פינדוג

למה עדיף לגדל כלב על פני חתול

מסירות שלא מתנדנדת, שמחה שמאירה את הימים הקודרים ביותר, מקור למוטיבציה עטופה באריזה פרוותית, וחברות שמאתגרת את משמעות הבדידות. כלב עדיף על פני חתול!

עקרונית, אין תשובה חד משמעית לשאלה מה עדיף לגדל - כלב או חתול. ברור שזוהי שאלה סובייקטיבית והכל תלוי במגדלים עצמם. אך, החיים עם כלב יכולים להיות אוצר של זיכרונות משותפים, צחוק ונאמנות אינסופית. ממפגני נאמנות מחממי לב ועד לתעלולים שאי אפשר לעמוד בפניהם שמוחקים את הקדרות, לכלבים יש ללא ספק את הדרכים הייחודיות שלהם לחרוט טביעות רגליים על ליבנו. האם זו נאמנותם הבלתי מתפשרת שאחזה בלבכם, או השובבות האינסופית שלהם שמטעינה אתכם מחדש אחרי יום ארוך? אולי זו הדרך שבה הם מעודדים אתכם לשלב אורח חיים פעיל עם כיף, או איך הם מדריכים אתכם לתחום הקשרים החברתיים המעודדים. עבור רבים מאיתנו, הכל קשור לקשר המיוחד הזה, ידידות לכל החיים שעולה על כל קשר אחר.

נאמנות

לכלבים יש איכות מולדת של נאמנות. ההיסטוריה הארוכה שלהם של ביות חידדה את האינסטינקטים שלהם ליצור קשרים חברתיים חזקים עם הלהקה שלהם, אשר, בימינו, מתורגם לקשרים מלוכדים ואמינים עם המטפלים האנושיים שלהם. דוגמאות לכלבים שעושים מאמצים רבים כדי להגן, לסייע או אפילו להתאבל על בעליהם הן רבות ומתועדות היטב, ומחזקות את הרעיון שכלבים מציעים צורה של אהבה טהורה, ללא תנאי ומתמשכת.

גורמים התורמים לקשר

ניווט בפאזל של קשר זה כרוך בהבנת הגורמים התורמים. בראש ובראשונה הוא אמון. כלבים, כבעלי חיים המשגשגים בלהקות, לומדים במהירות לשים את מבטחם במטפל שלהם - מנהיגם. הסתמכות זו מעמיקה עם הזמן לקשר אמון בלתי מעורער. כלבים מציעים חברות שמתעלה על מגורים משותפים פשוטים. נוכחותם מעניקה שלווה נפשית ותחושת ביטחון הממלאת תפקיד משמעותי בבריאות האדם וברווחתו.

מחקרים שהתמקדו בקשר בין בני אדם לכלבים העלו ממצאים המעידים עוד יותר על נאמנותם של הכלבים. מחקרים מראים כי כלבים יכולים להבין רגשות אנושיים ולהגיב בהתאם, מה שמוסיף שכבה נוספת של קישוריות שמחזקת את הקשר. כאשר הם ניצבים מול חתולים במונחים של נאמנות, מצבם של כלבים טוב יותר באופן משמעותי, בהתחשב באינסטינקטים שלהם המכוונים ללהקה ופיתח תלות משותפת עם בני אדם.

חוויות אישיות

מניסיונם של הבעלים, ניכר כי בעלות על כלב יוצרת אפקט אדווה של חיוביות. עדויות של אנשים המספרים על נאמנותו של כלבם נובעות פעמים רבות ממרחב רגשי עמוק ומצביעות על הקשר הבלתי מוחשי אך הבלתי ניתן להכחשה בין כלבים לבעליהם. תיאורים אלה מעידים לעתים קרובות על שיפור בבריאות הנפשית, הפחתת בדידות ושיפור כללי באיכות החיים.

הקשר בין כלבים לבעליהם אינו רק הצטלבות של שני בעלי חיים, אלא סימביוזה של שני יצורים שבהם נאמנות ואהבה הדדיות בנדיבות. הסיבה לכך שבחירת כלב שווה לעתים קרובות להשגת בן לוויה נאמן ונאמן, תתברר יותר ויותר.

כיצד כלבים הופכים את חיינו למאושרים יותר

הם ידועים באופן נרחב בשל אופיים השובב, תכונה קסומה המביאה אושר עצום וכיף לחיי בעליהם. התנהגויות שובבות אלה הן הרבה יותר מסתם תעלולים כלביים. הם חיוניים לבריאותם הכללית ולרווחתם הרגשית. בדיוק כפי שילדים לומדים על העולם הסובב אותם באמצעות משחק, כך גם חברינו הכלבים. על ידי אימוץ השובבות שלהם, אנו יכולים גם לחוות אפקט אדווה של חיוביות בחיינו.

השובבות של כלבים

קשת ההתנהגויות השובבות אצל כלבים היא עצומה, ממשחקי הבאת זנבות לכשכשוך, ומקפיצות פריקיות לנביחות שמחות. משחק הוא חלק כל כך אינטגרלי מטבעם, שגם כלבים מבוגרים שומרים על רוחם השובבה. הם תמיד מוכנים למשחק של הבאה בפארק, מחבואים מהנה עם הצעצוע האהוב עליהם בבית, או משחק היאבקות ידידותי בגינה. לאינסטינקט המשחק הזה יש השפעות מועילות שאין להכחישו על בני האדם, והוא מכניס שמחה, בידור וקלילות לחיינו.

חיבור באמצעות משחק

משחק עם כלבלבך הוא יותר מסתם זמן מהנה. זו הזדמנות להעמיק את הקשר. אינטראקציה מרתקת זו מגייסת ביטויים הדדיים של אהבה ואמון, ומחזקת את הקשר הרגשי. הקשר הזה מביא לבעלים סיפוק עצום, צחוק והפגת מתחים. לדוגמה, משיכת מלחמה טובה יכולה להוביל לרגעים מצחיקים, ליצור זיכרונות מתמשכים ולרומם את מצב הרוח של הבעלים באופן משמעותי.

גירוי מוחות באמצעות משחק

משחק גם משחק תפקיד חיוני בהתפתחות הקוגניטיבית של כלבים, שיפור הבנתם ומיומנויותיהם. גירוי מנטלי שנרכש באמצעות שגרות משחק מגוונות תורם ליכולתם ללמוד דברים חדשים ולהגיב כראוי לפקודות. בפעם הבאה שאתם מעסיקים את הכלב שלכם במשחק צעצועי פאזל, זכרו שאתם לא רק מבדרים אותו, אלא גם משפרים את יכולות פתרון הבעיות שלו.

השוואת שובבות כלבים לשובבות חתולית

בעוד חתולים עוסקים גם במשחק, רמת ועקביות השובבות שונות במידה ניכרת מכלבים. משחק חתולים נוטה להיות בודד יותר ופחות אינטראקטיבי, מה שעשוי להיות פחות מרתק עבור חלק מהבעלים. כלבים, לעומת זאת, משתמשים בעיקר במשחק כפעילות חברתית, המערבת את בעליהם. התנהגות שובבה ואינטראקטיבית זו המצויה אצל כלבים הופכת אותם לנפלאים בהצעת בידור אינסופי ויצירת חברות.

אין להכחיש כי כלבים מכניסים חיות ושמחה לחיינו עם רוחם השובבה. כפי שנבחן בסעיף הבא, אופי שובב זה מתרחב גם לשמירה על פעילות גופנית, ומציע כיף וכושר בו זמנית. האושר שכלבים מזריקים לחיינו עם המשחק התוסס שלהם והאנרגיה הנצחית שלהם הוא רק סיבה נוספת לכך שגידול כלב עשוי בסופו של דבר להיות בחירה טובה יותר מחתול.

כלב מסתכל על חתול

שמירה על פעילות גופנית

בעידן המודרני מתברר יותר ויותר עד כמה פעילות גופנית היא חלק בלתי נפרד משמירה על אורח חיים בריא. אחד ההיבטים הייחודיים של בעלות על כלבים הוא ההזדמנות לשלב בן לוויה כלבים נלהב ואוהב בשגרת האימונים שלכם.

צרכי פעילות גופנית של כלבים

לכל היצורים, כולל כלבים, יש דרישה חיה לתנועה פיזית. לגזעי כלבים שונים יש כמויות משתנות של אנרגיה וצורכי פעילות גופנית, כאשר גזעים מסוימים דורשים יותר מאחרים. לדוגמה, ג'ק ראסל טרייר, הידוע באופיו התוסס, דורש הליכות ארוכות יותר וזמן משחק ארוך יותר מאשר גזע שקט יותר כמו כלב באסט. תרגילים אלה צריכים לא רק לעזור לשמור על משקל הכלב בשליטה ועל שרירי חיטוב, אלא יש להם גם השפעה משמעותית על רווחתו הנפשית של הכלב. כלב פעיל הוא כלב שמח, בדיוק כמו שאנחנו אומרים, "נפש בריאה בגוף בריא".

פעילות גופנית כפעילות מגבשת

פעילות גופנית לא רק שומרת על חברינו הכלבים מאושרים ובריאים, גם אצל כלבים קטנים, אלא היא גם משמשת כפעילות מגבשת בין הכלב לבעליו. סיור בפארקים מקומיים לטיולים, טיולים בשבילים או אפילו משחק בחצר האחורית הן פעילויות שכלבים בדרך כלל נהנים מהן. חוויות משותפות אלה משפרות את ההבנה, האמון והחיבה ההדדית במערכת היחסים בין הכלב לבעלים. בדיוק כפי שחברים מתחברים סביב משחק משותף של מטקות, כך בני אדם וכלבים יכולים להתקרב באמצעות משחק ופעילות גופנית.

יתרונות בריאותיים לבעלים

לשילוב כלב בשגרת האימונים שלכם יש יתרונות עצומים לבריאות האדם ולרווחתו. כושר גופני, בריאות הלב וחיזוק מערכת החיסון הם רק חלק מהיתרונות הבריאותיים המושגים על ידי פעילות גופנית סדירה בעצימות נמוכה עם כלב. על פי מחקר שנערך על ידי איגוד הלב האמריקאי, לבעלי כלבים יש סיכון נמוך יותר למחלות לב הודות לרמות הפעילות הגופנית המוגברות שהליכה עם כלבים מחייבת.

כלבים כמניעי כושר

האם אי פעם היססתם לשרוך את נעלי הספורט שלכם לריצת בוקר מוקדמת וייחלתם לקצת מוטיבציה? אל תחפשו רחוק יותר מהכלב הנרגש ומכשכש הזנב שלכם. לכלבים יש יכולת מופלאה לחוש ולהיזון ממצבי הרוח של בעליהם, וההתלהבות שלהם מפעילות גופנית יכולה להיות מדבקת. בעלי כלבים רבים גילו כי הציפייה הנלהבת של כלביהם לטיול או לריצה היומית שלהם נתנה להם את המוטיבציה לשמור על שגרת פעילות גופנית סדירה.

לכן, אם אתם שוקלים כיצד כלב יכול לשפר את חייכם, חשבו על היתרונות הבריאותיים והמוטיבציה מעוררת ההשראה שבן לוויה כלב יכול לספק. לפני שנעמיק בהיבט החברותי של כלבים בחלק הקרוב, נציין כי יחד עם כל היתרונות שהוזכרו, השמחה והחיבור הנובעים ממפגשי הכושר המשותפים הללו אינם ניתנים להשוואה ופשוט לא יסולא בפז.

חתול מול כלב

מדוע כלבים מקדמים קשרים חברתיים בריאים

המהות של אינטראקציות חברתיות מהווה את עמוד השדרה של הישרדות אנושית ובריאות רגשית. עם זאת, ייתכן שלא ניתן להבין עד הסוף את התפקיד שממלאים כלבים, ידידתו הנאמנה של האדם, באינטראקציות אלה. חלק זה בוחן את התפקיד הדינמי שכלבים לוקחים על עצמם בטיפוח וטיפוח אינטראקציות חברתיות וקשרים חברתיים.

האינסטינקטים החברתיים של כלבים

כלבים הם יצורים חברתיים מטבעם, החוזרים לשושלת האבולוציונית שלהם של חיי להקה. האינסטינקטים החברתיים הפנימיים שלהם ומנטליות הלהקה שלהם מאפשרים יצירת קשרים לא רק עם כלבים אחרים אלא גם, באופן מרשים, עם בני אדם. לכלבים יש כישרון להכיר בחשיבות החיברות המוקדמת, אשר מניחה את הבסיס לאינטראקציות מוצלחות נוספות. בהשוואה לחתולים, יכולת טבעית זו של כלבים הופכת אותם לבורג מרכזי בגלגל החברתי.

שוברי הקרח המושלמים

כלבים הם לא רק בני לוויה מצוינים, הם משמשים גם כשוברות קרח. דמיינו שאתם לוקחים את הכלב שלכם לטיול ערב בפארק בירושלים או בתל אביב, ושימו לב כמה אנשים מתחילים איתכם שיחה על הכלב שלכם. נראה שכולם נמשכים להתנהגות הידידותית ולשובבות של הכלבים, אשר יוזמים שיחות, בונים קשרים שכונתיים חזקים יותר ומחזקים קשרים חברתיים עם זרים, אפילו אלה הידועים לשמצה כקשים לפיצוח. היכולת לגשר על הפער התקשורתי הזה מבדילה כלבים מעמיתיהם החתוליים.

הקהילה המשגשגת סביב כלבים

הכניסה לעולם הכלבים כבעלים של כלבים פותחת בפניכם מספר עצום של הזדמנויות חברתיות. ישנן אינספור קהילות ואירועים הקשורים לכלבים, כמו תערוכות כלבים או סדנאות כלבים, המציעות פלטפורמות לבעלי כלבים לקיים אינטראקציה, לחלוק את חוויותיהם ולטפח חברויות מתמשכות. רשתות תומכות אלה שנולדו מבעלות על כלבים מספקות תמיכה חברתית שאין שנייה לה, המשפרת מאוד את חיי החברה של הפרט.

תמיכה רגשית וכלבים

אי אפשר לדבר על היתרונות הסוציאליים של כלבים בלי לגעת בתמיכה רגשית. כלבים לא רק מציעים אוזן קשבת לא משנה מה הנסיבות, אלא הם גם מספקים תמיכה טיפולית. אינספור מחקרים מדגישים את הכלבים הטיפוליים ואת תפקידם רב ההשפעה בבתי ספר, בתי אבות ובתי חולים ברחבי הארץ. כלבים אלה מספקים נחמה, מפחיתים מתח ואף מקלים על תסמינים של הפרעות נפשיות כמו דיכאון וחרדה. הקשר בין כלבים לבעליהם מהדהד את הנקודות הקודמות.

תפקידם של כלבים בקידום קשרים חברתיים בריאים אינו מוטל בספק. הישאר מעודכן בסעיף הבא כאשר אנו חוקרים כיצד כלבים הופכים להיות החבר הטוב ביותר שאפשר לאחל לעצמו.

איך כלבים הופכים לחברים הכי טובים שלנו

מרקם הידידות העדין - המאופיין בהבנה הדדית, כבוד ותמיכה רגשית – מוצא את ביטויו היקר מפז בקשר בין בני אדם לחבריהם הכלבים. קשר זה חורג מתחום הבעלות הטיפוסית על חיות מחמד, ומתפתח לחברות עמוקה לכל החיים המעשירה את חיינו באופן עמוק.

כלבים כבני לוויה נאמנים

מאות שנים של חברות שזרו את גורלם של כלבים ובני אדם. כלבים הוכיחו לנו שוב ושוב שהם יותר מסתם חיות מחמד - הם חברים מסורים שחולקים את השמחות והצער שלנו, ומציעים לנו נאמנות ללא עוררין. נוכחותם בחיינו מביאה תחושה ייחודית של חום וחברות, שרק לעתים רחוקות ניתן להשוות לעמיתיהם החתוליים.

מערכת היחסים בין כלב לבעליו דומה יותר לחברות מאשר לקשר פשוט בין אדם לחיה. היא כרוכה בכבוד הדדי, הבנה ואמפתיה. התפיסה החדה של הכלב עוזרת לו לחוש את רגשות בעליו, ומאפשרת לו לספק נחמה בזמנים קשים.

היתרונות של ידידות כלבים

לחברות הפורחת בין כלב לאדם יש יתרונות נרחבים. כלבים מספקים מקור לתמיכה רגשית בלתי מעורערת, המסייעים בהפגת בדידות ובנטרול דיכאון. הפעולה הפשוטה של ליטוף הכלב הוכחה כמפחיתה את לחץ הדם ומשרה תחושת רוגע, מה שהופך אותה למפיגת מתח שאין דומה לה. בין אם מדובר בשגרת היומיום שלכם או ברווחה הרגשית שלכם, העובדה שיש כלב לצידכם מכניסה קצב מנחם ותחושת יציבות לחייכם.

כשכשוך הזנב הידידותי כשאתם חוזרים הביתה או החמימות המנחמת כשהם מתכרבלים אליכם מדברים רבות על אהבתם ומסירותם. יתר על כן, כלבים לא שופטים אותנו על סמך הכישלונות או החסרונות שלנו - הם אוהבים אותנו ללא תנאי, ללא קשר לסיטואציה. חברות לא שיפוטית זו יכולה להיות תרפויטית מאוד, לטפח תחושה של אהבה עצמית וקבלה.

כלבים כמטפלים

לעתים קרובות, כלבים יכולים לשמש כמטפלים בלתי פורמליים, ולספק תמיכה רגשית ונחמה בזמנים קשים, במיוחד הקטנטנים שבהם כגון לברדודל. היכולת המולדת שלהם לחוש את רגשותינו הופכת אותם לבני לוויה מצוינים במסע שלנו דרך העליות והמורדות של החיים. כלבי טיפול שימשו בהצלחה במסגרות שונות, כולל בתי חולים, בתי ספר ובתי אבות, והוכיחו את השפעתם המיטיבה על בריאות הנפש האנושית. נוכחותם המרגיעה מסייעת גם בהפחתת חרדה ובשיפור מצב הרוח, ומציגה את הפוטנציאל הטיפולי שלהם.

הבנת רגשות האדם על ידי כלבים

מחקרים משמעותיים מצביעים על כך שכלבים מיומנים בהבנת רגשות אנושיים, ובכך מבססים את מעמדם כאנשי סודנו המהימנים ביותר. הם מגיבים לרמזים הרגשיים שלנו ונראה שהם מזדהים עם רגשותינו, ולעתים קרובות פועלים בדרכים שמביאות לנו נחמה. בין אם זה על ידי הצעת כפה אוהדת או פשוט להיות שם בחברה שקטה, לכלבים יש יכולת מופלאה לספק תמיכה רגשית כאשר אנו זקוקים לה ביותר.

לשם המחשה, חשבו כיצד הכלב עשוי להגיב למצוקת בעליו. הם ידועים בכך שהם ניגשים לבעליהם כאשר הם בוכים או נסערים, ולעתים קרובות נוגעים בהם או מלקקים אותם במאמץ לנחם. למרבה הפלא, תגובה אמפתית זו אינה נראית אצל כלבים בלבד. עם זאת, המידה שבה כלבים קשובים במיוחד לרגשות אנושיים ממחישה את עומק הקשר המשותף לכלבים ולחבריהם האנושיים.

כלבים מציעים חברות לכל החיים המאופיינת בנאמנות, הבנה ואהבה ללא תנאי. עם כלב לצידך, יהיה לך בן לוויה נאמן, חבר למשחק, איש סוד ומטפל - כולם מגולגלים לאחד. ככל שאנו ממשיכים להתעמק באלמנטים הייחודיים של חברות כלבים, הסיבות להעדפת כלבים על פני חתולים הופכות ברורות באופן מכריע. החברות המועשרת שהם מציעים ממלאת תפקיד מרכזי ברווחת האדם, והופכת אותם למעשה לידידיו הטובים ביותר של האדם.

כלב וחתול ביחד

בחירת כלב לנאמנות, משחקיות, פעילות גופנית, סוציאליזציה וחברות ללא תחרות

בחקירה מפורטת זו של היתרונות שכלבים מביאים לחיינו, התעמקנו בהיבטים שונים כגון נאמנות, משחקיות, פעילות גופנית, סוציאליזציה ומהות של חברות לכל החיים. כפי שתואר בסעיפים הקודמים, גידול כלב יכול להיות חוויה מתגמלת מאוד. הם יכולים להיות אנשי סודנו, חברינו הטובים ביותר, ולהציע רמה שאין דומה לה של חברות.

שיקולים לפני קבלת כלב

עם זאת, לפני צלילה לתוך העולם של בעלות על כלבים, ישנם גורמים מסוימים שאתה צריך לשקול. אורח החיים שלך הוא היבט חיוני שיש לחשוב עליו. כלבים, במיוחד גזעים מסוימים, דורשים זמן, אנרגיה ומחויבות. אתה צריך לוודא שיש לך מספיק מקום בבית שלך עבור כלב לנוע בנוחות. התחייבות כספית היא שיקול מכריע נוסף, שכן כלבים, כמו כל חיית מחמד, ידרשו בדיקות בריאות תקופתיות, מזון איכותי, טיפוח ואולי אילוף.

בחירת הגזע הנכון

בחירת הגזע המושלם היא להכיר את המאפיינים, דפוסי ההתנהגות של הגזעים השונים ולמצוא את ההתאמה המתאימה לכם ביותר. גזעים שונים ידועים בדרגות שונות של נאמנות, משחקיות, צרכי פעילות גופנית, כישורי סוציאליזציה ויכולתם ליצור חברויות. לדוגמה, גולדן רטריבר ולברדור ידועים באופיים הידידותי וברמות האנרגיה הגבוהות שלהם, בעוד שתחש או שי צו עשויים להתאים יותר למגורים בדירה.

אימוץ לעומת קנייה

חשוב לקחת בחשבון את ההיבט האתי של הבחירה בין אימוץ ממקלט או קנייה ממגדל. אימוץ מעניק בית לכלב שאולי ננטש או טופל בצורה גרועה ויכול להיות חוויה מתגמלת ביותר. עם זאת, אם אתה בוחר, לקנות ממגדל, יש חשיבות עליונה לוודא שאתה קונה ממגדל אחראי ואתי. תמיד לשקול את הרקע של הכלב ואת התנאים שבהם הם גדלו.

קבלת כלב חדש למשפחה

לאחר שקיבלתם את ההחלטה, השלב הבא הוא לקבל בברכה את בן המשפחה החדש. יצירת תחושת היכרות וביטחון עבור הכלב שלכם היא קריטית בימים הראשונים. זה כרוך בהקמת מרחב אישי לכלב עם מיטה נוחה, צעצועים וקערות אוכל ומים. ערכו היכרות עם שאר בני המשפחה לאט ובעדינות. הבנה וסבלנות הן המפתח, מכיוון שהחבר החדש שלך עשוי להזדקק לזמן מה כדי להסתגל לסביבה החדשה שלו.

ההחלטה לגדל כלב היא החלטה של תגמול עצום וחברות שאין דומה לה. הנאמנות, השובבות, האנרגיה, יתרונות החיברות והחברות לכל החיים שכלבים מציעים פשוט עולים על החוויה של גידול חתול. עם זאת, חשוב לקבל החלטות מושכלות בהתאם לאורח החיים שלכם ולהתייחס לחברכם הכלבי בכל האהבה והכבוד הראויים לו. כפי שראינו באינספור דוגמאות ועדויות במהלך כתבה זו, היתרונות של גידול כלב הם באמת ללא תחרות. עם בן לוויה לצידך, החיים שלך בטוח להיות מלא בצחוק, אושר, אהבה ושפע של זיכרונות נפלאים.

מחפשים כלב קטן למשפחה? חפשו כלב שיצו למכירה אצלנו באתר!

  • 07/09/2023