מקיפים כדי לאשר ממצאים מוקדמים אלה.

גורמים התורמים להבדלים

למרות שזה עדיין נושא לוויכוח מדעי, מספר גורמים עשויים לתרום להבדלים הקשורים לגזע בהעדפת כפות. אלה יכולים לכלול מבנה פיזי, כגון גודל וצורת הגוף, מבנה הגפיים, ואפילו גורמים כמו חובות ספציפיות לגזע והסביבה שבה הם גדלים.

תפקידו של גזע לאורך ההיסטוריה יכול להשפיע על העדפת כפות הרגליים שלו. לדוגמה, גזעי רטריבר, הידועים בכישורי ההבאה שלהם, עשויים לפתח העדפת כפות בולטת במשך מאות שנים של הבאת חפצים עם כפה אחת. באופן דומה, גזעי רועים כמו הבורדר קולי, הדורשים מיומנויות מוטוריות מפוזרות באופן שווה, פיתחו אמבידסטריות עם הזמן.

בעוד אנו רק בתחילת הבנת הקשר בין גזעי כלבים להעדפת כפות, תצפיות מוקדמות מצביעות על קשר מרתק פוטנציאלי. ככל שנעמיק במבחנים התנהגותיים, נוכל לקבל בהירות רבה יותר לגבי טבעה האמיתי של העדפת כפות כלבים.

מבחנים התנהגותיים

העדפת כפות אצל כלבים היא יותר מסתם תופעה מסקרנת; חקירה מדעית באמצעות מבחנים התנהגותיים מחזיקה את המפתח לפענוח התעלומה הזו. מבחנים התנהגותיים, המכונים לעתים משימות שימוש בכפות, מהווים חלק בלתי נפרד מהחקירה. הם משמשים פעולות מעשיות, נצפות שניתן למדוד ולנתח.

הבנת מבחנים התנהגותיים במחקר

מספר עצום של מבחנים התנהגותיים שימשו כדי להעריך את העדפת כפות הרגליים אצל חברינו הכלבים. בדיקות בשימוש נרחב כוללות את מבחן קונג, שבו כלבים נצפים בזמן שהם מייצבים צעצוע מלא מזון עם כפותיהם, ואת מבחן הצעד הראשון הבודק באיזו כפה הכלב משתמש כאשר הוא עושה את הצעד הראשון שלו משטח ישר. כמו כן, מבחן פופולרי במסגרת מבחן הישג יד, כולל הנחת חטיף טעים בתוך צינור והתבוננות באיזו כפה הכלב משתמש כדי לחלץ את החטיף המפתה.

בדיקות אלה נראות פשוטות ושגרתיות, אך הן יכולות לספק פרספקטיבה מלאת תובנות של העדפת כפות הרגליים של הכלב. העקביות שבה הכלב משתמש בכפו השמאלית או הימנית במשימות שונות יכולה לתת אינדיקציות ברורות להטיה לצד אחד. יתר על כן, בדיקות אלה גם מסייעות לקבוע אם העדפת הכף היא מצבית או יציבה לאורך זמן.

מבט על תוצאות המבחנים

מחקרים וניסויים באמצעות מבחנים התנהגותיים כאלה, גם על כלבים קטנים כגון מורקי, הניבו תובנות מסקרנות על עולם העדפת כפות הרגליים אצל כלבים. השימוש העקבי של כלב בכפה אחת על פני השנייה בהקשרים שונים הוא אינדיקטור ברור להטיה רוחבית. התוצאות גם הצביעו על כך שלכלבים יש נטייה גבוהה יותר להיות שמאליים מאשר לבני אדם. ממצאים אלה סללו את הדרך להבנה שהעדפת כפות עשויה להיות תכונה אינהרנטית, בדומה לבני אדם.

עם זאת, חשוב לציין כי חלק מהכלבים אינם מראים העדפת כפות ברורה. כלבים אלה אינם משתמשים באופן עקבי בכפה אחת על פני השנייה במבחנים התנהגותיים וסביר להניח שהם ישנו את השימוש בכפותיהם בהתאם למשימה שלפנינו.

משמעותם של המבחנים

מבחנים התנהגותיים הם ללא ספק כלים חיוניים בהבנה וניתוח של העדפות כפות כלבים. הם מציעים אמצעי מוחשי וניתן לשכפול לאמוד את המושג המופשט הזה. על ידי מעקב אחר התנהגות הכלב על פני מספר משימות, ניתן להבחין בדפוסים ולקבוע מסקנות חד-משמעיות לגבי העדפת כפות. לכך, יכולות להיות השלכות עמוקות על הבנת התנהגות כלבים ודומיננטיות של החצידור (חצי המח). בסופו של דבר, תובנות כאלה עוזרות לנו להבין טוב יותר את חברינו הכלבים ולהעשיר את מערכת היחסים שאנו חולקים איתם.

למרבה הפלא, יש עדיין הרבה שאנחנו לא יודעים על איך העדפות כפות מתפתחות והאם ניתן להשפיע עליהן. ככל שנצלול עמוק יותר לתפקידם של גנטיקה וגורמים סביבתיים, יישפך אור נוסף על תחום מחקר מרתק זה.

האם כלבים שולטים גם בימין וגם בשמאל?

בחקר העדפות מוטוריות בין מיני בעלי חיים, גילוי האמבידסטריות מהווה פן מעניין שיש לקחת בחשבון. אמבידקסטריות, כפי שהיא מתייחסת להעדפת כפות, מתייחס ליכולתו של אדם להשתמש בשתי הכפות באותה מידה. השאלה שעולה היא, האם כלבים הם באמת אמבידקסטרו או שהם מתנדנדים יותר לכיוון כף אחת על פני השנייה? חלק זה מבקש לענות על שאלה זו באמצעות בחינה מפורטת של מחקרים מדעיים ותצפיות מקצועיות.

פירוש אמבידקסטריות אצל כלבים

בדומה לאופן שבו אנו מחשיבים ימניות או שמאליות אצל בני אדם, גם לכלבים יש את היכולת להיות נוטים יותר לשימוש בכפה אחת על פני השנייה. עם זאת, נוכחות של אמבידקסטריות אצל כלבים הוא נושא שנוי במחלוקת מאוד בקרב מומחים. מנקודת מבט מסוימת, כלבים יכולים להיתפס כאמבידקסטרו בשל התפקוד הטבעי והמשלים של גופם, במיוחד הסנכרון שנצפה בדפוסי התנועה שלהם.

ראיות המחקר

יש שורה של מחקרים המתמקדים בהתנהגות אמבידקסטרית אפשרית של כלבים. מחקרים שהתבוננו בדפוסים בשימוש בכפות של כלבים מראים כי כ-50% מפגינים העדפה ברורה לכפות, מה שמשאיר מקום לאפשרות של התנהגות אמבידקסטרית באוכלוסייה הנותרת. מחקרים אחרים טוענים כי אמבידסטריות מוחלטת היא נדירה, ומבססים מסקנה זו על סטטיסטיקה הקובעת כי 80% מהכלבים מראים נטייה לכפה אחת כאשר הם נתונים למשימות הדורשות דיוק ומיקוד.

מסקנה

בסופו של דבר, הרעיון של דו-מיומנות מוחלטת אצל כלבים לא הוכח או הופרך באופן חד משמעי. מחקרים מסוימים מצביעים על כך שכלבים עשויים להפגין העדפת כפות נלמדת שעוצבה על ידי צרכים של משימות או חוויות ספציפיות, ולא נטייה מולדת. זה מוביל לדיאלוג שובה לב על הטבע לעומת טיפוח בהעדפת כפות. בין אם כלבים הם באמת אמבידקסטריים ובין אם לאו, הבנת העדפת כפות הרגליים שלהם יכולה ללקט תובנות חשובות לגבי התנהגותם ותפקודם הקוגניטיבי.

כלב מושיט יד

המשמעות מאחורי העדפת כף שמאל או ימין

ככל שנכנסים לתחום העדפת הכפות, מתחילות לצוץ שאלות מסוימות. מה זה באמת אומר אם כלב מעדיף את כפו השמאלית או את כפו הימנית? אם חושבים על זה באותו אופן שבו אנחנו מפרשים שמאליות אנושית או ימניות, זה הופך להיות נושא די מסקרן.

מבחינה היסטורית, תרבויות שונות ייחסו קונוטציות שונות לשמאל ולימין. לדוגמה, בחברות מסוימות, ימניות נחשבת לנורמה, בעוד שמאליות נתפסת כמיוחדת או ייחודית. האם ייתכן שהבדלים מושגיים כאלה מתרחשים גם אצל חברינו הכלבים?

סמליות תרבותית והיסטורית

סמליות תרבותית והיסטורית הקשורה לשמאל ולימין יש בשפע. עם זאת, סמליות זו היא מבנה אנושי ואינה יכולה לחול ישירות על בעלי חיים, שלא לדבר על כלבים. עם זאת, אם כלב מראה העדפה לכפו השמאלית או הימנית, עשוי לרמוז על תכונות פיזיות או נפשיות מסוימות.

העדפת כפות רגליים ותכונות אישיות

ואכן, מחקרים מסוימים מצביעים על קשר בין העדפת כפות רגליים לבין תכונות אישיות. לדוגמה, כלבים המעדיפים את כף שמאל נחשבים זהירים יותר ונוטים להפגין תוקפנות מבוססת פחד מאשר כלבים בעלי כפות רגליים ימניות. עם זאת, השערות אלה עדיין אינן מגובות בהוכחות מדעיות מקיפות. בסעיפים הבאים נחקור כיצד גורמים כמו דומיננטיות של חצי כדור הארץ יכולים להיות רלוונטיים יותר בעת פענוח העדפת כפות.

ניתוח העדפת כפות יכול להיות דומה לקבלת הצצה לאופיו הייחודי של הכלב שלכם. זה מזמין אותנו להעריך את המוזרויות האישיות שהופכות את חיות המחמד שלנו לייחודיות בעצמן. רק זכרו, אלה פרשנויות עדינות ולא צריכות להגביל את הבנתנו את חיות המחמד האהובות שלנו.

דומיננטיות בחצידור

תפיסת מושג הדומיננטיות של החצידור (חציו של המח - ימין/שמאל) מציעה נקודת מבט מאירת עיניים על תופעת העדפת כפות הרגליים אצל כלבים. דומיננטיות של המיספרה מתייחסת לחלוקת המוח לשתי המיספרות, שכל אחת מהן אחראית על שליטה בתפקודים קוגניטיביים ומוטוריים שונים.

מבוא לא-סימטריה מוחית בבעלי חיים

אסימטריה מוחית מרמז על התפתחות של פונקציות מיוחדות בכל חצי כדור המוח (חצידור). בדומה לאוריינטציה הימנית או השמאלית של האדם, גם בעלי חיים מפגינים צידיות המשקפת את הדומיננטיות של חצי מוח אחד על פני השני. אותו הדבר נצפה ונחקר אצל כלבים, תוך הבחנה בדפוסים המרמזים על צידי המוח.

באופן ספציפי, העדפת כפות אצל כלבים יכולה להיות קשורה ל"כפיות הידיים" של המוח שלהם. כלב המעדיף את כפו הימנית עשוי להיות בעל פעילות מוחית שמאלית בולטת יותר, בעוד שכלב שמאלי עשוי להיות נשלט על ידי המיספרה ימנית של מוחו.

דומיננטיות של המיספרה ימנית ושמאלית של המוח

ההמיספרה השמאלית של המוח, הקשורה בדרך כלל לעיבוד לוגי, ניתוח רציף ותקשורת מילולית, נחשבת פעילה יותר אצל כלבים המעדיפים כלבים בכפם הימני. לעומת זאת, המיספרה ימנית של המוח, הקשורה ליצירתיות, רגש ואינטואיציה, עשויה להיות דומיננטית יותר אצל כלבים מועדפים בכפה שמאלית. עם זאת, המדע עדיין מתמודד עם הבנה מלאה של ההשלכות של קשר זה.

יתר על כן, ממצאים מעניינים ממחקרי פעילות מוחית חושפים שונות פוטנציאלית בתכונות אישיות בין כלבים בעלי כפות רגליים שמאליות, כפות רגליים ימניות וכלבים אמבידקסטרוסים, שנחקרו בסעיפים קודמים. לדוגמה, כלבים בעלי כפות רגליים ימניות נוטים להיות רגועים יותר ונוטים פחות לתגובות פחד בהשוואה לעמיתיהם בעלי כפות רגליים שמאליות. כלבים אמבידקסטרו מפגינים לעתים קרובות תכונות אישיות מאוזנות יותר, נושא שהתעמק בו מוקדם יותר בדיון על דו-מיומנות של כלבים.

השלכות הדומיננטיות של החצידור

חקר הדומיננטיות של חצידור אצל כלבים הוא לא רק מרתק מבחינה אקדמית, אלא גם נושא השפעות מעשיות פוטנציאליות, במיוחד בתרחישי הכשרה, סוציאליזציה ואפילו רווחה. עם זאת, למרות אופיים המסקרן של ממצאים אלה, יש לזכור כי בדומה לכפות ידיים אנושית, העדפת כפות אצל כלבים היא התנהגות מורכבת המושפעת ממספר עצום של גורמים, כולל גנטיקה וסביבה.

תפקידה של הגנטיקה והסביבה

העולם המרתק של צידיות כלבים אינו רק תוצר של בחירות אקראיות. זהו משחק גומלין מורכב של גורמים סביבתיים ומטען גנטי. בדיוק כפי שהחומר הגנטי שהורים מעבירים לצאצאיהם יכול לקבוע תכונות פיזיות כמו צבע וגודל פרווה, כך אי אפשר להתעלם מהשפעת הגנטיקה על העדפת הכפות.

מחקרים חושפים דפוסים הניתנים לזיהוי המצביעים על השפעה גנטית על הצידיות. העדפת כפות חזקה אצל כלבים, בין אם שמאל או ימין, נראית לעתים קרובות אצל כלבים קרובים, מה שמצביע על קשר גנטי אפשרי. גורמים גנטיים אלה עשויים לקודד אסימטריה במוח, ובסופו של דבר להשפיע על איזו כפה הכלב עשוי להעדיף.

אבל הגנטיקה מספרת רק חצי מהסיפור. ההשפעה של חוויות מוקדמות ואימונים על העדפת כפות משכנעת באותה מידה. כמו העדפת היד האנושית המושפעת מפרקטיקות תרבותיות ונורמות חברתיות, גם העדפת כפות הכלבים יכולה להיות מושפעת מההכשרה והחוויות המוקדמות שלהם. לדוגמה, גור כלבים שאומן לתת כפה עם ימין עשוי לפתח העדפה חזקה יותר לכפה ימין.

עם זאת, תפקידה של הסביבה משתרע מעבר לאימונים. מחקרים מצביעים על כך שהסוציאליזציה ותנאי הגידול הרחבים יותר של גורים משפיעים גם הם על העדפת כפות הרגליים. כלב שנחשף לגירויים מגוונים בגור שלו נוטה יותר לפתח העדפת כפות חזקה בהשוואה לכלב עם חשיפה מינימלית. זה מראה את החשיבות של סביבה מגרה בהתפתחות עצבית והתנהגות.

תפקידן של גנטיקה וסביבה בהעדפת כפות מדגיש עוד יותר את טבעה המורכב. זהו תהליך רב פנים, המעוצב על ידי גורמים שהם גם מולדים וגם נרכשים. אין ספק, העדפת כפות הרגליים אצל כלבים היא יותר מסתם מוזרות כלבית חמודה - היא חלון לעולם המורכב של התנהגות כלבים וגנטיקה.

האופי המורכב של העדפת כפות

אחד הממדים המרתקים ביותר לחקר התנהגות בעלי חיים הוא הרעיון של העדפת כפות אצל כלבים. כפי שחקרנו במהלך כתבה זו, העדפת כפות רגליים אצל כלבים היא תופעה מורכבת ורב-גורמית המושפעת ממספר עצום של גורמים גנטיים, פיזיולוגיים וסביבתיים. ראינו כיצד גזעים יכולים להשפיע על העדפות הכפות, את חשיבותם של מבחנים התנהגותיים בקביעת נטיית הכפות, ואת תפקידן של אינטראקציות גן-סביבה בעיצוב העדפות אלה.

עם זאת, למרות מחקר מקיף ואינספור מחקרים, המנגנונים העומדים בבסיס העדפת כפות הרגליים אצל כלבים נותרו חמקמקים במידה רבה. זאת בחלקה בשל יחסי הגומלין המורכבים בין הגורמים המשפיעים השונים ובחלקה בשל מגבלות בהבנתנו ובמדידתנו תכונה זו. רק מגוון של מחקרי אורך מקיפים יכולים לספק תשובות מוחלטות יותר.

כיוונים והשלכות עתידיות

בהתחשב בתמונה המורכבת והרב-שכבתית המתגבשת אט אט מהמחקר המדעי של העדפת כפות בכלבים, יש הרבה מקום למחקר נוסף. ישנן עדיין שאלות רבות ללא מענה לגבי תפקידה ומשמעותה של תכונה זו והשלכותיה על בריאותם, התפתחותם, התנהגותם ורווחתם של כלבים. לדוגמה, האם העדפת כפות חזקה מצביעה על רוחביות, בדומה לשמאל או לימין אצל בני אדם? או שמא זהו פשוט ביטוי התנהגותי של הבדלים אינדיבידואליים, הדומים לתכונות אישיות?

להבנת העדפת כפות יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת. לדוגמה, הוא יכול להנחות אילוף וטיפול בכלבים, ולתרום לגישות מותאמות אישית המבוססות על העדפות כפות הרגליים של כלבים בודדים. בטווח הארוך, חקר העדפת כפות עשוי לגלות יותר על היכולות הקוגניטיביות, הבריאות הרגשית ואפילו האינטליגנציה החברתית של כלבים.

כאשר אנו מנסים להבין את חברינו הפרוותיים אפילו טוב יותר, אנו מעודדים את כל בעלי הכלבים להצטרף לחקירה זו. התבוננות בהתנהגות ובהרגלים של חיית המחמד שלכם, כולל העדפת כפות הרגליים שלה, יכולה לא רק לשפר את הקשר ביניכם, אלא גם לספק תובנות קריטיות לעומקם של מדעי ההתנהגות של בעלי חיים. הבנה זו תסייע לנו לייעל את בריאותם, אושרם ואיכות חייהם הכללית.

העדפת כפות בכלבים היא תחום מחקר מרתק המזמין חקירה וחקירה נוספת, שופך אור על אופיו המורכב של עולם הכלבים ומעשיר את הבנתנו את חברו הטוב ביותר של האדם.

  • 07/08/2023