פינדוג

מלטז - הגזע המלכותי ו"כלב הצעצוע" המבוקש ביותר

אחד מגזעי הכלבים האהובים בהיסטוריה הוא המלטז. יש לכך הרבה סיבות טובות: הוא קטן וחמוד, בעל אופי נוח וידידותי מאוד, מתאים לצעירים ולמבוגרים, לגברים ולנשים, למלכים ולפשוטי העם, למוגבלים ולספורטיביים.
הקראת המאמר:
אמל"ק - על מה נדבר ב- מלטז - הגזע המלכותי ו"כלב הצעצוע" המבוקש ביותר

המלטז לאורך ההיסטוריה

פרוותו הלבנה, הרכה כמשי, המקנה לו מראה של ענן קטן ועיני הכפתור השחורות שלו באמצע פרצופו העגלגל, הפכו את המלטז לאהוד מאוד בקרב נשות האצולה הרומיות. אלה - אימצו אותו כסמל סטטוס אופנתי וכבן לוויה נאמן, כזה שהן יכולות לשאת בחיקן (על פי עדויות היסטוריות - גם בתוך החזיות שלהן) או בתיק שלהן כאחד מ"גזעי הצעצוע" הפופולריים ביותר.

מוצאו של המלטז, כפי שניתן להבין משמו, ככל הנראה באי מלטה שמדרום לאיטליה. לשם הגיע במהלך ההיסטוריה על ידי הכובשים השונים שעברו דרך הנמל הימי הגדול שהיה באי. לפי סברות מסוימות הוא הגיע למלטה מאסיה, לפי סברות אחרות - מאיטליה. כך או כך, המלטז מתועד בכתובים כבר במאה ה-4 לפנה"ס.

סוד קסמו של המלטז

  • מראה: מראהו המקסים של המלטז. שיערו הרך כמשי והארוך, שאם אינו מסופר יכול לגלוש לרצפה ולהיראות כשמיכה רכה, נופל גם על עיניו. הקליפים על ראשו הם לפיכך מראה רווח ומקנים לו מראה חמוד עוד יותר. אגב כלבי צעצוע - בשוק ניתן למצוא גם הכלאות של מלטז עם דומים לו בגודל ובצורה, כמו פומרניאן, פודל ננסי או שיצו.
  • תכונות אופי: הטמפרמנט העליז והאנרגטי, מזג נוח ועדין, נאמנותו לבעליו, האינטליגנציה והיותו קל לאילוף - חברו למידותיו הקטנות (עד 25 ס"מ גובה, משקל של עד 4 ק"ג). לא פחות חשובה היא "האינטליגנציה הרגשית" שלו, זו שהפכה אותו לאהוב כל כך משום רצונו להעניק אהבה לבעליו. להתערסל עם מלטז במיטה או על הספה הוא אחד ממשככי הדיכאון ומצב הרוח הירוד הבדוקים ביותר.
  • כלב שמירה: נכון - הצורך של המלטז בתשומת לב ובאהבה גורמים לו לנבוח בקול גבוה כשדרישותיו לא נענות. אבל זה חלק מסוד קסמו. למרות היותו כלב צעצוע, המלטז הוא כלב חסר מורא וככזה הוא מצוין גם כשומר על הבית והילדים - למראה זרים הוא יתריע בנביחות חזקות. אבל אל דאגה - העובדה שקל לאלף אותו מסייעת ללמד אותו גם הרגלי חִבְרות, הכוללים גם שליטה על הנביחות.

כל התכונות הללו הופכות את המלטז לאחת מחיות המחמד האהובות ביותר על זקנים, מבוגרים, בני נוער וילדים גם יחד. הוא שותף נלהב למשחקים עם הילדים (כל זמן שהם לא מציקים לו יותר מדי). הוא חמוד מאוד, וכצעצוע מלא רוח חיים בעצמו הוא אנרג'ייזר מקסים ושובה לב. למלטז יש גם לא מעט הכלאות מקסימות, כדוגמת מורקי.

מלטז

הטיפול במלטז

  • פרווה: שיערו הארוך והרך של המלטז פשוט קורא לפנק אותו בתסרוקות. אולם יש לו נטייה לקשרים שצריך להתיר ומשום הנומך שלו נצמדים אליו לכלוכים שונים, ולכן יש להקפיד על סירוק וניקיון תכופים. השיער שנופל על העיניים יוצר אמנם מראה מצחיק, אבל זה מפריע לכלב ולכן נוהגים לאחוז את השיער בקליפס, ממש כמו ילדה קטנה. בעלים שרוצים פחות טרדות של טיפול בשיער הכלב שלהם דואגים לתספורת תקופתית.

היות שלמלטז יש רק שכבת פרווה אחת, הוא מועד יותר לקור, ולכן כחלק מהמראה הייחודי שלו הוא עטוף בתקופה הקרה בסוודרים שהופכים אותו למתוק עוד יותר (בעיקר אם הקליפסים בשיער צבעוניים). באותה מידה, המלטז רגיש גם לטמפרטורות חמות במיוחד.

אגב פרווה - בעבר דווחו מלטזים עם גווני פרווה משתנים, כמו חום, שחור, בז' ועוד, אבל כיום אלה כמעט שלא קיימים עוד, והצבע הלבן הפך לסמלו המסחרי.

  • חינוך: משום האנרגיה העצומה של המלטז, והיותו כלב שמירה שמתריע מפני חדירה של זרים או חיות לא מוכרות לסביבת המחיה שלו - יש לדאוג להעביר אותו תהליכי אילוף וחברות מגיל כמה שיותר קטן. הדבר נכון גם משום שהוא לא אוהב במיוחד שילדים מציקים לו, ולכן יש ללמד אותו כיצד להתמודד עם תינוקות, פעוטות וילדים קטנים שכידוע אוהבים להציק לבעלי החיים מתוך אהבה.
  • סביבת גידול: המלטז לא צריך שטח גדול, והוא מסתפק בהוצאת אנרגיה גם בשטח מצומצם. כמה דקות ביום בגינה יהיו די והותר עבורו. היות שמלטזים לא אוהבים קור וחום קיצוניים וגם לא סביבה לחה מדי - עדיף לגדל אותם בבית נעים, ולא במלונה בגינה.

אילוף מלטז

כאמור, אילוף מלטז הוא עניין קל, אבל מומלץ להתחיל בו בגיל צעיר, מיד אחרי תהליך החיפוש עבור מלטז למכירה. בעזרת התניות של גמול ועידוד הוא ילמד את השיעור טוב ומהר יותר. האינטליגנציה הטבעית שלו תסייע לו מהר מאוד ללמוד שעשה את הדבר הנכון או הלא נכון, בעיקר משום שזהו כלב שמשתוקק לרצות את בעליו. תיזהרו רק שלא לקלקל אותו! אילוף לצד כלבים אחרים ילמד אותו חיברות של בני מינו, ומה מותר ואסור בעולם הכלבי.

חצי שעה של אילוף מחוץ לבית תספיק כדי שהמלטז ילמד על העולם הגדול ודרכי ההתנהגות בו. טיול בחוץ הוא הדרך הטובה ביותר לאלף את המלטז הלכות ישיבה, עצירה, הליכה צמודה לרגל הבעלים, התנהגות עם כלבים אחרים, אי-רדיפה אחרי חתולים, ועוד.

היות שהמלטז קשור מאוד לבעליו - עזיבתו לשעות ארוכות דורשת גם היא מחשבה, כדי לא ליצור אצלו חרדת נטישה, שתתבטא בהתנהגות פרועה כמו כרסום הרהיטים, עשיית צרכים בבית, ועוד. השארתו בשטח מגודר (מעין לול) שבו תניחו את כל הצעצועים האהובים עליו תסייע לו להסתגל ביתר קלות לשעות שבהן אתם לא איתו. מובן שאם אתם נוסעים לחופשה - כדאי להשאיר עם המלטז בייביסיטר, כך שיוכל להמשיך ולקבל את האהבה ותשומת הלב שהוא מורגל בהן.

  • 04/04/2023