פינדוג

פודל טוי - הכלב הכי חמוד?

כל מי שרואה לראשונה את הפודל טוי תוהה האם הוא רואה בעל חיים אמיתי או צעצוע מתוחכם בשל המראה הדובוני הנראה שייך יותר למדף הבובות מאשר למציאות. מראה ייחודי זה הפך במהרה את הפודל טוי לאחד הכלבים המבוקשים ביותר ברחבי העולם ולא רק בגלל המתיקות אלא גם בגלל האופי הנוח שמתאים למשפחות עם ילדים ולמגדלים מבוגרים שמחפשים כלב רגוע יחסית. הפודל טוי הינו כלבלב נבון המסוגל ללמוד מספר פעולות פשוטות, מתאים לאלרגיים לשיער בעלי חיים מפני ששיערו כמעט ואינו נושר, אופיו שקט ונוח והוא אינו מלא במרץ כמו זני הפודלים הגדולים ממנו, אם כי הוא זקוק לפעילות גופנית יומיומית כדי לשמור על בריאותו.
הקראת המאמר:

הפודל טוי - צעצוע חי

גזע הפודל פותח בגרמניה אך במרוצת השנים צרפת לקחה עליו בעלות והפכה אותו לכלב הלאומי שלה. על פי ממצאים היסטוריים ככל הנראה גזע הפודל קיים כבר כ-2000 שנה ושימש בעיקר את בני האצולה ככלב שקט ובעל מזג נוח. כיום קיימים ארבעה זני פודל גזעיים כאשר הפודל טוי הוא הקטן מבניהם ( קטן יותר אפילו מהגזע הננסי ) כאשר הגדול מבניהם יכול להגיע עד לשישים סנטימטר באזור השכמות. הפודל טוי כה קטן עד שהרחם של הנקבה יכול לשאת רק שניים שלושה גורים בכל המלטה, מה שהופך את הגורים ליקרים מאד, בעיקר אם הם מ-קו דם טוב. אך הפודל טוי אינו רק סמל סטטוס יוקרתי, הוא אחד מכלבי המשפחה הטובים ביותר הקיימים עם אופי שובב אך שקט יחסית ופרווה רכה ונעימה למגע אשר כמעט ואינה נושרת כך שהבית נקי יותר משיער בעלי חיים ומתאים יותר לאלרגיים. עם זאת, חשוב לזכור שהפודל טוי זקוק לשגרת טיפול וטיפוח קבועים הכוללים סירוק וחפיפה, גזיזת ציפורניים, ניקוי כתמי דמעות ובדיקות שגרתיות אצל וטרינר כדי לוודא שהאיברים הרגישים יותר שלו כגון העיניים, הקיבה ומערכת העיכול שלו תקינים.

תקן פודל טוי

  גובה באזור הכתפיים משקל תוחלת חיים
תקן פודל טוי 25 ס"מ 3-4.5 ק"ג כ - 15 שנה

זני הפודל השונים

גזע הפודל כולל ארבעה גזעים מוכרים כאשר הגדול מבניהם הוא הגזע המקורי והשאר נולדו כתוצאה מנסיונות מכוונים להקטין את הכלב כדי להתאימו למטרות שעשועים:

הפודל הגדול - הפודל הגדול יכול להגיע למשקל של 22 קילוגרם ולגובה של עד 60 ס"מ. הפודל הגדול הינו הגזע העתיק ביותר מבין גזעי הפודל ויש עדויות לקיומו המובילות עד למאה הראשונה לספירה.

הפודל הבינוני - הפודל הבינוני מגיע לגובה של 38 ס"מ ולמשקל של עד 18 ק"ג ורבים טוענים כי יש קושי רב לסווג כלבי פודל כבינוניים ולא כפודל גדול קטן ממידותיו או פודל ננסי גדול ממידותיו, אך הגזע עדיין נחשב לגזע רשום.

הפודל הננסי - הפודל הננסי יכול להגיע עד ל - 35 ס"מ ולמשקל של עד 7 ק"ג, הוא נחשב לפודל המועדף על מגדלי הכלבים והיה אחד מכלבי המחמד הפופולאריים ביותר עד שהגיע הטוי והדיח אותו ממעמדו.

פודל טוי - פודל טוי קטן מן הפודל הננסי, גובהו יכול להגיע עד ל - 28 ס"מ ומשקלו ל - 4.5 ק"ג. גודלו המיניאטורי הפך אותו לאחד הכלבים הפופולאריים והאהובים ביותר כיום.

פרווה מגוונת ביותר

אחד המאפיינים הבולטים של פודל טוי הוא צבע הפרווה המגוון שלו. בנוסף על הצבעים האחידים ניתן גם למצוא פרוות המשלבות שני צבעים או יותר. להלן מבחר צבעי הפרווה של הפודל טוי:

 • לבן
 • כסוף
 • שחור
 • חום בהיר ( שזוף )
 • חום כהה
 • משמש ( ג'ינג'י בהיר )
 • אדמוני
 • כחול ( כינוי לצבע אפור מעושן )
 • קרם
 • בז'

פודל טוי

בריאות וטיפוח

בדרך כלל גזע הפודל טוי נהנה מבריאות טובה, אך לעיתים ישנן בעיות המאפיינות את הגזע כולו כמו מפרקי ירכיים, בעיות עיכול וראייה. תוחלת החיים שלו יכולה להגיע עד חמש עשרה שנים והוא זקוק לשגרת טיפול וטיפוח קבועים כדי ליהנות מבריאות שלמה:

 • זהירות, אני קטן! - מאחר וגודלו של פודל טוי קטן אפילו מחתול בית ממוצע, הוא נמצא בסכנה מתמדת מפני דריכה, נפילה מזרועותיכם או אפילו התיישבות עליו בטעות. הזהרו ושימרו עליו היטב.
 • בריאות העין - הפודלים רגישים לקטרקט ולבעיות נוספות בראיה, לכן מומלץ להבדק אחת לשנה כדי לוודא שראייתו תקינה.
 • בריאות מערכת העיכול - לכל זני הכלבים יש דחף טבעי לאכול והרבה, מנגנון השובע של כל הכלבים הינו מושהה, זאת אומרת, שכל זמן שיש אוכל בסביבה הכלב עשוי לנסות ולאכול גם אם הוא כבר שבע. עם מערכת עיכול קומפקטית כמו של הפודל טוי עומס יתר  יכול לגרום לשלשולים והקאות. לכן הקפידו לתת לו את המנה היומית הקצובה שלו על פי הוראות הרופא והמעיטו בחטיפי כלבים.
 • שיער - אמנם שיערו של הפודל טוי כמעט ואינו נושר אך הוא עדיין זקוק לסירוק לפתיחת קשרים ולחפיפה לפחות אחת לשבועיים כדי לרככו. תוכלו לעשות זאת בעצמכם או לפנות למספרת כלבים. טיפ: שיערו של הפודל טוי ניתן לעיצוב במגוון דרכים ואתם יכולים להשתעשע בתספורות חדשות בכל פעם ששיערו גדל.
 • כתמי דמעות - דמעות אינן סימן לדלקת והן מותירות כתמים על הפרווה בגלל מינרלים שונים שהן מכילות. דלקת מתאפיינת בגרד, אודם ונפיחות בעין והפרשה מוגלתית. תוכלו לנקותם באמצעות רפידה ספוגה במעט מים. אל תנסו לשטוף את סביבת העין עם סבון או שמפו.
 • פי הטבעת - כמו כלבים פרוותיים רבים, ייתכן כי לעיתים תידבק צואה לפרווה סביב פי הטבעת. ניתן לנקות זאת במעט שמפו כלבים ולבקש מספר הכלבים לקצוץ את השיער סביב פי הטבעת כדי למנוע זאת.
 • שיניים - כבר בהיותו צעיר, הרגילו את הפודל שלכם לאפשר לכם לצחצח לו שיניים, זה יועיל מאד במניעת בעיות שיניים וחניכיים והצטברות אבן שן. אך גם אם אתם מצחצחים לו שיניים באופן קבוע, עדיין מומלץ לקחת אותו אחת לשנה או שנתיים לוטרינר לניקוי אבן שן.

כמה עולה פודל טוי?

מחירו של פודל טוי עשוי להאמיר עד 15,000 ש"ח לגוונים מיוחדים או קווי דם טובים במיוחד המבטיחים בריאות וגנטיקה טובה, אך בממוצע גורי פודל טוי נמכרים סביב 4,000 - 5,000 ש"ח. אנא הקפידו לרכוש גורים רק ממגדלים אמינים אשר מספקים תנאים מעולים לאמהות ומפרידים את הגורים מהן בזמן הנכון כשהם כבר סיימו לינוק ומוכנים לעצמאות.

למי זה מתאים?

פודל טוי מתאים מאוד למשפחות עם ילדים אשר ינהגו בכלב באחריות וברגישות. אופיו הנוח והמזג הנעים שלו ישתלב מצויין עם משפחה חמה ואוהבת. הוא גם מאד מתאים לאנשים מבוגרים המחפשים בן לוויה משעשע וחביב שאיננו נמרץ מדי. הפודל טוי מתאים במיוחד לאנשים הנוטים לסבול מאלרגיות או שנמאס להם לנקות שיער כלבים מן הריהוט והבגדים. עם זאת, חשוב לזכור שהפודל טוי אינו יכול להשאר שעות ארוכות לבדו בבית וזקוק להשקעה בטיפוח וטיפול. הוא זקוק לחום ואהבה ולתשומת לב מירבית, והיו בטוחים כי יעניק לכם מאהבתו בחזרה באותה המידה.

 • 10/04/2023