פינדוג

גור כלבים חמוד חדש בבית - המדריך לגידול

גידול גור כלבים הוא תהליך מתגמל באותה מידה שהוא מאתגר. מהשמחה לראות אותם עושים את צעדיהם הראשונים ועד לתסכול שבניקוי עוד בלגן, זהו מסע מלא פסגות ועמקים. אבל אל חשש! הניווט בעולם ההורות לגורים הופך לקל הרבה יותר כאשר הוא מצויד בידע הנכון.

בחירת הגזע הנכון

היציאה למסע גידול גור כלבים היא מסע מרגש, מלא בהחלטות רבות שיעצבו את החוויות שלכם יחד. אחת ההחלטות החשובות ביותר שתקבלו היא בחירת הגזע הנכון שמתאים לאורח החיים ולסביבה הביתית שלכם.

לגזעים שונים יש מאפיינים שונים, גודל, רמות אנרגיה ומזג שונים. לדוגמה, בורדר קולי, הפופולרי בקרב אנשים בישראל, הוא גזע אנרגטי ואינטליגנטי מאוד, הדורש גירויים פיזיים ונפשיים רבים, מה שהופך אותו מתאים למשפחות או יחידים פעילים. לעומת זאת, מלטז, זן אהוב נוסף, הוא קומפקטי ובעל אופי נינוח יותר, מה שהופך אותו למושלם עבור אלה המתגוררים בבתים קטנים יותר או בדירות.

חקר גזעים

מחקר מעמיק של גזעים שונים הוא בעל חשיבות עליונה בעת בחירת הגור המתאים לביתכם. אתה צריך להבין לאיזה סוג של מחויבות אתה נכנס בהתבסס על התכונות הייחודיות שלהם. לדוגמה, גזעים מסוימים נוטים יותר לבעיות בריאותיות ספציפיות, מה שעלול לגרום ליותר נסיעות לווטרינר. אחרים עשויים לדרוש מאמצי טיפוח קפדניים או שיש להם תוחלת חיים ארוכה במיוחד.

מהיכן להביא את גור הכלבים

לאחר בחירת הגזע המועדף עליכם, השלב הבא הוא היכן להשיג את גור הכלבים. אימוץ מארגון הצלה הוא בחירה אצילית, שכן הוא מעניק לגור בית אוהב. אם אתה בוחר מגדל, זה חשוב ביותר כדי להבטיח שהם מכובדים. מגדל בעלי-חיים אחראי מעדיף את בריאותם ורווחתם של כלביו על פני רווח. כמו כן, ניתן למצוא מגדל אשר מוכר גור שהושקע בו זמן רב.

בחירת הגזע הנכון היא לא רק צעד ראשוני אלא מחויבות מתמשכת. עם זאת, השמחה והחברות שתחוו בגידול גור הכלבים יהיו שוות את המאמץ. זכרו, לכל גזע יש קסם משלו, וקצת סבלנות, בשילוב עם הטיפול הנכון, יכולים לטפח קשר לכל החיים.

גור כלב חמוד

האכלה

הבטחת קבלת החומרים המזינים הנכונים לגור הכלבים היא חלק חיוני בגידול כלב בריא. מכיוון שגורים עוברים שלב של גדילה והתפתחות מהירה, הצרכים התזונתיים שלהם שונים באופן משמעותי מכלבים בוגרים. גורי כלבים זקוקים לתזונה עשירה יותר בחומרים מזינים ועתירת אנרגיה בהשוואה לעמיתיהם הבכירים.

בחירת המזון הנכון לגורי כלבים

קיימים בשוק בישראל מותגים רבים של מזון לגורים, כולם מתהדרים בתזונה מאוזנת שתוכננה במיוחד לצרכים הגדלים של גור הכלבים. האפשרויות בדרך כלל מתחלקות לשלוש קטגוריות: מזון יבש כופתיות, מזון משומר רטוב ותזונה ביתית. לכל סוג יתרונות וחסרונות; לדוגמה, מזון יבש קל לאחסון ומסייע בשמירה על בריאות השיניים, בעוד מזון רטוב הוא טעים יותר ומועיל יותר עבור הידרציה. מזון ביתי, לעומת זאת, מציע שליטה על המרכיבים, אבל עלול להיות חסר כמה חומרים מזינים חיוניים אם לא נוסחה כראוי. התייעצות עם וטרינר יכולה לעזור לכם לבחור מה הכי מתאים לגור הכלבים שלכם.

תדירות האכלה ושינוי דיאטות

יש להאכיל גורים שזה עתה נולדו בחלב של כלבה בשבועות הראשונים מכיוון שהוא מספק נוגדנים חיוניים לחסינות. לאחר הגמילה, יש להאכיל את הגורים בתזונת גורים שפותחה במיוחד שלוש עד ארבע פעמים ביום. התדירות עשויה לרדת ככל שהגור מתבגר, ובדרך כלל יורדת לשתי ארוחות ביום בבגרותו. המעבר בין דיאטות שונות צריך להיעשות באיטיות במשך שבוע כדי למנוע הפרעות במערכת העיכול.

הימנעות מהאכלת יתר והרגלי אכילה בררנים

גורי כלבים קטנים יכולים בקלות ליפול להרגל של אכילת יתר, מה שמוביל להשמנת יתר. ניטור משקל זהיר ובקרת מנות נחוצים כדי למנוע אכילת יתר. גורים עוברים לעתים קרובות שלבים של אכילה בררנית; מומלץ לדבוק בדיאטה אחת איכותית ולא לשנות כל הזמן תפריטים כדי לספק את גחמותיהם. תמיד יש מים מתוקים זמינים, וזכרו שהווטרינר שלכם הוא מקור נהדר לייעוץ בנוגע לתזונת הגור שלכם.

תזונה נכונה צריכה להיות משלימה עם פעילות גופנית נאותה כדי להבטיח את רווחתו הכללית של הגור.

טכניקות אימון יעילות

הכנסת גור כלבים לחייכם היא יותר מסתם ליטוף ומשחק, אלא גם כרוך באחריות ומחויבות להפוך אותו לבן משפחה מתנהג יפה. חלק מאחריות זו כרוך בלימוד צייתנות יעילה ונימוסים חברתיים. טכניקות אילוף יעילות יכולות להקל משמעותית על המשימה של הקניית משמעת וצייתנות לגור הכלבים.

טכניקות חיזוק חיובי

העדפת הגישה הידידותית יותר על פני משמעת נוקשה, חיזוק חיובי הוא שיטת אימון המתמקדת בתגמול התנהגות טובה. זה מעורר את העניין של הגור לחזור על ההתנהגות, ובכך מעודד למידה. על ידי שימוש בפינוקים, שבחים או צעצועים כפרסים, תוכלו להניע את גור הכלבים למלא פקודות ונהלים. זכרו תמיד, במהלך האימונים, יש להימנע מענישה חמורה. במקום זאת, שאפו לקדם אווירה מהנה ומרתקת.

היסודות: לשבת, להישאר, לבוא

שלושת הפקודות הראשונות שהגור ילמד לעתים קרובות הן 'שב', 'הישאר', ו-'בוא'. אלה אינם רק טריקים, אלא כלים אינטגרליים לפיתוחם ולבטיחותם. התחל על ידי חזרה על הפקודות תוך כדי שידול עדין שלהם למצב הרצוי. זכרו להעריך את גור הכלבים עם פינוק או ליטוף, על כל ניסיון מוצלח. כאשר הגור מתחיל לקשר את השבח עם הפעולה, תבחינו בעלייה בצייתנות.

טיפול בבעיות נפוצות

לעיסה וקפיצה הן בעיות התנהגות נפוצות שלעתים קרובות מופיעות אצל גורים. ניתן לרסן אותם באמצעות הכשרה מתאימה. אם גור הכלבים נוטה ללעוס כל מה שנראה לעין, שקלו להשקיע במגוון רחב של צעצועי לעיסה. כשהוא מתחיל ללעוס חפצים אחרים, הסיחו את דעתו עם צעצוע הלעיסה ותגמלו אותו כשהוא משתמש בו. עבור קפיצה, עקביות היא המפתח. כשגור הכלבים קופץ בזמן הברכה, עמדו במקום והתעלמו ממנו עד שיירגע. בהדרגה הוא יבין שהקפיצה לא מביאה לו את תשומת הלב הרצויה.

הסוד האמיתי מאחורי אילוף יעיל טמון בחוזק הקשר ביניכם לבין גור הכלבים. ההתמדה האוהבת, הסבלנות וההבנה שלכם יכולות להפוך את מפגשי האילוף למאמץ שיתופי אוהב, ולתרום רבות לצמיחה הנפשית ולרווחה של גור הכלבים.

גור כלבים בתוך סל

בניית שגרה

ביסוס שגרה צפויה אך גמישה ממלא תפקיד מכריע בהתפתחות ובהתנהגות של גור הכלבים. שגרה עקבית תורמת לתחושת ביטחון, סדר ויכולת חיזוי המסייעת לכלבים להסתגל לסביבתם. בנוסף, הוא מסייע בפיתוח התנהגות רצויה, כאשר גורי כלבים לומדים לצפות ולעקוב אחר שגרות יומיומיות כגון אכילה, משחק, אילוף ומנוחה.

חשיבותו של לוח זמנים קבוע

השעון הפנימי של הגור רגיש למדי, ושיבושים עלולים להוביל לחרדה ובלבול. השגרה לא צריכה להיות נוקשה; עם זאת, ארוחות, טיולים וזמן משחק צריכים להתרחש בדרך כלל באותה שעה בכל יום. זה עוזר גם באילוף, מכיוון שחיות מחמד יכולות לצפות אירועים ולהגיב לרמזים בצורה יעילה יותר. זמני האכלה קבועים, בשילוב עם הפסקות שירותים בזמן, יכולים להפוך את אילוף הבית למאמץ מוצלח יותר.

יצירת שגרת גורים

יצירת שגרת גורים מתחילה בהבנת הצרכים שלהם. גורים צעירים זקוקים לשלוש עד ארבע ארוחות קטנות ביום כחלק מהצרכים התזונתיים שלהם. מלבד אכילה, יש לתת לגורים מספר הזדמנויות בכל יום למשחק פעיל. הוסיפו גם זמן לאימון צייתנות כדי להפעיל את המוח שלהם. גורים זקוקים גם למנוחה רבה - עד 20 שעות במקרה של גורים צעירים מאוד. חשוב להתאים את הפעילויות הללו, ככל שהגור גדל.

מרכיבים עיקריים בשגרת גורי כלבים

שגרה יומית אינדיקטיבית יכולה להתחיל מוקדם בבוקר עם בילוי קצר בחוץ לזמן סיר, ואחריו קצת משחק. ארוחת בוקר דשנה מגיעה לאחר מכן, ואחריה עוד טיול מהיר בחוץ. ניתן לנצל את שעות הבוקר לאימונים ולאחריהם למנוחה. ניתן להקצות את אחר הצהריים לארוחה השנייה ולזמן משחק בחוץ. ארוחה נוספת בערב, המלווה במשחק ואימונים, היא דרך נהדרת להירגע יום לפני השינה.

שמירה על עקביות בעת גידול גור בישראל, או בכל מקום בעולם, יכולה להיות משימה. עם זאת, שגרת החיים של גור הכלבים צריכה להתאים באופן אידיאלי לאורח החיים שלכם. הכל קשור לאיזון בין סדירות ליכולת הסתגלות. עם הזמן, גור הכלבים יתאקלם בשגרה ויתחיל להתנהג באופן צפוי וניתן לניהול.

חשיבות החיברות

אחד ההיבטים החשובים ביותר, אך לעתים קרובות מתעלמים מהם, בגידול גור בריא ומסתגל היטב הוא סוציאליזציה. תפקיד החיברות של כלבים, המוכר על ידי ביהביוריסטים מובילים של כלבים, הוא כלי חשוב בעיצוב ההתנהגות והאישיות של גור הכלבים. יכולה להיות לכך השפעה עמוקה, לא רק על האינטראקציות של חיית המחמד שלכם עם בעלי חיים אחרים, אלא גם על הנוחות הכללית שלהם בסביבות שונות.

מהי סוציאליזציה?

סוציאליזציה (חיברות) מתייחסת לתהליך ההיכרות של גור הכלבים עם חוויות, סביבות, בעלי חיים ואנשים שונים. המטרה היא לחשוף את גור הכלבים בשלב מוקדם למגוון מצבים ולאפשר לו להסתגל בהדרגה ולהרגיש בנוח. בשלבים ההתפתחותיים המוקדמים, זה עוזר לעצב את תגובותיהם והתנהגויותיהם, ויוצר את הבסיס לאינטראקציות העתידיות שלהם.

התקופה הקריטית לחיברות

יש מסגרת זמן חשובה שנקראת "תקופת החיברות הקריטית" שבדרך כלל נמצאת בין שלושה לשישה עשר שבועות של גיל. במהלך שלב זה, גור הכלבים פתוח ביותר ללמוד ולהסתגל. גור כלבים שאינו מחוברת, עלול לפתח תכונות לא רצויות כגון פחד, חרדה או תוקפנות.

טיפים מעשיים על סוציאליזציה

התחילו בחשיפה הדרגתית שלו למגוון אנשים, כולל ילדים, קשישים ואנשים בסוגים שונים של בגדים או מצבים. תנו להם לחוות סביבות שונות, הן בפנים והן בחוץ. שקלו לארגן מועדי משחק לגורים או לרשום את חיית המחמד שלכם לשיעורי חיברות, שיכולים לספק מרחב מובנה ומבוקר לאינטראקציה חיונית זו.

זכרו, סוציאליזציה צריכה להיות חוויה חיובית עבור גור הכלבים. זה אף פעם לא להציף את חיית המחמד שלך אלא לאט לאט לעודד אותם ולגרום להם להרגיש בטוחים במצבים חדשים.

גור כלבים מקסים

מתן פעילות גופנית נאותה

פעילות גופנית היא אבן יסוד בהתפתחות הבריאה של גור הכלבים. זה חיוני כמו לספק מזון מזין ולהציע סביבה בטוחה ומזינה. בדיוק כמו בני אדם, כלבים זקוקים לפעילות גופנית סדירה כדי לשמור על משקל בריא, לעורר את מוחם ולקדם את רווחתם הכללית.

עם זאת, זכרו כי גורים אינם רק בוגרים מיניאטוריים. הפעילות הגופנית שלהם צריכה להתאים לשלב הצמיחה ורמת האנרגיה שלהם. מאמץ יתר עלול לפגוע במפרקים ובעצמות של הגור המתפתח. לכן, חשוב ביותר למצוא איזון המשלב בטיחות עם מאמץ פיזי נאות.

הנחיות מתאימות לפעילות גופנית

לגזעים שונים יש רמות אנרגיה שונות. באופן כללי, גורי כלבים צריכים לבצע חמש דקות של פעילות גופנית בחודש של גיל, עד פעמיים ביום. בנוסף להליכות בסיסיות, משחק אינטראקטיבי שומר על המוח והגוף שלהם פעילים. הבאת כדור או פריזבי יכולה להיות תרגיל מהנה עבור גור הכלבים. עידוד חיית המחמד שלך לקיים אינטראקציה עם סוגים שונים של צעצועים יכול גם לעורר פעילות מנטלית. אבל זכרו, שזמני המשחק צריכים להיות קצרים ותכופים, ולא ארוכים ומתישים.

פעילות מובנית

פעילויות מובנות כמו אילוף ציות או שיעורי זריזות יכולות להיות חלק חשוב מהשגרה הפיזית של גור הכלבים. יתר על כן, פעילויות אלה יכולות לעזור לשרוף אנרגיה עודפת ולבנות ביטחון. אתם יכולים להתחיל ללמד פקודות פשוטות כגון "לשבת", "להישאר" או "לבוא" כי אתה יכול לחזק עוד יותר עם פינוקים או שבחים.

פגישות משחק חברתיות עם כלבים מחוסנים אחרים מספקות גם הזדמנויות נהדרות לפעילות גופנית. הפעלות משחק אלה תורמות גם להיבט החיברות.

זכרו תמיד להקפיד על הידרציה של גור הכלבים, במיוחד בחודשים החמים בישראל. הנחיה כללית טובה היא שגורים זקוקים פי חמישה מים לק"ג מאשר כלבים בוגרים.

חיוני גם להגיב לאותות של גור הכלבים. אם הם נראים עייפים מדי או לא מראים עניין בתרגיל, עדיף לעצור ולתת להם לנוח. בדיקות וטרינריות סדירות, יכולות לעזור להבטיח שגור הכלבים מתפתח היטב ונשאר פעיל ברמה בריאה.

טיפול רפואי חיוני

היבט מכריע אחד בגידול גור כלבים שאסור להתעלם ממנו הוא מתן טיפול רפואי חיוני. זה מהווה חלק משמעותי בהבטחת השותף הפרוותי החדש שלך מנהל חיים בריאים, חזקים ומאושרים. בתחילת הדרך, קביעת ביקורים וטרינריים סדירים אצל גור הכלבים אינה נתונה למשא ומתן.

חיסונים ותולעים

גור בריא מתחיל את חייו מוגן על ידי נוגדנים מחלב האם שלו, אך הגנה כזו מתחילה לדעוך בין גיל 5 ל -7 שבועות. בשלב זה, יש להתחיל סדרה של חיסונים כדי להגן מפני מחלות שונות. משטר חיסונים טיפוסי עשוי לכלול כלבלבת, צהבת, פרא-אינפלואנזה, נגיף פרוו וכלבת, בין היתר. תילוע הוא גם חלק קריטי בתוכנית הבריאות של גור הכלבים. ניתן לתלוע גורים בפעם הראשונה בסביבות גיל שבועיים, ויש להמשיך אותם בפרקי זמן קבועים.

תרופות מונעות

מניעה עדיפה על ריפוי, אומר הפתגם, והיא מתאימה באופן מושלם למתן טיפול רפואי לגור הכלבים. תרופות מונעות למחלות כמו תולעי לב, פרעושים וקרציות חיוניות לשמירה על בריאות הכלב. 

כמו כן, עלויות וטרינריות הן בדרך כלל זולות יותר כאשר הטיפול הוא מניעתי ולא מרפא, מתן תמריץ כספי להתערבות רפואית בזמן. בישראל, למשל, מחירו של ביקור שגרתי בחיסונים עשוי לנוע בין 100 ל-200 שקלים, בעוד שטיפול במחלה קשה (לא עלינו) עשוי לעלות אפילו לכמה אלפי שקלים.

הכרה בבעיות בריאות ובטיחות

כהורים לגור, חיוני להבין ולזהות במהירות אותות המעידים על בעיות בריאותיות פוטנציאליות. בעוד הווטרינר נשאר המקור הטוב ביותר לייעוץ רפואי, הקפדה על התנהגות, תיאבון, צואה והתנהגות כללית של חיית המחמד שלך יכולה לשמש כמערכות אזהרה מוקדמת לבעיות בריאותיות פוטנציאליות. שינויים פתאומיים, כגון אובדן תיאבון, עייפות או קושי בניידות, יש לדווח מיד לווטרינר.

גורי כלבים מאוד חמודים ביחד

טכניקות טיפוח נכונות

טיפוח קבוע אינו קשור רק לאסתטיקה, הוא חיוני לבריאות ולרווחה הכללית של הגור. יישום שגרת טיפוח נכונה בשלב מוקדם עוזר לשמור על בריאות העור והפרווה שלו, מונע זיהומים ומשפר את הקשר האישי.

הבנת משימות טיפוח בסיסיות לגורי כלבים

הברשת הפרווה של הגור באופן קבוע צריכה להפוך לחלק משגרת היומיום שלכם. זה מונע מאט, מסיר שערות רופפות וממריץ את זרימת העור. בהתאם לגזע של גור הכלבים, ייתכן שתצטרכו לצחצח את גור הכלבים מספר פעמים בשבוע או מדי יום. לדוגמה, גזעים קצרי שיער כמו בולדוגים דורשים הברשה בתדירות נמוכה יותר מאשר גזעים ארוכי שיער כמו שי צו.

הרחצה צריכה להיעשות במידת הצורך, אך היזהרו לא להגזים, שכן הדבר עלול להסיר שמנים טבעיים מעורו של גור הכלבים. רוב הגורים יזדקקו לאמבטיה פעם בחודש, אך התדירות משתנה בהתאם לרמת הפעילות והניקיון שלהם בחוץ. השתמשו בשמפו עדין וידידותי לגורי כלבים כדי למנוע גירוי בעור.

גזיזת ציפורניים וטיפולי שיניים

חשוב לגזור את ציפורניו של גור הכלבים כדי למנוע אי נוחות או פציעה פוטנציאלית בעת הליכה או ריצה. תדירות גזיזת הציפורניים תלויה במהירות גדילת הציפורניים של גור הכלבים, אך בדרך כלל היא נדרשת כל 3-4 שבועות. הקפידו להיות עדינים במיוחד מכיוון שהציפורניים של גורי הכלבים רגישות מאוד.

טיפול שיניים קבוע חשוב לא פחות. התחילו לצחצח שיניים בגיל צעיר כדי למנוע מחלות שיניים. השתמשו במברשת שיניים קטנה בעלת סיבים רכים המיועדת לגורים ובמשחת שיניים מיוחדת לכלבים.

בחירת הכלים והטכניקות הנכונים

ממברשות טיפוח ועד קוצצי ציפורניים ומברשות שיניים, השקעה בכלים הנכונים היא חיונית לטיפוח יעיל. הקפידו לבחור כלים המתאימים לגודל ולגזע של גור הכלבים. כשאתם מטפחים את גור הכלבים באופן קבוע, תלמדו אילו טכניקות עובדות הכי טוב. זכרו תמיד לשמור על מפגשי טיפוח קצרים וחיוביים כדי לעזור לגור הכלבים לקשר אותו לחוויות נעימות.

אם אתם מתלבטים או מהססים לגבי טיפוח, פנו לעזרה של מטפחת מקצועית. יש להם את הכישורים והניסיון לטפל ביעילות בצורכי הטיפוח של גור הכלבים. טיפוח חשוב לא פחות מהאכלה, אילוף וביסוס שגרה עבור גור הכלבים וגורם מפתח לבריאות הכללית ולאושר שלו.

בהצלחה!

  • 14/09/2023