פינדוג

כיצד טון הדיבור שלנו משפיע על התנהגות הכלב

האם אי פעם תהיתם כיצד טון הדיבור שלכם משפיע על הכלב שלכם? האם עוצמת הקול, גובה הצליל או עוצמת הקול שלכם מושכים את תשומת הלב של הכלב או מלחיצים אותו בשוגג? בכתבה זו אנו חוקרים את ההשפעה הטרנספורמטיבית של מילים חיוביות לעומת טונים שליליים, את החשיבות הקריטית של עקביות פיקודית, את הרעיון המסתורי של הטיית קול, ואת החוכמה העמוקה של תגמולים ושבחים מוטיבציוניים.

השפעת טון הדיבור על התנהגות הכלב

היבט מכריע של מערכת היחסים עם הכלבים שלנו הוא תקשורת. לשותפים הכלבים שלנו יש יכולת מובנית לתפוס שפה שהיא הרבה מעבר למילים פשוטות. הם מפגינים רגישות ברורה לטון הדיבור שבו אנו משתמשים, מה שמשפיע על התגובה הרגשית שלהם ועל ההבנה הכללית של פקודות. רגישות חדה זו והיענות רגשית לטון הופכות את המודולציות הקוליות שלנו למשמעותיות בעיצוב התנהגות הכלבים שלנו.

כיצד כלבים תופסים קולות אנושיים

כלבים הם בעלי רגישות מדהימה לטונים שונים, ומבחינים בנטיות שעשויות להיראות מינוריות לאוזן האנושית. בדומה לבני אדם, הם מגיבים בחיוב לנאום עליז וקליל, ולעתים קרובות מקשרים אותו לחוויות חיוביות, כמו קבלת פינוק או משחק חגיגי. להיפך, טון חריף או קולני עלול לגרום לחשש או אפילו לפחד, ולקשר אותו לתרחיש שלילי.

התגובה הרגשית של כלבים לטונים שונים מספרת למדי על הקשר שלהם עם בני אדם. מחקרים ניסיוניים הראו כי כלבים מגיבים בקצב לב מוגבר, המעיד על לחץ, לטון דיבור שלילי, בעוד שטון חיובי וידידותי נוטה להרגיע אותם, להפחית את קצב הלב ולקדם הרפיה.

מלבד תגובה רגשית, טון הדיבור משחק גם תפקיד חשוב באופן שבו כלבים מבינים פקודות. כלבים מסוגלים להבחין בין פקודות הניתנות בטון תקיף לבין פקודות המועברות בטון ידידותי, גם אם המילים בהן משתמשים זהות. דפוס תגובה זה מדגיש את החשיבות של עקביות בטון בעת אילוף הכלב.

ההשפעה של טונים שונים על ההתנהגות

השימוש בנימה חיובית יכול להוביל להתנהגות חיובית, לטפח קשר חזק ומצב רגשי בריא עבור הכלב שלכם. כלבים מגיבים להתלהבות והרגעה, מה שמגדיל את הסיכוי שהם יחזרו על ההתנהגות הקשורה. לעומת זאת, שימוש בטון שלילי יכול להוביל ללחץ, פחד או חרדה, אשר יכולים להשפיע לרעה על התנהגות הכלב ובריאותו הנפשית.

דוגמאות מהחיים האמיתיים ומקרי מבחן ממחישים נקודות אלה. כלבים מאושרים ומחוברתים היטב הם לעתים קרובות אלה שמתקשרים בעקביות, סבלנות, אהבה ונימת קול חיובית. להיפך, כלבים המטופלים בקול תקיף או בצעקות נוטים להפגין התנהגויות בעייתיות או מצוקה, מה שממחיש את החשיבות של שימוש בטון הנכון לרווחתו הרגשית של הכלב ולשינוי ההתנהגות הרצוי.

התפקיד שממלאת טון הדיבור שלנו ביחסי אדם-כלב הוא משמעותי. מתוך הכרה בכך, אנו יכולים להתאים את ההתנהגות ואת סגנון השיחה שלנו כדי להבטיח קשר חזק יותר ותקשורת משופרת עם חברינו הפרוותיים. ככל שהדיון שלנו יתקדם, נעמיק בנימה חיובית לעומת שלילית באילוף כלבים ובתכונות של כל גישה.

תפקיד הטון החיובי לעומת השלילי

אילוף כלבים הוא הרבה יותר מאשר לצוות על חברכם הפרוותי ללכת בעקבותיך. זהו תהליך מרתק מכל הלב הדורש הבנה הדדית ותקשורת. הטון שבו אתה משתמש בעת אינטראקציה עם הכלב שלך משחק חלק בלתי נפרד במערכת יחסים זו. גם לצלילי דיבור חיוביים וגם שליליים יש תפקיד משמעותי באילוף חיית המחמד שלכם, וכל אחד מהם מעורר תגובה שונה.

המדע מאחורי גוונים חיוביים ושליליים

טון הדיבור בו אנו משתמשים כאשר אנו מתקשרים עם הכלבים שלנו משפיע עמוקות על התנהגותם. מבחינה מדעית, הוא גורם לשינויים נוירולוגיים והורמונליים בגופם. כלבים יכולים לזהות אושר, כעס וניטרליות בקולם של בעליהם, בדיוק כמו בני אדם. לכן, טון חיובי ומנחם יכול להוריד את רמות הקורטיזול של הגור – "הורמון הלחץ" – ולהגביר את תחושת הביטחון והרוגע. בינתיים, טון שלילי חריף עלול להעלות את הרמות הללו, מה שמוביל ללחץ, פחד, חרדה והתנהגות תוקפנית פוטנציאלית.

שיטות אימון טונוס חיובי

אימוץ טון חיובי במהלך האילוף לא רק הופך את הכלב למאושר יותר, זה גם מטפח למידה יעילה. אילוף הכלב כרוך להציע לו סביבה בטוחה ותומכת שבה הוא יכול לשגשג. אימון טונים חיוביים עומד בבסיס סביבה כזו. הוא חוגג את ההצלחות של הכלב וממזער כישלונות, תוך התמקדות בשבח התנהגות טובה במקום להעניש את העוול. זה יכול להיות פשוט כמו לתגמל "לשבת" מבוצע היטב עם "כלב טוב!" נרגש בקול מעודד וגבוה. מחקר מקרה של אוניברסיטת חיפה בישראל גילה כי כלבים שאומנו עם טון חיובי גבוה יותר הראו למידה מהירה יותר ושימור זיכרון לטווח ארוך בהשוואה לכלבים שאומנו עם טונים ניטרליים או שליליים.

שיטות אימון טונוס שלילי

לעומת זאת, שימוש בנימה שלילית בזמן אימון עלול להניב תוצאות לא רצויות. קול חזק ונוקשה עלול לגרום לפחד או מצוקה אצל כלבים מסוימים, מה שמוביל להתנהגות כפופה כגון התכופפות, הצמדת אוזניים או הימנעות ממכם לחלוטין. במקרים אחרים, כלבים עשויים להתגונן ולתוקפני כתגובה לטונים שליליים, אשר יכולים להסלים לנשיכות לא רצויות או התנהגות הרסנית אחרת.

השוואה והמלצה

אמנם יש יתרונות וחסרונות לגישת הטונים החיוביים והשליליים, אך המחקר תומך באופן גורף ביעילות ובהיבטים האתיים המעולים של אימון טונים חיוביים. זה לא אומר שכלבים לא צריכים לשמוע טון שלילי, אלא שהטונים האלה צריכים להיות שמורים לתרחישים קשים ומסוכנים. מצד שני, שימוש בנימה חיובית לפקודות ושבחים יומיומיים מעודד אמון, תקשורת וקשר טוב יותר, עוזר לכלב להבין מה מצופה ממנו ומקל על הלמידה. הבנת הדינמיקה של אילוף טונים חיוביים לעומת שליליים היא חיונית לשיטות עבודה מומלצות באילוף כלבים. נקודה זו מצאת גם אצל כלבים גדולים וגם אצל כבלים קטנים לדוגמא פודל טוי.

שימוש בנימה חיובית מעודד סביבה בטוחה ובוטחת יותר עבור הכלב שלכם ללמוד. על ידי הבנת ההשפעה של טונאליות קול ומודולציה על הכלבים שלנו, אנו יכולים לצעוד לעבר גישה אמפתית ויעילה יותר לאילוף. כפי שננתח בהמשך, תקשורת ברורה היא באמת המפתח באילוף ידידכם הכלבי האהוב.

אישה משחקת עם הכלב שלה

חשיבותם של פקודות וטונים עקביים

עקביות משחקת תפקיד מרכזי באילוף יעיל של הכלב שלכם. הוא משמש כמדריך אמין המסייע לכלב להבין מה מצופה ממנו, ובכך מקטין את הסיכויים לאי הבנה ובלבול. חלק זה יספק הבנה מעמיקה של הקשר בין פקודות וטון עקביים, והתפקיד הקריטי שהם ממלאים בטיפוח כלבים מגיבים ומאולפים היטב.

משמעות העקביות

כלבים הם יצורים של הרגל המשגשגים על חיזוי ושגרה. כאשר אנו מציעים עקביות בפקודות ובטון שלנו, אנו יוצרים דפוסי שפה שהכלב מתחיל בהדרגה לזהות ולהגיב אליהם. פקודות וטון דיבור עקביים משמשים גם לחיזוק הציפיות של הכלב לגבי איזו התנהגות רצויה ומה לא.

הקשר בין פקודות לטון

פקודות וטון הולכים יד ביד כשמדובר בתקשורת יעילה עם חיית המחמד שלך. ניתן להשתמש ברמזים קוליים, המועברים באמצעות טונים מגוונים, כדי להביע אישור או אי שביעות רצון, בעוד שפת הגוף והבעות הפנים שלכם משמשות לחיזוק המסר המועבר בעל פה. חשוב לציין כי שימוש בטון עקבי מקל על הכלב להבין את הפקודה.

היתרונות של פקודות וגוונים עקביים

פקודות וטון דיבור עקביים תורמים רבות לשיפור התקשורת ביניכם לבין הכלב שלכם, ומפחיתים אפשרויות של בלבול ואותות מעורבים. עם רמזים עקביים, הכלב שלכם יכול להגיב כראוי ובמהירות לפקודות, מה שהופך את האינטראקציות שלכם לחלקות ומהנות יותר. מקרה אחר, מדגים כיצד דברים יכולים להתדרדר דרומה ללא עקביות של פקודה ברורה הנמסרת בטון מתאים.

טכניקות לשמירה על עקביות

ישנן מספר טכניקות לשמירה על עקביות בפקודות ובטון. זה משתרע משימוש באותם ביטויים לפקודות, שמירה על נטיות קול דומות, כדי לחלק תגמולים מיד לאחר שההתנהגות הרצויה מוצגת. ניתן להשתמש גם בשורה של כלים מועילים כגון שקיות פינוק וקליקרים כדי לשמור על עקביות בתגמול התנהגות חיובית.

פקודות וטון דיבור עקביים יוצרים מערכת ברורה של תקשורת ביניכם לבין הכלב שלכם, ובסופו של דבר מאפשרים לו להגיב בצורה יעילה יותר תוך חיזוק התנהגויות רצויות. חשוב לזכור שעקביות אינה נוגעת רק למה שאנחנו רוצים ללמוד מהכלבים שלנו, אלא גם להבטיח שהקלט שלנו, כחברים אנושיים שלהם, יהיה אמין וצפוי.

חקר הטיית קול ואינטנסיביות

טון הדיבור שלנו יכול להשפיע עמוקות על התנהגות הכלב שלנו במהלך האילוף. האופן שבו אנו מדברים והאינטנסיביות שבה אנו מעבירים את הפקודות שלנו יכולים להקל על תקשורת יעילה או ליצור בלבול ומצוקה אצל חברינו הפרוותיים. התפקיד של הטיית קול ועוצמת קול הוא חיוני להבנה כמו הפקודות עצמן כשמדובר באילוף כלבים מוצלח. הבנה זו מחזקת את הקשר בין הבעלים לחיית המחמד, ומטפחת חווית אילוף חיובית ויעילה יותר.

הבנת הטיית קול

כאשר אנו מדברים על הטיית קול בהקשר של אילוף כלבים, אנו מתייחסים להעדפות האישיות שלנו ולנטיות הטבעיות שלנו באופן שבו אנו משתמשים בקול שלנו. אלה יכולים להיות מושפעים מגורמים שונים כגון מצב הרוח שלנו, המצב, או אפילו איך אנחנו מדברים באופן טבעי. לדוגמה, באופן טבעי ייתכן שיהיה לכם טון רך יותר כאשר אתם מבקשים מהכלב שלכם לשבת, אך טון נוקשה יותר כאשר אתם מנסים להרתיע התנהגות לא רצויה.

עם זאת, חשוב לזכור כי כלבים אינם מקשרים רגשות ספציפיים או עמדות אנתרופומורפיות עם גוונים שונים. במקום זאת, הם תופסים צלילים כאותות שמיעתיים משתנים, ומפרשים אותם על סמך עקביותם והקשר שלהם לתוצאות. עקביות בהטיית קול יכולה לעזור לבסס ציפיות ברורות, בעוד ששונות מוגזמת יכולה לבלבל את הכלב ולהפריע לאילוף יעיל.

השפעת עוצמת הקול

בדיוק כפי שהטיה קולית יכולה להשפיע על התנהגות הכלב שלכם, כך גם עוצמת הקול. פקודות קוליות בעוצמה גבוהה, המועברות בווליום חזק, עלולות לעורר פחד או לחץ אצל כלבים, לשבש את תהליך האילוף ולמתוח את מערכת היחסים שלכם עם חיית המחמד שלכם. בינתיים, פקודה קולית בעוצמה נמוכה, הנאמרת בשקט, עלולה שלא למשוך את תשומת לבו של הכלב, מה שיקשה ללמד פקודות חדשות או לתקן התנהגויות בלתי רצויות.

חשוב להבין שיש להתאים את עוצמת הקול בהתאם להקשר ולעורר תגובות שונות. לדוגמה, קריאה לכלב שלכם ממרחק עשויה לדרוש עוצמת קול גבוהה יותר, בעוד שלימוד טריק חדש עשוי להיות מוגש טוב יותר עם עוצמת קול רגועה ואחידה.

איזון הטיית קול ועוצמה

לאחר שניתחנו את המשמעות של הטיית קול ואינטנסיביות באילוף כלבים, נשאלת השאלה: כיצד נוכל לאזן גורמים אלה כדי להשיג תקשורת יעילה? המפתח טמון במודעות עצמית ובאפנון מודע. הכרת הטיית הקול שלכם, בין אם אתם נוטים באופן טבעי לטון נוקשה או עדין, יכולה לעזור לכם להיות מכוון יותר באופן שבו אתם מוציאים פקודות.

על ידי התאמה מודעת של עוצמת הקול כך שתתאים למצבים ולתגובות ספציפיים, תוכלו לספק רמזים שמיעתיים צפויים שהכלב שלכם יכול לקשר לתוצאות ספציפיות. לדוגמה, מחקר שנערך בישראל הראה כי כלבים שאומנו עם טון דיבור עקבי ועוצמה מבוקרת הגיבו הרבה יותר לפקודות, הן בסביבה מוכרת והן בסביבה לא מוכרת.

השגת אפנון קול יעיל

כדי להשיג אפנון קולי יעיל, שקול לפנות להדרכה מקצועית ממאלפי כלבים מוסמכים. הם יכולים לספק תובנות חשובות להבנת תפיסת הקול של הכלב שלכם ולהדריך אותכם בהתאמת הטון והעוצמה שלכם בהתאם. תרגול קבוע ועקביות חיוניים גם בפיתוח וחיזוק מיומנויות אלה. ואכן, שילוב אפנון קולי יעיל באילוף כלבים יכול לשפר משמעותית את התקשורת עם הכלב שלכם, לשפר את תגובתו וליצור קשר הרמוני יותר בין שניכם.

לתת פקודה לכלב

הנעת הכלב באמצעות חיזוקים חיוביים

אילוף הכלב שלכם הוא לא רק מתן פקודות וציפייה לציות. מדובר גם בבניית קשר עמוק עם חיית המחמד שלכם, קשר שנובע מהבנה וכבוד הדדיים. חלק בלתי נפרד מתהליך זה הוא השימוש בתגמולים ושבחים לחיזוקים חיוביים, אותם נחקור בחלק זה.

תפקיד הגמול והשבח

תגמול מתוזמן היטב יכול לחולל פלאים בחיזוק ההתנהגות הרצויה אצל כלבים. התגובה הביולוגית המופעלת אצל הכלבים עקב שבחים ותגמולים מניעה אותם לחזור על הפעולות שמזכות אותם בתוצאות חיוביות אלה. כאשר הכלב מבצע בהצלחה פעולה או משימה, המוח שלו מקשר את החוויות החיוביות עם הפעולה שהושלמה, ובכך מתנה את ההתנהגות. התהליך דומה ליצירת הרגלים אצל בני אדם. חזרו על התנהגות מספיק פעמים בנסיבות הנכונות, והיא הופכת לטבע שני.

בחירת תגמולים אפקטיביים

כשמדובר בבחירת התגמולים הנכונים עבור הכלב שלכם, זכרו שלא הכל עובד באותו אופן עבור כל הכלבים. זיהוי מניעים עבור חיית המחמד שלכם הוא קריטי; מה שמניע את חברכם הפרוותי יכול להיות שונה ממה שמניע כלבים אחרים. מזון, למשל, עובד נהדר עבור כלבים מסוימים, בעוד שאחרים עשויים לייחס ערך גבוה יותר לצעצועים או לזמן משחק. המפתח כאן הוא להבין את ההעדפה של הכלב שלכם ולהשתמש בו בהתאם. אם הכלב שלכם אוהב את הפינוק המיוחד שקניתם בחנות לחיות מחמד, החזיקו אותו למפגשי אילוף. אם נחזור לדיון שלנו על עקביות, הקפידו להשתמש באותו תגמול בכל פעם כדי למנוע בלבול.

תזמון ומסירת תגמולים

בעוד בחירת התגמול הנכון חשובה, העיתוי והמסירה של הפרס גם לשחק תפקיד משמעותי באילוף הכלב שלכם. מסירת הפרס מיד לאחר הפעולה עוזרת לכלב להבין מה הוא עשה נכון. עיכוב בתגמולים עלול לבלבל את חיית המחמד שלכם ולגרום לאילוף פחות יעיל. סיפוק מיידי לכלבים עובד באותו אופן כמו שהוא עובד עבורנו בני האדם. הם היו רוצים לדעת שהם הצליחו ולהעריך הכרה מיידית על ההישג שלהם. לכן העיתוי חיוני בעת אכיפה וחיזוק ההתנהגות הרצויה.

שילוב שבחים

מלבד פינוקים מוחשיים, ביטויים מילוליים של שבח וחיבה פיזית גם מחזקים ביעילות התנהגויות חיוביות אצל כלבים. היתרון בשימוש בשבחים מילוליים הוא שכלבים יכולים להרגיש את החיוביות והשבחים בטון שלך. כפי שנדון קודם לכן לגבי רגישות לטונים, לטון חיובי ואמיתי של שבחים יש השפעה מיידית על מצב רוחם והתנהגותם. חוץ מזה, ליטוף וחיבוק שלהם לאחר שהם מבצעים משימה כראוי משפר את תחושת הגמול. דוגמאות רבות יש בקהילת בעלי הכלבים כיצד שבחים פשוטים יכולים להניע כלב מספיק כדי לבצע משימה שוב ושוב. לעולם אל תזלזלו בכוחה של טפיחה מעודדת ו"כלב טוב" מכל הלב.

ניתן להסיק כי השילוב של תגמולים יחד עם שבחים פיזיים ומילוליים, מחזק את ההתנהגות שאתם רוצים שהכלב שלכם יחזור עליה, ומגדיל את הסיכוי שהוא יבצע אותה בעתיד.

החשיבות של תקשורת ברורה

הבסיס לכל מערכת יחסים מוצלחת טמון בתקשורת יעילה, והקשר בין בני אדם לכלבים אינו שונה. הבנת הניואנסים בהתנהגות הכלב, והיכולת לפרש נכון ולהגיב לתגובותיו, מספקת בסיס חזק לחברה מתמשכת ומספקת.

הבנת נקודת המבט של הכלב

תפיסת העולם של הכלב שלכם שונה משלכם, וזו עובדה שלא ניתן להתעלם ממנה כאשר יוצרים קשר חזק ומשמעותי. רוב הכלבים מסתמכים במידה רבה על רמזים לא מילוליים כדי להבין את סביבתם ולתקשר את צרכיהם. לדוגמה, זנב מכשכש יכול לסמל התרגשות בעוד שתנוחה מעוותת עשויה לסמל פחד או כניעה.

בהירות בפקודות היא קריטית לתקשורת יעילה. יותר מדי מילים בעלות צליל דומה או פקודות מורכבות ומרובות שלבים עלולות לבלבל את הכלב ולהחליש את תגובתו להוראותיכם. עקביות בציפיות, שהודגשה קודם לכן במאמר זה, שומרת על אותו קשר סיבה ותוצאה עבור הכלב שלכם. לדוגמה, אם הפקודות "למטה" ו"שכב" משמשות לסירוגין, זה יכול ליצור בלבול בהבנה של הכלב שלכם.

אסטרטגיות לתקשורת ברורה

אסטרטגיה יעילה ביותר היא שימוש בחיזוקים חיוביים כדי לתגמל התנהגות רצויה. טקטיקה זו, שנבחנה קודם לכן בדיון שלנו על פרסים ושבחים, מגבירה את המוטיבציה של הכלב להקשיב ולציית לפקודותיכם. זה יכול לכלול מתן פינוקים עבור עבודה טובה או להרעיף עליהם חיבה כאשר הם עומדים בציפיות שלך.

עזרים חזותיים יכולים להיות כלי חיוני באילוף כלבים. כלבים הם בעלי חיים חזותיים מאוד, ושילוב מחוות יחד עם הוראות קוליות עוזר להם להבין את הפקודות שלכם בצורה ברורה יותר. טכניקות אילוף חדשניות באמצעות מכשירי קליקר או אפילו שיעורי ציות כלבים חיוניים יכולים ללמד אותך כיצד להעביר כראוי את המשאלות שלכם לבן זוגכם הפרוותי.

בניית אמון וחיבור

קשר רגשי ביניכם לבין הכלב תורם באופן משמעותי לתהליך תקשורת יעיל. כלבים הם בעלי חיים אינטואיטיביים, לעתים קרובות חשים את רגשות בעליהם ומגיבים בהתאם. כלב שבוטח ומרגיש בטוח עם בעליו נוטה יותר למלא פקודות, גם במצבים מלחיצים או לא מוכרים.

צרו קשר פעיל עם הכלב שלכם, לא רק באמצעות אילוף מובנה, אלא גם באמצעות משחק קבוע וטיולים נינוחים. רגעי שמחה משותפים לשניכם מחזקים קשר מעבר לפקודות ושליטה, מהדהדים זרם תת-קרקעי של חיבור רגשי שעובר בכל אינטראקציה.

יצירת סביבה רגועה

כלבים, כמו בני אדם, מתקשים להתרכז בסביבה כאוטית. מזעור הסחות דעת במהלך אימונים, ניהול גורמי לחץ פוטנציאליים ושמירה על התנהגות רגועה עוזרים כולם בהנחת יסודות מוצקים לתקשורת יעילה. יצירת שגרה צפויה מסייעת ביצירת סביבה רגועה. לדעת למה לצפות יכול להפחית באופן משמעותי את הלחץ אצל כלבים, לשפר את היכולות הקוגניטיביות שלהם ואת הפתיחות שלהם ללמידה.

הכרה והתאמה לסגנון התקשורת הייחודי של הכלב שלכם יכולים להוסיף שכבה נוספת של תגמול לתהליך האילוף. בעוד שאימון יכול להיות מסע ארוך ומפרך לפעמים, עם רגעים של תסכול ואי הבנה משני הצדדים, פירות עמלכם יסוכמו לא רק בכלב מחונך, אלא במערכת יחסים המבוססת על כבוד הדדי והבנה.

 

לסיכום, לא ניתן להדגיש מספיק את חשיבותה של תקשורת ברורה ויעילה באילוף כלבים. המהות של לימוד מוצלח של הכלב שלכם תלויה במידה רבה ביכולת שלכם להעביר את הפקודות והכוונות שלכם בנאמנות. טון חיובי, פקודות עקביות, כישרון לשבחים ותגמולים, והבנה של הטיית קול ועוצמה, כאשר הם משולבים, יוצרים מדריך אילוף כלבים מקיף המבטיח שההוראות שלכם מובנות ומבוצעות בהתלהבות ובהתלהבות. זכרו תמיד, המטרה הסופית היא לא רק שהכלב יקשיב לכם, אלא ליצור הבנה הדדית הבנויה על כבוד ואמון, שתתרום למערכת יחסים אוהבת ומספקת.

  • 16/11/2023