פינדוג

הריון אצל כלבים

יש משהו קסום ומעורר יראת כבוד בהבאת חיים חדשים לעולם. בין אם זו הציפייה המוחשית לתהליך ההמלטה או נס התפתחות העובר המתחולל ממש לנגד עיניכם. הצטרפו אלינו למסע מקיף זה של רבייה כלבית, בו אנו מתעמקים בפרטי ההריון אצל כלבים, ומספקים לכם תובנה שלא תסולא בפז על המסע הפיזיולוגי שלהם מההתעברות ועד הלידה.

סימני הריון אצל כלבים

הריון אצל כלבים, הוא אירוע חיים משמעותי הכרוך בשינויים עדינים מסוימים ולא כל כך עדינים, הן התנהגותיים והן פיזיים. זיהוי מוקדם של סימנים אלה יכול לשפר את הטיפול לפני הלידה, ולהפוך את החוויה כולה לחלקה יותר עבור חיית המחמד שלכם.

שינויים פיזיים הם חלק מהסימנים המובהקים ביותר להריון אצל כלבים. פטמות מוגדלות יכולות להיות רמז מוקדם, המתרחש בדרך כלל מספר שבועות לאחר ההפריה. בנוסף, הכלבה עשויה להציג עלייה במשקל, הניכרת בעיקר סביב הבטן. בשבוע האחרון של ההריון, בטנה תהיה נפוחה במידה ניכרת, סימן מובהק להתפלפלות הממשמשת ובאה.

שינויים התנהגותיים

יחד עם הטרנספורמציות הפיזיות, ישנם מספר שינויים התנהגותיים שאתה עשוי להבחין בהם. כלבה בהריון עשויה לדרוש יותר תשומת לב וחיבה. היא תיקשר יותר לבעליה ואינסטינקט הקינון שלה עשוי להיכנס לפעולה. עם זאת, בדיוק כמו אצל בני אדם, מצבי רוח יכולים להתנדנד, והיא עשויה גם להראות סימנים של עצבנות או אפילו תוקפנות קלה.

תיאבון ורמות פעילות

סימן בסיסי נוסף יכול להיות שינוי בתיאבון. כלבים מסוימים, למשל גולדן דודל, עשויים לאכול יותר בשל צרכים תזונתיים מוגברת, בעוד שאחרים עשויים לאכול פחות עקב בחילות בוקר, סימפטום שמופיע בשלבים המוקדמים של ההריון של הכלב, בדומה להריון אנושי. יתר על כן, ניתן גם להבחין בשינויים ברמות הפעילות של חיית המחמד שלהם. ירידה ברמות האנרגיה, עייפות מוגברת ורצון לנוח יותר מהרגיל הם סימנים שיש לשים לב אליהם.

שינויים הורמונליים

עקב שינויים הורמונליים, כלבה בהריון עלולה להראות נרתיק נפוח או הפרשות ממנו. גם המרקם והאיכות של הפרווה שלה עשויים להשתנות כתוצאה משינויים הורמונליים. סימנים אלה יימשכו בדרך כלל לאורך כל תקופת ההיריון של הכלב.

הדרך הטובה ביותר לאמת חשד להריון היא בדיקה על ידי הוטרינר, אשר עשוי להשתמש באולטרסאונד או צילומי רנטגן לאבחנה ברורה יותר. היכרות עם סימני הריון אלה יכולה לעזור לבעלים לנהל טוב יותר את מחזור הרבייה והטיפול של חיית המחמד שלהם, מה שמוביל להריון בריא יותר ולחוויית הלידה.

הבנת תקופת ההיריון

הבנת תקופת היריון זו ממלאת תפקיד מכריע בטיפול טרום לידתי ובזמן הלידה הצפוי. תקופת הריון של כלב מתייחסת למשך הזמן שלוקח מרגע ההתעברות ועד לשחרור הצעירים.

תקופת ההריון הממוצעת אצל כלבים

בממוצע, תקופת ההריון אצל כלבים היא כ-65 ימים, או כ-9 שבועות. יש, עם זאת, שינויים קלים בהתאם לגורמים שונים. לדוגמה, גזעים קטנים יותר עשויים ללדת בטרם עת, בעוד גזעים גדולים יותר עשויים להימשך יותר זמן. שינויים קלים אלה הם בדרך כלל בתוך שבוע לפני או אחרי התקופה הממוצעת.

וריאציות בתקופת ההריון

תקופת ההיריון אצל כלבים יכולה להיות מושפעת ממספר גורים, כגון מספר הגורים שהכלבה נושאת, הגזע ובריאות האם. כל גורמי הלחץ, המצבים הרפואיים וגודל היולדת יכולים גם הם לגרום ללידה מוקדמת או מאוחרת. כבעלים אחראיים, מודעות לגורמים אינדיבידואליים שעשויים לשנות את תקופת ההיריון של הכלבה שלכם היא קריטית למתן טיפול טרום לידתי נכון והכנה לסיבוכים אפשריים.

טרימסטרים של הריון כלבים

ההריון מחולק לעתים קרובות לשלושה שלבים, המכונה טכנית טרימסטרים. כל טרימסטר בהריון של הכלבה מביא איתו שינויים פיזיולוגיים שונים ודרישות. במהלך השליש הראשון, הפריה והשתלה להתרחש. הטרימסטר השני מאופיין בגדילה והתפתחות משמעותית של הגורים, ובתקופה זו הכלבה עשויה להתחיל להראות סימני הריון נראים לעין. הטרימסטר האחרון הוא תקופה של גדילה מהירה של הגורים, והזמן שבו הכלב מתחיל להתכונן לתהליך ההמלטה.

הכנות ללידה וללידה הממשמשת ובאה

כאשר הכלבה מתקרבת לסוף תקופת ההיריון, חשוב להיות מוכנים לתחילת הלידה והלידה. הישארו להוטים לגבי שינויים כגון ירידה בחום הגוף, וחוסר שקט מוגבר, שהם סימנים מובהקים ללידה הממשמשת ובאה. הבנה של תקופת ההיריון אצל כלבות אכן תבטיח מתח מינימלי בתהליך הלידה הן לבעלים והן לכלבה ההרה.

לתקופת ההיריון מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך ההריון של הכלבה. הבנה נכונה של תקופה זו מציידת את בעלי הכלבים בידע הדרוש כדי לטפל כראוי בכלבות בהריון, לטפל בסיבוכים פוטנציאליים, ולחזות במדויק את עיתוי הלידה והלידה. הבנה חדשה זו מהווה חלק קריטי בחלקים הבאים של מאמר זה.

כלבה מאכילה את הגורים שלה

מחזור הרבייה אצל כלבים

מחזור הרבייה, הידוע גם בשם מחזור הייחום, אצל כלבים הוא הרבה יותר מסובך מאשר אצל בני אדם. בניגוד לבני אדם שיש להם מחזור חודשי חודשי, כלבים בדרך כלל עוברים אותו רק פעמיים בשנה. מחזור לא כל כך שכיח זה משפיע ומכתיב את פוטנציאל הרבייה וההריון. הבנת שלבים אלה וכיצד הם משפיעים על ההריון חיונית לבעלי כלבים.

סקירה כללית של מחזור האסטרוס

ניתן לחלק את מחזור הרבייה אצל כלבים לארבעה שלבים עיקריים: פרואסטרוס, אסטרוס, דיסטרוס ואנסטרוס. כל שלב נושא את סט השינויים ההורמונליים, ההתנהגותיים והגופניים הייחודי לו. בניגוד לבני אדם, שלבים אלה עשויים להיות שונים מבחינת משך הזמן, האינטנסיביות והשינויים הניכרים בהתאם לגזע, גודל, תורשה ומצבו הבריאותי הכללי של הכלב.

שלב הפרוסטרוס

שלב הפרואסטרוס הוא תחילתו של המחזור המיני שבו הכלבה הנשית מושכת כלבים זכרים פוטנציאליים, אך היא עדיין לא מוכנה להזדווג. שלב זה נמשך כ-7 עד 10 ימים ומאופיין בנרתיק נפוח, הפרשות נרתיקיות דמיות ושינויים בהתנהגות כגון חוסר מנוחה והטלת שתן תכופה. היזהרו מסימנים אלה כדי להבין אם הכלב שלכם נכנס לשלב זה או לא.

שלב הייחום

השלב הבא הוא שלב הייחום, שהוא שלב הפתיחות להזדווגות. זה בדרך כלל נמשך 9 ימים אבל יכול להשתנות בין 3 ימים ל 21 ימים. הפרשת הנרתיק של הכלבה משתנה לנוזל בצבע קש, והנרתיק שלה הופך רך. זהו הזמן האידיאלי לרבייה מכיוון שהכלבה נמשכת מאוד לכלבים זכרים ובדרך כלל מוכנה להזדווג איתם.

שלב ה-דיסטרוס

הפעילות המואצת של השלב הקודם מתקררת בשלב הדיסטרוס. כעת, הנקבה אינה מעוניינת עוד להזדווג, גם אם לא נכנסה להריון. שינויים פיזיים כוללים הקטנת גודל איבר המין שלה, והפסקת הפרשות ממנו. אם הוא ספוג, זו התקופה שבה הכלבה נושאת את הגורים שלה, תקופה שנמשכת כ-60 יום.

שלב ה-אסטרוס

החלק האחרון של מחזור זה הוא Anestrus, תקופה של חוסר פעילות מינית השוררת בין סוף אסטרוס אחד עד תחילת Proestrus שלאחר מכן. שלב זה הוא ככל הנראה תקופת המנוחה של הנקבה בין שתי עונות רבייה.

על קצה המזלג, הבנת מחזור הרבייה אצל כלבים מועילה לא רק למטרות רבייה, אלא גם חיונית לחיזוי ואבחון בעיות בריאותיות פוטנציאליות. בדיקות ותצפיות סדירות יכולות להיות לעזר רב. אנו מקווים שכעת תרגישו מצוידים יותר בטיפול ובניהול התנהגות הרבייה של הכלב שלכם.

תסמיני הריון שיש להיזהר מהם

זיהוי סימני ההריון המוקדמים אצל כלבים חיוני הן לאם והן להמלטה הנכנסת. עם גילוי מוקדם, אנו יכולים לבצע התאמות נדרשות בהוראות הטיפול בכלב ולהתכונן לקבל את בני המשפחה החדשים.

תסמינים פיזיים

אחד הסימנים הפיזיים הראשונים להריון אצל כלב הוא בטן מוגדלת. זה אולי לא ברור בשלבים המוקדמים, אבל ככל שההריון מתקדם, הבטן של הכלבה תמשיך להתרחב כדי להכיל את הגורים הגדלים. סימפטום פיזי נוסף שיש לציין הוא התפתחות ניכרת של בלוטות החלב. שינויים אלה הם תוצאה ישירה של שינויים הורמונליים והם אינדיקטור חזק להריון.

שינויים התנהגותיים

בדיוק כמו בני אדם, כלבים עשויים לעבור מספר שינויים התנהגותיים במהלך ההריון. יש סיכוי טוב שהכלב שלכם יהפוך למגן יותר ויתחיל לקנן בו. התנהגות קינון מתרחשת בדרך כלל בשלבים מאוחרים יותר של ההריון, כאשר כלבה בהריון עשויה להתחיל לאסוף פריטים כמו צעצועים או שמיכות ולאסוף אותם במרחב בטוח ונעים. זוהי התנהגות אינסטינקטיבית, המתכוננת לבואם של הגורים שלה.

שינויים במערכת העיכול

חלק מהכלבים, לדוגמא פודל טוי, עלולים לחוות בחילות בוקר בשלבים הראשונים של ההריון. זה עלול להתבטא כחוסר תיאבון או הקאות קלות. תסמינים אלה בדרך כלל שוככים לאחר תקופת ההריון המוקדמת. עם זאת, עלייה פתאומית בתיאבון עשויה להופיע מאוחר יותר בשל הדרישות הגוברות של העוברים המתפתחים.

שינויים בדרכי השתן

כלבות בהריון נוטות להשתין בתדירות גבוהה יותר. הסיבה לכך היא כי הרחם המוגדל מפעיל לחץ רב יותר על שלפוחית השתן, ומקטין את יכולתה. לפעמים, הצבע והעקביות של השתן עשויים להשתנות. צמא מוגבר הוא גם תופעה שכיחה בציפייה לכלבים.

אי נוחות נפוצה

כלבים, כמו בני אדם, יכולים גם לחוות כמה אי נוחות אופיינית במהלך ההריון. כפות רגליים נפוחות, כאבי גב ואפילו דליות עלולים להופיע אצל כלבים מסוימים. אם אתם רואים את הכלבה שלכם מלקקת יתר על המידה את כפות רגליה הכואבות או רואה ורידים גלויים על רגליה או אזור הבטן, זה יכול להיות רק סימן להריון.

הבנת תסמינים אלה לא רק מסייעת לזהות הריון כלבים, אלא גם מאפשרת לנקוט באמצעים מתאימים לטיפול טרום לידתי. זכור כי תסמינים אלה עשויים להשתנות מכלב לכלב ומגזע לגזע. למרות הנ"ל הם כמה תסמינים נפוצים, זה תמיד רעיון טוב לתזמן בדיקה וטרינרית כדי לאשר את הסימנים.

זיהוי נכון וטיפול נכון בתסמיני ההריון יכול לתרום לתהליך המלטה חלק יותר אצל כלבים, בו נדון בפירוט כדי לעזור לך לנווט במסע האימהות הכלבית בהצלחה.

תהליך ההמלטה אצל כלבים

ככל שסיפור ההריון מתפתח, השיא מגיע עם יללה. כבעלים, הורה לחיות מחמד או מטפל, הציפייה סביב האירוע הזה היא עצומה. עבור הכלבה שלכם, זהו תהליך טבעי, אך הטיפול וההכנה הקפדניים שלך יכולים לעזור להקל על המאבק ולשפר את בטיחות היילודים והאם.

סימנים של לידה מתקרבת

בשלבי הסיום של ההריון, היזהרי משינויי התנהגות ספציפיים וסימנים פיזיים המבשרים על הגעתם הקרובה של גורים. אחד המדדים המרכזיים ללידה הממשמשת ובאה הוא ירידה בחום הגוף של הכלב. בדרך כלל, טמפרטורת הגוף של הכלב נעה סביב 38.3°C עד 38.9°C. תוך 24 שעות מהלידה, טמפרטורה זו יורדת לכ-37.2°C עד 37.8°C. סימנים נוספים כוללים חוסר מנוחה, התנהגות קינון, ירידה בתיאבון וליקוק מוגבר.

שלבי העבודה

העבודה אצל כלבים כוללת שלושה שלבים. השלב הראשון מאופיין בהתכווצויות רחם והתרחבות צוואר הרחם שיכולה להימשך בין שש לשתים עשרה שעות. זה ואחריו השלב השני, הכולל משלוח של גורים. ההמלטה של כל גור לא תעלה על שעתיים עם מרווח של 15 עד 60 דקות בין כל לידה. השלב השלישי כולל את גירוש השליה אשר בדרך כלל באה לאחר כל גור. הקפד לספור את מספר השליה כדי לוודא שאף אחד לא נשאר בפנים כמו זה יכול לגרום לזיהום.

סיבוכים אפשריים במהלך ההמלטה

למרות שאנו מקווים כי כל התהליך יצלח בצורה חלקה, סיבוכים כגון לידה חסומה, שבו העבודה קשה או ממושכת, יכול להתרחש. היו ערניים לסימני מצוקה ופנו לסיוע וטרינרי מיידי אם נראה שהיא סובלת מכאבים עזים, הלידה נמשכת זמן רב מהצפוי או אם היא הופכת רדומה או מבולבלת. כמו כן, סיבוכים לאחר לידה כמו דלקת השד או דלקת המטריטיס יכולים להתעורר אשר ידרוש טיפול רפואי מיידי.

טיפול לאחר ההמלטה

לאחר תהליך הלידה המאומץ, יש להקפיד על כך שהאם והגורים שלה בטוחים ונוחים. היולדת, המתאוששת מהלידה, עשויה להיות עייפה ולהזדקק לארוחות מזינות כדי להחזיר לעצמה את כוחה. כמו כן, השגיחו על הגורים כדי לוודא שהם בריאים וניזונים כראוי. כל גור צריך למצוא פטמה בשעות הראשונות לאחר הלידה, ולעלות במשקל בהתמדה לאחר מכן.

לחזות בנס הלידה זו חוויה מדהימה. הבנה והכנה לתהליך ההמלטה יכולים לעזור לכם לתמוך בכלב שלכם ולהבטיח את התוצאה הטובה ביותר האפשרית עבורו ועבור הגורים שזה עתה נולדו. יש לזכור את הצורך במעקב בריאותי רציף כפי שנדון בפרק 'התפתחות העובר וטיפול בו במהלך ההריון'.

התפתחות העובר וטיפול בו במהלך ההריון

בכל הריון, בין אם מדובר בבני אדם או בבעלי חיים, התפתחות העובר היא לא פחות מנס. האופן שבו העובר גדל מקבוצת תאים לגור בעל מבנה מלא הוא באמת תופעה מרתקת. כשמדובר בכלבים, התהליך מתחיל עם היווצרות עוברים והשתלתם ברחם. זה קורה בדרך כלל שבוע או שבועיים לאחר הביוץ.

שלבי ההתפתחות העוברית

ניתן לחלק את התפתחות העוברים לשלושה שלבים מרכזיים: נבט, עובר ועובר. במהלך שלב הנבט, חלוקת התא והשתלה לקרות. לאחר מכן מגיע השלב העוברי שבו מתרחשת היווצרות איברים משמעותית, המסמלת צמתים קריטיים בהתפתחות העובר. לבסוף, בשלב העוברי, האיברים ממשיכים להתבגר, והגורים העוברים גדלים עד שהגיע זמנם להיכנס לעולם שבחוץ.

דיאטה ותזונה במהלך ההריון

בהתחשב בדרישות האינטנסיביות של גידול גורי עוברים, הדרישות התזונתיות של הכלבה האם גדלות באופן דרסטי. מומלצת תזונה מאוזנת עשירה במינרלים, ויטמינים וחלבונים. מזון מסחרי איכותי לכלבים או ארוחה ביתית שתוכננה בקפידה יכולים למלא את הדרישות התזונתיות הללו. חשוב להגדיל בהדרגה את כמות המזון הנצרכת לקראת השליש האחרון, כאשר מתרחשת הגדילה העיקרית של הגורים. עם זאת, כל שינוי דרסטי בתזונה במהלך תקופת ההריון המכרעת צריך להתבצע בהתייעצות עם וטרינר מקצועי.

פעילות גופנית ופעילות גופנית

פעילות גופנית, למרות חיונית, צריכה להישמר ברמות מתונות, בהתחשב במשקל הגוף המוגבר ושינויים פיזיולוגיים אחרים שעוברת הכלבה ההרה. בעוד הליכות יומיות מועילות, הימנעו מפעילויות מאומצות כדי למזער את הסיכון לסיבוכים. כמו כן, ביצוע מאמצים לשמור על הכלבה האם רגועה וללא מתח יתרום באופן חיובי להתרבות ולהבשלה של העוברים.

טיפול וטרינרי במהלך ההריון

בדיוק כמו אצל בני אדם, טיפול טרום לידתי בכלבים ממלא תפקיד חיוני בהבטחת הריון ולידה בריאים. בדיקות תקופתיות מסייעות לעקוב אחר בריאותו של הכלב המצפה והתפתחות הגורים בתוכו. ביקורים אלה, מלבד מתן הזדמנות לדון בחששות שלך, מאפשרים לווטרינר לזהות סיבוכים בשלב מוקדם. מתן חיסונים בזמן, בנוסף להדברת טפילים, מבטיח מניעת מחלות שעלולות לסכן את שלומם של הכלבה ההרה והגורים שטרם נולדו.

הבנה וסיפוק הצרכים של כלבה בהריון מסייעים למזער תוצאות הריון שליליות. על ידי התבוננות וזיהוי סימני ההריון שנדונו קודם לכן, מתן הטיפול הדרוש והכנה לתהליך ההמלטה, בעלי כלבים סוללים את הדרך לחיות המחמד האהובות שלהם לעבור את שלב הענקת החיים הזה בהצלחה.

  • 08/10/2023