פינדוג

דלקות אוזניים אצל כלבים - מה לעשות?

כל בעל כלב יודע שגור בריא הוא גור מאושר. ובכל זאת, מי היה מאמין שאיבר צנוע כמו האוזן יכול להפוך לשדה קרב על אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר העומדות בפני חברינו הנאמנים? כן, דלקת אוזניים אצל כלבים הן גורם שכיח למצוקה, אי נוחות וביקורים תכופים אצל הווטרינר.
אמל"ק - על מה נדבר ב- דלקות אוזניים אצל כלבים - מה לעשות?

הגורם לדלקות אוזניים

דלקות אוזניים הן בעיה בריאותית נפוצה ממנה סובלים כלבים מכל הגזעים והגילאים. הבנת הגורמים הבסיסיים חיונית הן לטיפול במקרה קיים והן למניעת זיהומים עתידיים. בכתבה זו נחקור את הגורמים המשותפים התורמים לבעיה זו של בריאות כלבים.

אחד הגורמים העיקריים לדלקות אוזניים אצל כלבים הוא אלרגיות. כלבים, בדומה לבני אדם, עלולים לסבול מאלרגיות למזון ולסביבה. תגובה חיסונית זו יכולה להתבטא כדלקת של תעלת האוזן, יצירת סביבה מתאימה להתרבות חיידקים ושמרים, מה שמוביל לאחר מכן לזיהום.

אנטומיה של האוזן של כלבים ונטייה לגזע

האנטומיה הייחודית של אוזנו של הכלב יכולה גם להזמין מקרים של זיהום. לכלבים יש תעלת אוזן אנכית שעושה פנייה חדה פנימה בבסיס. מבנה זה יכול ללכוד לחות, פסולת ולהקשות על אוורורה, מה שתורם לזיהום. גזעים מסוימים עם אוזניים ארוכות ותזוזות כמו כלבי באסט וקוקר ספניאל רגישים במיוחד בשל אגירת לחות מוגברת ואוורור מופחת באוזניהם.

גופים זרים באוזן

גופים זרים כגון חלקי דשא, קרציות או לכלוך יכולים גם להוביל לדלקות אוזניים. כאשר אלה נתקעים באוזן של הכלב, הם מעוררים דלקת וכאב, וכתוצאה מכך מושכים צמיחת יתר של חיידקים.

חיידקים ואורגניזם

חשוב לציין את התפקיד המרכזי של חיידקים ואורגניזם בדלקות אוזניים. למרות שאורגניזמים אלה נמצאים בדרך כלל במספרים קטנים, גורמים כגון אלרגיות, לחות ומבנה האוזן יכולים ליצור עבורם תנאים לשגשג ללא שליטה, מה שמוביל לדלקות אוזניים.

חוסר איזון הורמונלי והפרעות במערכת החיסון

חוסר איזון הורמונלי והפרעות חיסוניות יכולים לגרום לבעיות עור אצל כלבים, כולל העור בתעלות האוזן שלהם, וכתוצאה מכך לדלקות אוזניים. דוגמה לכך היא תת-פעילות של בלוטת התריס, שמופיעה לעתים קרובות בגזעים כמו לברדור וגולדן רטריבר.

הגורמים לדלקות אוזניים אצל כלבים הם רבי פנים, ודורשים הערכה פרטנית לטיפול יעיל. אין פתרון אחד שמתאים לכולם לבעיה זו מכיוון שהסיבות הבסיסיות עשויות להיות שונות מכלב לכלב. לכן, אבחון על ידי וטרינר מוסמך הוא קריטי לניהול יעיל וריפוי של דלקות אוזניים.

תסמינים של דלקות אוזניים

כבעלי חיות מחמד, הבנה וזיהוי הסימפטומים של דלקות אוזניים אצל הכלב שלכם היא אבן הפינה להבטחת רווחתו. דלקות אוזניים יכולות להשפיע באופן חמור על בריאותו הכללית של הכלב, ולכן חשוב ביותר לפענח באומץ את הדגלים האדומים כאשר הם מופיעים. הסימפטומים עשויים להשתנות בין קל לחמור, אך אסור להתעלם מכל סימן.

תסמינים פיזיים

תסמינים פיזיים משמשים לעתים קרובות עדות גלויה לדלקת אוזניים בסיסית. לאוזן נגועה יש לעתים קרובות הפרשות אוזן גלויות. ההפרשה יכולה לנוע בין שקופה לצהבהבה או חומה ואף יכולה להיות דמית במקרים חמורים. אדמומיות ונפיחות הן גם תופעות שכיחות המוצגות על ידי כלבים עם דלקת אוזניים. ריח לא נעים מאוזנו של הכלב הוא סימן מסגיר נוסף. לבסוף, אחד הביטויים הפיזיים הנפוצים ביותר הוא גירוד מתמשך ורעד של הראש. התנהגות כזו לא צריך להתעלם כפי שהוא לעתים קרובות מצביע על אי נוחות שעשויה להיות עקב זיהום.

תסמינים התנהגותיים

בנוסף לאותות פיזיים, שינויים התנהגותיים יכולים גם להצביע על כך שהחבר הכלבי שלכם נאבק בשקט בדלקת אוזניים. כלב הסובל מדלקת אוזניים עלול להיות עצבני ולהראות שינויים ניכרים בהתנהגותו. הם עשויים להפגין אובדן שיווי משקל או להיראות מגושמים, מה שמצביע על זיהום אפשרי באוזן התיכונה או הפנימית.

ניתן להבחין גם בליקוי שמיעה. כלב שאינו מגיב עוד לרמזים מילוליים ידועים או לפקודות עלול לחוות שינויים בשמיעה עקב הזיהום. דלקות אוזניים שאינן מטופלות עלולות להוביל לאובדן שמיעה קבוע.

התבוננות ופירוש נכון של הסימפטומים של דלקות אוזניים אצל כלבים הוא הצעד הראשון להתמודדות עם מחלה נפוצה זו. למרות גירוד מתמשך או ריח מוזר עשוי להיראות חסר חשיבות, תסמינים אלה יכולים להסלים במהירות אם לא מטופלים. חשוב להתייעץ עם וטרינר ברגע שתסמינים אלה מופיעים; אבחון והתערבות מוקדמים בדרך כלל מובילים להחלמה מהירה יותר ופחות אי נוחות עבור החבר הפרוותי שלכם.

וטרינר בודק דלקת אוזניים לכתב

טיפול

אם לא מטפלים בדלקות אלו, הן עלולות להוביל לבעיה בריאותית חמורה. לכן, חשוב לחפש טיפול וטרינרי בזמן ברגע הסימפטומים נצפים. הרפואה הווטרינרית המודרנית מספקת מגוון אפשרויות טיפול, החל מטיפות אוזניים פשוטות ועד ניתוחים מורכבים, בהתאם לחומרת וסוג דלקת האוזן.

אבחון מקצועי

הצעד הראשון בטיפול הוא אבחנה נכונה. זה כרוך בבדיקה גופנית יסודית של תעלת האוזן של הכלב, תוך ציון סימנים נראים לעין של דלקת, הפרשות או גופים זרים. הווטרינר עשוי גם לקחת דגימה של הפרשות או פסולת מהאוזן לבדיקות נוספות. תרבית הדגימה תסייע לקבוע אם הזיהום הוא חיידקי, מונע שמרים, או שניהם ולכן תיבחר התרופה האנטיביוטית או האנטי פטרייתית הטובה ביותר.

אפשרויות טיפול

בחירת הטיפול תלויה בעיקר בגורם ובחומרת הזיהום. תרופות המשמשות לטיפול עשויות להיות מערכתיות או מקומיות. אנטיביוטיקה, אנטי פטרייתיות, או סטרואידים ניתן לתת כתרופות דרך הפה, או להחיל ישירות על האוזן. ניקוי ושטיפת תעלת האוזן של הכלב יכולים גם להיות מועילים להסרת לכלוך שעלול להפריע ליעילות התרופה. במקרים חמורים, הכלב עשוי להזדקק להרדמה לצורך ניקוי אוזניים עמוק או אפילו ניתוח אם הזיהום התפשט לאוזן התיכונה או הפנימית.

במקרים מסוימים, דלקות אוזניים יכולות להיות סימן לבעיה בסיסית כגון אלרגיות, הפרעות אנדוקריניות או מחלות אוטואימוניות. לכן, הווטרינר עשוי גם להמליץ על בדיקות נוספות או טיפול בבעיות מקבילות אלה, אם קיימות.

תרופות ביתיות ואת הסיכונים שלהם

למרות שזה עשוי להיות מפתה לבחור תרופות ביתיות בתקווה לחסוך כמה שקלים או עבור תוצאות טיפול טבעיות יותר, ראוי לציין כי שיטות אלה בדרך כלל חסר גיבוי מדעי עלול להחמיר את הבעיה. ניקוי לא נכון או אגרסיבי יכול להוביל ליותר דלקת וכאב, שיכולים לסבך עוד יותר את המצב. במקום זאת, מומלץ לבעלים לפנות להדרכה מקצועית לפני שהם מנסים כל סוג של טיפול ביתי.

דיון על כל אפשרות טיפול

בהתאם לסוג הדלקת, הווטרינר יחליט על מהלך הטיפול. אנטיביוטיקה או תרופות אנטי פטרייתיות עשוי להיות נחוץ אם הזיהום הוא חמור. ייתכן שיהיה צורך לנקות ולשטוף את אוזנו של הכלב באופן קבוע כדי להסיר לכלוך. עם זאת, טכניקות ניקוי לא נכונות עלולות להזיק עוד יותר לאוזן. לכן, חיוני שבעלי כלבים ילמדו את הטכניקות הנכונות מאנשי מקצוע. עבור זיהומים כרוניים או חמורים, טיפות אוזניים וטרינריות עשויות להירשם על ידי הווטרינר שלך. טיפות אוזניים אלה מכילות לעתים קרובות שילוב של מרכיבים שנועדו להתמודד עם חיידקים, שמרים ודלקת.

בתרחישים הגרועים ביותר, הכלב עשוי להזדקק לניתוח. זה קורה לעתים קרובות אם דלקת האוזן הגיעה לאוזן התיכונה או הפנימית וגרמה לכאבים עזים, או אם הכלב פיתח מצב כרוני שהוביל לשינויים מבניים בתעלת האוזן.

הטיפול בדלקות אלו אצל כלבים כרוך בשילוב של אבחון מקצועי, טיפול תרופתי מתאים וטיפול ביתי קפדני. חשוב להתייעץ עם וטרינר כדי להבין מהן אפשרויות הטיפול הטובות ביותר עבור הכלב שלכם, תוך התחשבות בסיבות הבסיסיות. בעוד מניעתם, שיש את אסטרטגיית הטיפול הנכון הוא חיוני כאשר מניעה נכשלת.

מניעה

כל בעל כלב יעיד על כך שמניעה תמיד עדיפה על ריפוי, ועיקרון זה נכון כשמדובר במניעת דלקות אוזניים אצל חברינו ההולכים על ארבע. אמנם לא תמיד ניתן למנוע דלקות אוזניים לחלוטין, אך בהחלט ישנם צעדים שניתן לנקוט כדי להפחית משמעותית את הסיכון.

בדיקות אוזניים תקופתיות

אחת הפעולות הבסיסיות ביותר במניעה היא ביצוע בדיקות אוזניים קבועות. דעו את המצב הרגיל של אוזני הכלב שלכם. למדו כיצד לבחון כראוי את האוזניים על ידי הרמה עדינה של דש האוזן והתבוננות לתוך תעלת האוזן. זה צריך להיעשות מבלי לגרום אי נוחות לכלב שלך. בנוסף, שגרות ניקוי נכונות כמו פינוי פסולת ווידוא שהאוזן הכלבית יבשה יכולות למזער את ההזדמנות לזיהומים. אבל תמיד להימנע ניקוי מוגזם כפי שהוא יכול גם להוביל לגירוי.

שמירה על תזונה בריאה

ל-תזונה של הכלב יש תפקיד משמעותי בבריאותו הכללית, כולל יכולתו להדוף דלקות אוזניים. אספקת מזון איכותי עם חלבונים רזים, שומנים בריאים ושילוב טוב של פירות וירקות יכולה לשפר את המערכת החיסונית של הכלב. הימנעו מהאכלת הכלב במוצרי מזון שבדרך כלל משמשים כאלרגנים, הכוללים בשר בקר, מוצרי חלב, חיטה וסויה. מערכת חיסון חזקה תשמור על אוכלוסיות שמרים וחיידקים פתוגניים, ובכך תפחית את הסבירות לדלקות אוזניים.

ניהול אלרגיות

אם הכלב שלכם סובל מאלרגיות, זה עלול לגרום לו להיות נוטה יותר לדלקות אוזניים. אלרגנים מעוררים תגובה חיסונית, הגורמת לדלקת ולנפיחות. כתוצאה מכך, זה יוצר תנאים נוחים לשמרים ולחיידקים לשגשג. זיהוי וניהול אלרגיות אלה יכול להיות דרך יעילה למניעת דלקות אוזניים חוזרות. במקרים חמורים, וטרינר עשוי להמליץ על בדיקות אלרגיה ואימונותרפיה כדי להפחית את הרגישות לאלרגנים.

מניעת דלקות אוזניים אצל כלבים סובבת בעיקר סביב טיפול נכון באוזן, תזונה בריאה וניהול אלרגיות. חשוב לזכור שגם עם אמצעי מניעה, הכלב שלכם עדיין עלול לסבול מדלקת אוזניים. אם אתם מבחינים בתסמינים כלשהם של דלקת אוזניים, אנא התייעצו עם הווטרינר שלכם בהקדם לאבחון מוקדם וטיפול.

גזעים בסיכון

גורמים רבים יכולים לתרום לרגישות של הכלב לדלקות באוזניים, אך גורם מכריע עיקרי אחד הוא הגזע. צורת האוזן, הגנטיקה והרגלי הטיפוח של גזעים מסוימים הופכים אותם למועדים יותר לדלקות אוזניים. חלק זה נועד לשפוך אור על חלק מהגזעים הללו הנמצאים בסיכון גבוה יותר ולחפור עמוק יותר בתכונות הספציפיות שהופכות אותם לפגיעים יותר.

קוקר ספניאל

כלבים אלו ידועים באוזניהם הארוכות והיפות. למרבה הצער, הם בין הגזעים הרגישים מאוד לדלקות אוזניים. אוזניהם הצונחות והכבדות עלולות להגביל את זרימת האוויר, וליצור סביבה חמה ולחה האופטימלית לצמיחת חיידקים, שמרים והתפשטות קרדית האוזן.

לברדור רטריבר

ידועים באהבתם למים, לברדור רטריבר נמצאים גם הם בסיכון. שחיינים אנרגטיים אלה חווים לעתים קרובות לחות מוגזמת באוזניים, מה שגורם לסיכון מוגבר לזיהום. בדיקות אוזניים קבועות וייבוש יסודי לאחר שחייה או רחצה הם קריטיים עבור גזע זה.

רועה גרמני

למרות שאין לו את אותה רמה של אוזניים דיסקטיות כמו קוקר ספניאל, הוא גם עשוי לחוות דלקות אוזניים קבועות. תעלות האוזן העמוקות שלהם יכולות לעתים קרובות ללכוד לכלוך ולייצר שעוות אוזניים עודפת, שתיהן עלולות להוביל לדלקות אוזניים אצל רועה גרמני.

פודל ושיצו

לשני הגזעים, פודל טוי ו-שיצו יש פרווה שצומחת בתוך אוזניהם, אשר יכולה ללכוד פסולת ולחות, מה שמוביל לזיהומים. טיפוח קבוע ומקצועי יכול לסייע במניעת הצטברות שיער ולהפחית את הסיכון לזיהום.

אוזני כלב

סיבוכים

דלקות אלו יכולות להוביל לסיבוכים מרובים אם לא מטפלים בהן או לא מטפלים בהן מיד. כל בעל כלב צריך להיות מודע לסיכונים פוטנציאליים אלה ולוודא כי חיית המחמד שלהם מקבלת תשומת לב וטרינרית בזמן עם הסימן הראשון של אי נוחות או תסמיני אוזניים חריגים. חלק זה דן בכמה מהסיבוכים המאתגרים ולעתים קרובות הכואבים שיכולים לנבוע מדלקת אוזניים פשוטה אצל כלבים.

סיבוכים אפשריים

הסיבוך השכיח ביותר הוא דלקות אוזניים כרוניות. אם דלקת אוזניים פשוטה אינה מקבלת טיפול מתאים, היא יכולה לחזור ולהפוך להיות כרונית. דלקות אוזניים כרוניות הן גם מטרידות וגם קשות לטיפול, ולעתים קרובות דורשות אסטרטגיות ניהול אגרסיביות יותר. יתר על כן, השינויים המבניים ברקמות האוזן עקב דלקת מתמשכת יכולים להגביר את הקושי של הטיפול.

שטף דם

שתף דם הוא תוצאה נוספת של דלקות אוזניים חמורות או לא מטופלות. הם מתרחשות כאשר הכלב מנענע את ראשו באלימות בשל אי הנוחות באוזן, מה שמוביל לקרע בכלי הדם בדש האוזן. מצב זה כואב ודורש התערבות וטרינרית מיידית, המחייבת לעתים קרובות ניקוז כירורגי.

דלקות באוזן התיכונה והפנימית

בעוד שרוב דלקות האוזניים אצל כלבים משפיעות על האוזן החיצונית, חלקן עשויות להתקדם לאוזן התיכונה והפנימית אם אינן נבדקות. מדובר במקרים חמורים יותר עם תסמינים הכוללים אובדן שיווי משקל, הפרעות נוירולוגיות וכאבים משמעותיים. טיפול פולשני יותר ותקופת החלמה ממושכת נדרשים בדרך כלל לזיהומים אלה.

ליקוי שמיעה

דלקות אוזניים לא מטופלות או חוזרות עלולות להוביל לאובדן שמיעה אצל כלבים. סיבוך זה יכול להתרחש כתוצאה מנזק למבנים הפנימיים של האוזן או כתופעת לוואי של תרופות מסוימות המשמשות לטיפול בזיהומים מתמשכים. זה מדגיש במיוחד את הצורך בטיפול מהיר והולם בכל דלקת אוזניים של כלב.

 

אהבתם את התוכן? אתם מוזמנים לקרוא עוד מידע על כלבים במגזין שלנו!

  • 06/11/2023