פינדוג

פומרניאן: חמידות ואומץ בכלב קטן אחד

אף על פי שגזע הפומרניאן הפך פופולרי מאד בשנים האחרונות עד שרבים נוטים לחשוב שהוא גזע חדש, זהו למעשה גזע כלבים ותיק עם שושלת ארוכה המגיעה עד למלכה ויקטוריה. הפומרניאן הקטן הינו למעשה צאצא של כלבי שפיץ גדולים וחזקים כגון סמויד או שפיץ גרמני ומוצאו בחבל ארץ הנקרא פומרניה השוכן בין גרמניה לפולין. למרות החזות המתוקה במיוחד של הכלבים, הם שימשו לשמירה על הבית ויושביו מפני גנבים ושודדים, אם כי סביר להניח שהם רק היוו את מערכת האזעקה שהעירה את הגזעים הגדולים יותר לתקיפת הפורצים. כיום, הפומרניאן הינו גזע שעשועים יוקרתי ופרוותי שהפך פופולארי מאד בקרב מדינות רבות.
הקראת המאמר:

גזע הפומרניאן

הפומרניאן שייך לזן כלבי השעשועים, הוא מתאפיין בגוף קטן וראש גדול, פרווה ארוכה ורכה במיוחד בצבעי לבן עד חום אדמדם ולעיתים גם אפור, האוזניים עגולות, קטנות וזקופות וממוקמות גבוה, הזנב מקומר כלפי מעלה ומונח לרוב על גבם במניפת שיער יפהפייה בדומה לסמוייד. הוא בעל אופי ידידותי אך פעלתני שדורש הרבה הוצאת מרץ. הפומרניאן הינם חכמים במיוחד, לומדים מהר כיצד ללחוץ לכם על כל הכפתורים ולעיתים זקוקים לאילוף.

המשך הכתבה...

תקן הגזע

  גובה כתפיים משקל תוחלת חיים
תקן גזע הפומרניאן בין 13-28 ס"מ 1.5 -3.5 ק"ג 12 -16 שנים

האם הפומרניאן היה קיים במצרים העתיקה?

פסלי אבן וברונזה שנמצאו בקברים מצריים וכמו כן עצמות של כלבים בעלי מבנה גוף דומה עוררו עניין רב בקרב חוקרים שניסו לגלות האם גזעי כלבים קטנים שימשו כחיות מחמד גם לפרעונים. בדרך כלל אנו חושבים על חתולים כעל חיות המחמד האידיאליות בארץ הפירמידות, אבל אין ספק שהם גם גידלו כלבים. כלבי שעשוע לא היו נפוצים כל כך בעולם העתיק בשל האחזקה שדרשה משאבים רבים, אך לקיסרי סין ויפן היו פקינזים ושיצו וגם לקיסרי רומא היו כלבי ציד אהובים, כך שאין זה בלתי סביר שגם מלכי מצרים חשקו בחיית מחמד פרוותית ומתוקה.

הפומרניאן כחיית מחמד

פורמרניאן הפך בשנים האחרונות לכלב פופולארי במיוחד בשל יופיו הרב והפרווה הרכה והנעימה שלו. הוא נפלא עם ילדים, משעשע, מצחיק ואנרגטי במיוחד עם יכולת למידה גבוהה מאד. הפומרניאן זקוק למסגרת יום קבועה הכוללת הרבה מאד הוצאת אנרגיה, לאו דווקא טיולים ארוכים אלא יותר השתעשעות בגינת הכלבים או במקום מוגן כמו חצר. הם זקוקים לגיוון בצעצועים ואתגרים שונים כמו למשל בקבוק או קופסא עם חור שעליהם להפוך כדי לקבל חטיף ובעיקר להעסיק את הרגליים הקטנות שלהם שנדמה שלעולם לא מפסיקות לקפץ ולזוז. עם זאת, הפומרניאן נוטה לנבוח הרבה מאד, במיוחד כשהוא בסביבה עמוסת גירויים, הוא תזזיתי ומהיר מאד, ולכן יש להשגיח עליו ליד ילדים מאד קטנים שעלולים למעוד בלי כוונה בגלל תעלוליו הרבים. כמו כן, הפומרניאן רגישים מאד לחום, ולכן בימי הקיץ כדאי לסיים מהר את הטיול ולאפשר לו להתרוצץ בסלון הממוזג.

כיצד לטפח ולטפל בפומרניאן?

אחד הפרמטרים שעליכם לקחת בחשבון לפני אימוץ פומרניאן הוא ההשקעה בטיפוח ובטיפול בו. אם תרצו תוכלו לעשות זאת בעצמכם או לפנות למספרת כלבים מקצועית שתעשה זאת עבורכם. אך בכל מקרה כדאי להחזיק בבית שמפו כלבים איכותי המותאם לכלבים עם שיער ארוך, מסרק טוב, קוצץ ציפורניים והרבה סבלנות.

  • השיער - יש לסרק את הפומרניאן מדי יום ביומו כדי למנוע קשרים, להקפיד על פרווה נקיה מטפילים שעלולים לסכן את בריאותו ואת בריאותכם כגון פרעושים או קרציות. אחת לשבועיים ( בחורף קר מאד אפשר גם פעם בשלושה שבועות ) יש לעשות לפומרניאן אמבט עם שמפו ייעודי לכלבים ( לעולם לא עם שמפו לבני אדם! ) המותאם לשיער ארוך, לחפוף את הפרווה היטב ולייבשה במייבש שיער או להניח לכלב לנוח ליד מפזר חום בטיחותי. מומלץ אם כי לא הכרחי לעצב את שיער הראש לקוקיות או לקוקו שיאפשר לו לראות לאן הוא רץ.
  • העיניים - כמו לכלבים רבים, גם הפומרניאן סובל מכתמי דמעות. זוהי איננה דלקת או הפרעה לעין אלא פשוט מינרליזציה של שק הדמעות. דלקת תתאפיין בנוזל מוגלתי ובגרד בלתי פוסק ואודם ונפיחות באיזור העין. כדי לנקות את כתמי הדמעות די במקלון אוזניים לח או ספוגית צמר גפן. לעולם אל תשטפו את איזור העין עם שמפו או סבון.
  • השיניים - כבר כשהגור עדיין צעיר, הרגילו אותו לאפשר לכם לצחצח לו שיניים, זה יחסוך לכם הרבה מאמצים כשהוא יהיה גדול. צחצוח השיניים יעזור להם לשמור על שיניים בריאות ופחות אבן שן. למרות שגרת הציחצוח הקפידו לקחת אותו אחת לשנה להסרת אבן שן אצל וטרינר.
  • איזור פי הטבעת - הפרווה הארוכה עלולה לגרום להדבקות של צואה. כדי לנקות את איזור ההפרשה העזרו במגבונים לכלבים או במטלית לחה. ניתן גם לבקש מן הספרית שתגזוז את השיער הארוך סביב איזור ההפרשה כדי לאפשר ניקוי יעיל וקל יותר.
  • האוזניים - חשוב מאד לשים לב לסימנים כי משהו אינו כשורה באוזניים של הפומרניאן, גרד עז עד לפציעה, שיפשוף הראש ברצפה, טלטול מוגזם של הראש, נוזל מוגלתי הנפלט מן האוזניים, כל אלו יכולים להעיד על דלקת אוזניים. הקפידו שלא ייכנסו מים לאוזניים בשעת הרחצה.
  • הציפורניים - הפומרניאן אינו תוקפני, אך ציפורניים ארוכות וחדות עלולות לפצוע בטעות, תוך כדי משחק. לכן מומלץ לגזוז אותן או להעזר באיש מקצוע שיעשה זאת בשבילכם.

הריון והמלטה של הפומרניאן

ההריון של נקבת הפומרניאן נמשך כתשעה שבועות והיא צפויה להמליט עד עשרה גורים זעירים. מומלץ למסור לאימוץ את הגורים לאחר שהגיעו לגיל חודשיים או חודשיים וחצי וקיבלו את כל החיסונים הנדרשים.

מחירו של פומרניאן בישראל

הפומרניאן התברג בישראל ככלב שעשועים יוקרתי הפופולרי מאד בקרב העשירון העליון, מה שגרם להקפצת מחירו כסמל סטטוס. כמו כן, צבע פרווה מיוחד עשוי גם הוא להעלות את מחירו, כמו גם קו דם טוב או גנום של בריאות טובה. מחירו בישראל נע בין 5000-7000 ש"ח, כאשר למחירו ההתחלתי כדאי גם להוסיף את תקציב התחזוקה הכולל מזון, אילוף, צעצועים, מיטת כלב, טיפוח וטיפול, פנסיון לצורכי נסיעה לחו"ל, מנשא בטיחותי ומחגר לרכב שעשויים להגיע לסכומים הנעים בין אלף וחמש מאות לאלפיים ש"ח מדי חודש.

למי מתאים הפומרניאן?

הפומרניאן זקוק למטפל אוהב וחם שמסוגל להעניק לו תשומת לב מירבית. הפומרניאן אינו אוהב להשאר לבד בבית, משתעמם בקלות וזקוק לגירויים. הוא אינו מסוגל ללכת לטיולים ארוכים אך הוא כן יכול להוציא הרבה מאד מרץ בגינת כלבים או בפארק. הוא זקוק לאילוף, לחינוך ולגבולות ברורים, הוא יהיה מעולה עם ילדים אך עליהם להיות בוגרים דיים כדי לא למעוד עליו או לשמוט אותו בטעות מזרועותיהם כך שהוא עלול להפצע. הוא כלב שעשועים נפלא שיעניק לכם שעות של הנאה, צחוק ובידור מהמרץ הבלתי נדלה והפנים המתוקות וכמויות גדולות של אהבה בחזרה. הוא מתאים לאנשים שיש להם זמן פנוי לטיפול בו, די כסף כדי לממן את הטיפוח והטיפול השוטפים שלו, והרבה סבלנות לתעלולים שלו. הפומרניאן יכול לשמש גם ככלב טיפולי מעולה למי שזקוק לו.

  • 14/04/2023