פינדוג

פוסט טראומה אצל כלבים - המסע לריפוי

עבור כלבים אהובים רבים, לא מדובר בעוד חיים מהנים ומפוארים, אלא במציאות קשה. כלבים, בדומה לבני אדם, חווים את תופעות הלוואי העמוקות והמביכות של טראומה, שיכולות להתבטא כהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). כשכוש הזנב השלו עשוי להסתיר בתוך הכלב שלכם סערה, והמסע לריפוי דורש יותר מזמן - הוא דורש תובנה, חמלה וטיפול מסור.

השפעת טראומה על כלבים והשפעותיה על ההתנהגות

בריאותם הרגשית של כלבים דומה לאופי העדין של גינה מטופחת' שניהם יכולים לפרוח בתנאים הנכונים, אך יכולים לקמול באותה מידה תחת הלחצים של הזנחה או טראומה. כלבים, כמו בני אדם, רגישים לגורמי לחץ פסיכולוגיים שיכולים להיות בעלי השפעות עמוקות וארוכות טווח על התנהגותם ורווחתם. טראומה אצל כלבים יכולה לנבוע ממקורות שונים, כולל נטישה, אסונות טבע, תאונות, התעללות או למשל כלבי צבא/משטרה שחוו אירוע לא קל. חוויות מחרידות אלה יכולות להטביע את עצמן בנפש הכלב, ולשנות התנהגות בדרכים שלעתים קרובות אינן מובנות.

ההשפעות של טראומה על התנהגות כלבים אינן מצב אחד שמתאים לכולם. כל כלב עשוי להגיב באופן שונה, בהתאם לניסיון העבר שלו, לגנטיקה שלו ולרמת החוסן שלו. תצפית נפוצה בקרב כלבים שעברו טראומה היא שינוי בתיאבון ובדפוסי השינה - שני אינדיקטורים בסיסיים ללחץ. כלבים גרגרנים לשעבר עשויים להעדיף פחות את מזונם או לזנוח את האכילה לחלוטין, בעוד שאחרים עשויים לחפש נחמה בצריכת יותר. באופן דומה, שינה עשויה לחמוק מחלקם, להשאיר אותם חסרי מנוחה וחרדה, בעוד שאחרים עשויים לחפש מקלט בשינת יתר.

תוקפנות ופחד הם שני צדדים של מטבע הטראומה, לעתים קרובות הם תגובות התנהגותיות לחוויות מפחידות לא מעובדות. נשיכות פתאומית של כלב עשויה להיות יותר על פאניקה מאשר זדון, בעוד רעש בלתי צפוי עלול לשלוח אותם לרוץ למחסה, רועד ועיניים פעורות. בדיוק כפי שחיילים אנושיים עשויים לחזור משדות קרב ולהשתנות לנצח, כך גם כלבים יכולים לשאת בנטל הטראומות שלהם.

יתר על כן, נסיגה ודריכות יתר עשויות להתבטא כאשר כלבים נסוגים לתוך הקונכיות שלהם או נשארים תמיד על הקצה, כאילו הם מצפים לנזק שיפגע בהם בקרוב. כלבים שהיו פעם חברותיים עלולים כעת לגשת לחבריהם הכלבים ובני האדם בחוסר אמון, ולפרש את המחוות התמימות ביותר כמאיימות.

הכרה בשינויים התנהגותיים אלה חיונית כדי לעזור לחברינו ההולכים על ארבע להחלים. בעוד שהם אינם יכולים לבטא את כאבם, חוסר רצון לעסוק במשחק, הימנעות מתמשכת ממקומות או צלילים מסוימים - מציירים תמונה חיה של הסערה הפנימית שלהם. כשומרים על שלומם, חובה עלינו להבין סימנים אלה ולהגיב ברגישות ובזהירות.

זיהוי אינדיקטורים התנהגותיים של PTSD

הבנת המדדים ההתנהגותיים של הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) אצל כלבים היא צעד קריטי במתן טיפול מתאים בזמן לידידינו הכלבים שחוו טראומה. PTSD אצל כלבים, כמו אצל בני אדם, נובע מאירוע מצער או מסכן חיים, אשר לאחר מכן גורם לסדרה של שינויים התנהגותיים נצפים המעוגנים בניסיון של בעל החיים לנווט את מצבו הפסיכולוגי המשתנה.

אחד הסימנים הבולטים ביותר של PTSD אצל כלבים הוא שינוי ניכר בהתנהגות, המאופיין בדרך כלל בהתנהגויות הימנעות. כלבים עשויים להתחיל להתרחק ממקומות מסוימים, מצבים או אנשים שמזכירים להם את האירוע הטראומטי שלהם. הימנעות זו מלווה לעתים קרובות ברגישות מוגברת לרעשים, תנועות או חפצים שבעבר לא היו מדאיגים במיוחד, מה שמצביע על מצב של דריכות יתר הקשורה בדרך כלל ל- PTSD.

עוררות יתר ותגובת בהלה מוגזמת

עוררות יתר היא אינדיקטור נוסף ומציגה מצב מוגבר של ערנות עד כדי להיבהל בקלות על ידי התרחשויות רגילות. תגובת בהלה מוגזמת זו יכולה להוביל לנביחות מוגזמות או לקפיצה אפילו על הגירויים הבלתי צפויים הקלים ביותר. חיית מחמד שהייתה פעם רגועה ומורכבת עשויה להיראות לפתע על הקצה, מכיוון שמערכת העצבים שלה נשארת במצב של כוננות גבוהה בעקבות הטראומה שלה.

סיוטים ופלאשבקים חוזרים ונשנים

למרות שקשה יותר לצפות בו ישירות, יש להיות ערניים לכל סימן לכך שכלב חווה סיוטים או פלאשבקים חוזרים ונשנים. זה יכול להתבטא בהתקפים פתאומיים של נביחות, יבבות או פאניקה במהלך השינה, או תחושה בלתי מוסברת של פחד וחרדה שנראה כי משתלטת ללא טריגר ברור. חוויות אלה משבשות את השינה ויכולות לתרום לירידה נוספת ברווחתו הנפשית של הכלב.

שינויים בהתנהגות כלפי אנשים ומקומות מוכרים יכולים גם לאותת על נוכחות של PTSD אצל כלבים. כלב שפעם בירך את בעליו בהתלהבות ללא בושה עשוי להראות פחד או אפילו תוקפנות כלפי אותו אדם. באופן דומה, אזור בבית או בפארק מועדף שהיה פעם מקור לשמחה עלול להפוך למקום של חרדה. מכיוון ששינויים התנהגותיים אלה יכולים להשפיע עמוקות על איכות החיים של כלבים ובעליהם, חובה להכיר בהם כאינדיקציות אפשריות לטראומה בסיסית.

במסע הריפוי, חיוני להתבונן ולהבין אינדיקטורים התנהגותיים אלה. טיפוח גישה אמפתית כלפי כלבים המציגים תסמינים אלה הוא אבן הפינה של תהליך השיקום שלהם, אשר עשוי לכלול בניית אמון באמצעות חיזוקים חיוביים – אסטרטגיה שתידון בהמשך המאמר. הכרה וטיפול מיידי באותות אלה יכולה לסלול את הדרך ליצירת תוכניות טיפוליות מותאמות אישית המספקות את צרכי ההחלמה הייחודיים של כל כלב.

חשוב לבעלי כלבים, מטפלים ווטרינרים לטפח עין קולטת לשינויים התנהגותיים אלה. יש לחפש הדרכה מקצועית כאשר כל אינדיקטורים של PTSD באים לידי ביטוי, שכן התערבות מוקדמת היא לעתים קרובות המפתח למיתון ההשפעות ארוכות הטווח של ההפרעה. על ידי זיהוי הולם של תסמינים אלה, ניתן להכשיר את הקרקע ליזום התערבויות טיפוליות המבקשות לספק הקלה ולהחזיר את תחושת הנורמליות לכלבים הפגועים.

כלב פוסט טראומטי

בחינת גישות טיפוליות לטיפול בפוסט טראומה

כאשר מתמודדים עם המצב המורכב של פוסט טראומה אצל כלבים, חזית טיפולית רבת פנים עשויה להחזיק את המפתח לפתיחת נתיב להחלמה. כשם שהנגע מרובד בביטויו, כך צריכה להיות גישתנו בהתמודדות עם הסערה הפסיכולוגית שחווים כלבים בעקבות טראומה. חשוב להבחין כי בעוד שטיפולים מסוימים עשויים להניב התקדמות משמעותית, אחרים עשויים לשמש כעוזרים משלימים, ולעצב אסטרטגיה מקיפה שמטרתה להקל על הפצעים הבלתי נראים.

אפשרויות תרופתיות לניהול תסמינים

שימוש זהיר של טיפול תרופתי יכולה לספק הקלה סימפטומטית לכלבים הנאבקים ב- PTSD. תרופות שבדרך כלל נרשמות עשויות לכלול תרופות נוגדות חרדה, תרופות נוגדות דיכאון או אפילו תרופות אנטי-אובססיביות ספציפיות. אף על פי שהתערבויות תרופתיות כאלה הן לעתים קרובות חיוניות למיתון הביטויים החריפים של מצוקה, הן אינן עומדות לבדן כתרופה אלא כקרש קפיצה לקראת ריפוי עמוק יותר. בחירה מושכלת ומתן של תרופות אלה דורשים מאמץ משותף בין וטרינרים ובעלי חיות מחמד כדי להבטיח לא רק יעילות אלא גם את רווחתו הכללית של הכלב.

טכניקות טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

במקביל, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) פורץ דרך חדשה בתחום שיקום כלבים. על ידי הנחיה עדינה של התנהגותו של כלב שעבר טראומה, מטפל התנהגותי מיומן יכול לשנות דפוסי חשיבה שליליים וכתוצאה מכך, התנהגויות לא מסתגלות. CBT, למעשה, מצייד את הכלבים ביכולת להתמודד ולעבד את הטראומה שלהם בסביבה מבוקרת, ומטפח את החלפת התגובה הטראומטית בתגובה שהיא יותר אדפטיבית ופחות מזיקה לאיכות חייהם.

רגישות ועיבוד מחדש של תנועות עיניים (EMDR)

אפיק מבטיח נוסף הוא EMDR (ראשי תיבות של Eye Movement Desensitization and Reprocessing), שיטה שפותחה במקור עבור בני אדם, ועברה התאמה לשימוש וטרינרי. באמצעות תנועות עיניים קצובות ומונחות, שיטה טיפולית זו מנסה לסייע לכלבים לעבד ולשלב זיכרונות טראומטיים, ובכך להפחית את התגובה הרגשית האינטנסיבית הקשורה אליהם. למרות שיש צורך במחקר נוסף כדי להעריך את מלוא הפוטנציאל שלה בהקשר וטרינרי, ישנם מקרי מבחן ראויים לציון המציעים תוצאות מועילות מטיפול מתקדם זה.

טיפול בעזרת בעלי חיים כגישה תומכת

בסמוך לשיטות אלה נמצא התחום העדין של טיפול בעזרת בעלי חיים (AAT). AAT משלב בעלי חיים אחרים במסגרות טיפוליות כדי לקדם ריפוי פסיכולוגי ורווחה. הנוכחות הרגועה של חיה טיפולית מאומנת היטב יכולה לספק חברה ותחושת ביטחון לכלבים עם PTSD, ולעזור להם לנווט דרך החרדה שלהם בצורה נוחה יותר. זה יכול גם להקל על אינטראקציות חברתיות חיוביות שאולי נפגעו על ידי החוויות הטראומטיות שלהם.

תוך בחינת גישות טיפוליות, יצירת מארג של תמיכה לכלב עם PTSD היא עמוקה. עיסוק בטיפולים עשוי לכלול פעולות המחקות סביבה תומכת, כפי שיפורט בהמשך, המבטיחות שהטיפול מוליד חוויות חיוביות באופן עקבי. כמו כן, חיוני להתאים את משטר הטיפול לכלב הבודד. גורמים כגון הסימפטומים הספציפיים המוצגים, נטייה כללית, טריגרים פוטנציאליים והסביבה בה הם מתגוררים חייבים כולם להילקח בחשבון בעת עיצוב המסע הטיפולי היעיל ביותר.

הנוף הטיפולי לכלבים עם PTSD עשיר בהזדמנויות לריפוי וצמיחה. מתרופות פרמקולוגיות ועד טיפולים התנהגותיים מתקדמים והכללה רחומה של AAT, הבחירות שאנו עושים בשם חברינו הכלבים עוזרות להדריך אותם בחזרה לחיים שבהם שלווה ושמחה כבר אינם מושגים רחוקים. שיתוף הפעולה בין אנשי מקצוע מסורים לבעלי חיות מחמד אוהבים מטפח סביבה בשלה להחלמה, ושולח מסר עוצמתי לחברינו על ארבע שהם לא לבד במסע הזה.

יצירת סביבה תומכת

כאשר מתמודדים עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית של כלבים (PTSD), לא ניתן להפריז בתפקידה של סביבה תומכת. בדומה לבני אדם, אווירה מטפחת לכלבים יכולה להשפיע באופן משמעותי על רווחתם הרגשית ועל תהליך ההחלמה שלהם. מקום המקרין בטיחות ויכולת חיזוי יכול לחולל פלאים עבור כלב החווה את ההשפעות המהדהדות של טראומה. טיפוח אווירה של שלווה מסייע בהפחתת חרדה ובטיפוח תחושת ביטחון, שהיא חיונית עבור כלבים שעולמם התהפך בעקבות חוויות טראומטיות.

מספקים שגרה בטוחה וצפויה

יציבות בחיי היומיום פועלת כמזור מרגיע לכלבים עם PTSD. על ידי ביסוס שגרה צפויה, אתם מחזקים את הרעיון שהעולם הוא מקום מסודר שבו צפויות הפתעות מדאיגות. זמני ארוחות קבועים, הליכות מתוכננות והפעלות משחק עקביות עוזרים לבסס מבנה זה. יכולת חיזוי זו מאפשרת את תהליך הלמידה מחדש שבו כלבים שעברו טראומה יכולים להתחיל לשחרר את מצבם הערני יתר ולהירגע, כשהם יודעים למה לצפות בהמשך. בתוך שגרה זו צריכות להיות תקופות קבועות של מנוחה ללא הפרעה, כאשר מערכת העצבים של הכלבים יכולה להתאושש לחלוטין מכל פעילות הנגרמת על ידי מתח.

יצירת "מרחבים בטוחים" ייעודיים

מקלט בטוח בתוך הבית יכול להיות כלי רב עוצמה להתאוששות. כלבים עם PTSD זקוקים לאזור אליו הם יכולים לסגת כאשר הם מרגישים מוצפים - נקודה שהם מקשרים עם רוגע ובטיחות. זו יכולה להיות פינה נעימה, מיטה מיוחדת, או אפילו ארגז אם הם הוכשרו בארגז באופן חיובי. המפתח הוא להבטיח שהמרחב הזה לעולם לא יהיה קשור לענישה או לבידוד, אלא זה צריך להיות מקום שאליו הכלב בוחר ללכת מרצון. הכנסת פריטי נוחות כגון צעצועים או שמיכות מוכרים יכולה להוסיף שכבה נוספת של תמיכה רגשית למרחבים בטוחים אלה.

שימוש בעזרים מרגיעים והעשרה חושית

עזרי הרגעה כגון מפזרי פרומון, מוזיקה עדינה או שמיכות כבדות משקל יכולים להקל באופן משמעותי על תסמיני חרדה אצל כלבים. אלה מסייעים ביצירת אווירה הלוחשת שלווה לנפשו החרדתית של כלב הסובל מפוסט טראומה. העשרה חושית היא מסלול נוסף ללינה - הצעת מרקמים, ריחות וצלילים שונים יכולה לסייע בגירוי החושים של הכלב בצורה חיובית, ולשמש כהסחת דעת מהדאגות והפחדים שלו. המטרה היא לערב את מוחם באופן שאינו מאיים, לעזור להם לקשר מחדש את סביבתם עם חוויות נעימות ומרגיעות.

ביסוס אמון באמצעות חיזוקים חיוביים

אבן היסוד ביצירת סביבה תומכת היא ביסוס אמון. מפגשים טראומטיים מובילים לעתים קרובות כלבים לחוסר אמון בסביבתם ובמטפליהם. מתן עדיפות לחיזוקים חיוביים עוזר לבנות מחדש את גשר האמון השבור הזה. על ידי תגמול התנהגויות רצויות במקום להעניש התנהגויות שליליות, כלבים לומדים שדברים טובים מגיעים מבני האדם שלהם ומסביבתם. באמצעות אילוף עקבי וחומל, ניתן להדריך כלבים בעדינות להתנהגויות המסייעות להם להתמודד עם הטראומה שלהם, לחזק עוד יותר את תחושת הביטחון שלהם ולחזק את אמונם בעמיתיהם האנושיים.

שילוב המרכיבים הנ"ל בחיי היומיום של כלבים עם PTSD עושה יותר מאשר לטפל בסימפטומים התנהגותיים; היא מתרחבת לכיוון הצעת תחושה עמוקה של הקלה רגשית. על ידי יצירת סביבה תומכת, אנו מניחים את היסודות לכלבים אלה לא רק לנהל אלא גם להתגבר על האחיזה המתישה של PTSD. הגישות הטיפוליות כגון תרופות וטכניקות לשינוי התנהגות שנדונו קודם לכן במאמר זה משמשות כהתערבויות קליניות חיוניות, אך כוח הריפוי של סביבה אוהבת ומבינה מספק את המקלט הרגשי הקריטי לכלבים לפרוח במסע ההחלמה שלהם.

כלב עם PTSD

טכניקות שיקום יעילות

ריפוי מפציעות פסיכולוגיות דורש לא רק זמן אלא גם יישום של טכניקות שיקום יעילות, במיוחד כשמדובר בחברינו הכלבים. כלבים הסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) מציגים תסמינים שונים העלולים לפגוע ביכולתם לנהל חיים שמחים ובריאים. לכן, הבנה ויישום של אסטרטגיות שיקום היא מרכזית בסיוע להם במסע שלהם להחלמה.

חשיפה הדרגתית לגירויים מעוררים

זה חיוני כדי להציג מחדש כלב עם PTSD בזהירות ולאט לגירויים שעלולים לעורר חרדה או פחד. תהליך זה, המכונה חשיפה הדרגתית, צריך להיעשות בצורה מבוקרת כדי למנוע הצפה של הכלב. מתחילים ברמת החשיפה הכי פחות מפחידה ומתקדמים רק כשהנוחות של הכלב עולה היא חלק בלתי נפרד משיטה זו. זהו איזון עדין בין אתגר לביטחון, המהדהד את הצרכים והמגבלות של מנגנוני ההתמודדות של הכלב הבודד.

התניה נגדית ודה-סנסיטיזציה

התניה נגדית פועלת על ידי שינוי התגובה הרגשית השלילית של הכלב לחיובית. בדומה ללחיצה על מתג במוחו של הכלב, ניתן לעשות זאת על ידי התאמת הגירוי המפחיד למשהו שהוא נהנה ממנו, כגון פינוקים או זמן משחק. במקביל, דה-סנסיטיזציה מפחיתה את תגובת הכלב על ידי הגדלת החשיפה לגירוי בצעדים זעירים והדרגתיים. עם הזמן, המצב או האובייקט שפעם חששו ממנו הופך להיות פחות ופחות סביר לעורר פחד. טכניקות אלה הן אבני יסוד בתהליך השיקום ויכולות לשפר באופן דרסטי את התגובה הרגשית של הכלב לחוויות טראומטיות בעבר.

שינוי התנהגות באמצעות חיזוק חיובי

חיזוק חיובי משחק תפקיד משמעותי בשינוי התנהגות. על ידי תגמול התנהגויות רצויות, במקום להעניש התנהגויות שליליות, ניתן לשדל כלבים בעדינות להרגיש בטוחים בסביבתם. תרגול זה מעודד אמון ומחזק את הקשר בין הכלב לאפוטרופוס, ומוכיח כי תוצאות חיוביות יכולות לבוא בעקבות מצבים מפחידים בעבר. עם חיזוקים חיוביים עקביים, כלבים יכולים להיות מותנים להגיב למצבים שאחרת היו מעוררים תגובה PTSD עם רוגע וביטחון.

בניית חוסן וחיזוק מנגנוני התמודדות

עבודה על בניית החוסן של הכלב ללחץ היא כמו לצייד אותו בשכבת מגן. על ידי טיפוח תחושה של התמדה וסיבולת, כלבים יכולים להיות מיומנים יותר בטיפול בגורמי לחץ. טכניקות המחזקות את מנגנוני ההתמודדות כוללות משחק המעודד פתרון בעיות, אינטראקציות חברתיות מבוקרות ופעילויות המגבירות את הביטחון העצמי, כמו אימון זריזות. שיקום כלב עם PTSD הוא לא רק על ניהול הסימפטומים שלהם, זה גם על העצמתם להתמודד עם אתגרי החיים בצורה חזקה יותר.

בשאיפה להשיב לעצמנו את מלוא קשת הנאות החיים עבור חברינו הכלבים הסובלים מ-PTSD, עלינו להשתמש בטכניקות שיקום יעילות המותאמות לצרכיו של כל כלב. השילוב של חשיפה הדרגתית, התניה נגדית, דה-סנסיטיזציה ושינוי התנהגות באמצעות חיזוקים חיוביים יכול לעשות הבדל משמעותי בהחלמתם. יתר על כן, על ידי בניית חוסן וחיזוק מנגנוני ההתמודדות שלהם, אנו מסייעים לצייד אותם בכלים לא רק להתגבר על טראומות העבר שלהם, אלא גם לשגשג מול אתגרי העתיד.

כפי שדיברנו בעבר על יצירת סביבה תומכת, טכניקות שיקום אלה הן משלימות, ועובדות יד ביד כדי לטפח את רווחתו של הכלב. עם סבלנות, אמפתיה וגישה מדעית מושכלת, אנו יכולים לעזור לסלול נתיב לריפוי, ולאפשר לכלבים להתחבר מחדש ליכולת הטבועה בהם לשמחה ולחברה.

המסע לריפוי כלבים עם PTSD

החקירה שלנו באמצעות ההשפעה והניהול של PTSD אצל כלבים מגיעה לשיאה בהכרה שהמסע לריפוי הוא עדין באותה מידה שהוא חיוני. מארג השיטות הטיפוליות שדיברנו עליהן, מתרופות ועד שינוי התנהגות, מדגים את הגישה רבת הפנים הנחוצה לשיקום. הכרה בחוויות הייחודיות של כל כלב מושפע היא חיונית כדי להתאים את דרכם לקראת לכידה מחדש של תחושה של נורמליות ואמון בעולם הסובב אותם.

הנושא הרווח של סבלנות והבנה מחלחל לכל שלבי תהליך הריפוי. כאשר אנו בונים סביבות תומכות ומשתמשים בטכניקות שיקום, אנו מטפחים עולם שבו יצורים עמידים אלה יכולים לפרוח למרות טראומות העבר שלהם. מחויבות מתמשכת זו לרווחתם היא שמובילה לעתים קרובות לתמורות מעודדות. ההתעוררות האיטית מחדש של הסקרנות, הצעדים המהוססים לאחור לעבר חברותיות, וחזרתה בסופו של דבר של שובבות מעידים על הצלחת מאמצינו.

חשוב לציין שלמדנו שמסע השיקום אינו מסע בודד. אמפתיה וחמלה הן בעלות ברית חיוניות. כחבריהם האנושיים, מוטל עלינו התפקיד של מדריכים עדינים, המוכנים להסתגל ולהגיב לרמזים ולצרכים העדינים של חברינו הפרוותיים. כל ניצחון קטן, כל רגע של חיבור הוא ניצחון על צללי פחדי העבר, ובעידוד בלתי מתפשר, כלבים עם PTSD יכולים לגלות מחדש את שמחת החיים.

עמדה הוליסטית על בריאות ורווחה רגשית מעודדת אותנו לשלב שיקום פיזי ופסיכולוגי, הד את האמרה כי גוף בריא תומך בנפש בריאה. לאורך כל המסע הזה, מתברר שאהבה, מעל לכל, היא טרנספורמטיבית. יש בכוחה לרפא, לבנות גשרים על פערים שהתרחבו בעקבות מצוקות העבר, ולהצית תקווה במקום שבו הייתה פעם שממה. בעודנו מטפחים את מסע הטיפוח הזה, תנו לו להיות תזכורת להשפעה העמוקה שיש לנו על החיים שאנו נוגעים בהם ולחוסן המדהים שכלבים יכולים להפגין, בתמיכתנו, כשהם מחלימים מפצעי טראומה בלתי נראים.

  • 20/11/2023