פינדוג

מלטיפו - השילוב המושלם?

האם יש משהו חמוד יותר משילוב בין מלטז לפודל טוי? המלטיפו הינו השילוב המושלם בין מראה הדובון החמוד של הפודל טוי לבין השיער האנטי אלרגני של המלטז. למרות שהם לא 100% אנטי אלרגניים והם אפילו לא רשומים עדיין כגזע רשמי, הוא כבר רכשו פופולריות ברחבי העולם והפכו לסמל סטטוס יוקרתי עם כמה אימוצים מתוקשרים של כוכבי קולנוע וזמרים מפורסמים.

מלטיפו - הבובה החיה הכי חמודה בעיר

מלטיפו הינו הכלאה בין הפודל טוי לבין המלטז, שני גזעים קטנים ופופולאריים מאד בפני עצמם אשר נושאים איתם יתרונות רבים, כמו למשל האנטי אלרגניות של המלטז עם האופי המשעשע והחביב של הפודל טוי. התוצאה היא כלב מרשים ביותר מבחינה חיצונית, אנרגיות בלתי נדלות והמון אהבה רק בשבילכם.

תקן הגזע

חשוב לציין כי הגזע נוצר רק בשנים האחרונות ועדיין לא התקבע כגזע תקני, אך בדרך כלל הוא יהיה במידות הבאות:

  גובה משקל תוחלת חיים
מידות מקובלות למלטיפו עד שלושים ס"מ באיזור השכמות נקבות עד חמש ק"ג
זכרים עד תשע ק"ג
בין עשר לשתיים עשרה שנה

המלטז והפודל טוי כהורים גאים לצאצא מוצלח במיוחד

גם ה-מלטז וגם ה-פודל טוי הינם שני גזעים שנוח מאד לגדל בתוך העיר ואפילו בבית דירות. המלטז הינו כלב תפנוקים בעל עבר עשיר ויש שמייחסים אותו אפילו לתקופת הרומאים, הוא דורש טיפול וטיפוח שגרתיים וישנם בעלי כלבים המתלוננים כי הוא מרעיש מאד בנביחות חזקות ועלול להיות תוקפן לילדים רכים. הפודל טוי לעומתו הוא גזע צעיר מאד שנושא את האופי הרך והעדין של הפודל עם יופי חיצוני מרשים מאד הדומה לדובון בובה בחנות. השילוב של שניהם ריכך את התכונות השליליות של המלטז אם כי גם המלטיפו נוהג לנבוח הרבה, אך ידידותי הרבה יותר לילדים בכל גיל.

מלטיפו

אנרגיות מתפרצות ושמחה ללא גבולות

המלטיפו מתאפיין בכמויות אנרגיה שלא היו מביישות רועה אוסטרלי ממוצע, אך עם זאת עליכם לדעת כי הוא אינו מתאים לחצר מאחר ועורו רגיש מאד. יש לגדל אותו בתוך הבית, להעניק לו שני טיולים קצרים ביום ( הוא מתעייף מהליכה ממושכת ) ושפע של צעצועים נשיכים בתוך הבית משום שהוא מאד אוהב להתרוצץ ולשחק, בעיקר איתכם, ודורש הרבה מאד תשומת לב. המלטיפו אינו משיר הרבה שיער, אך אם אתם אלרגים לשיער בעלי חיים, אל תהיו כה בטוחים שהוא אנטי אלרגני לחלוטין כמו אביו הפודל. גזע כלבים זה מעניק המון אהבה בחזרה ויאהב מאד להיות לצידכם לאורך כל היום. הוא אינו אוהב להשאר לבדו במשך שעות ארוכות ואם יש לכם אפשרות, קחו אותו איתכם למקום עבודתכם או המקום שבו אתם שוהים במשך רוב היום.

מסתדר עם כולם

אופיו החביב והחיובי מאפשר לו לגדול ביחד עם עוד חיות מחמד בבית, כמו למשל כלבים נוספים או חתולים. הוא נהנה מאד לשחק עם כלבים אחרים ויוצר חברויות עמוקות איתם. הוא מעולה עם ילדים, אינו תוקף ואינו פוגע בהם, אך הוא עדין מאד ועלול להפצע אם יפילו אותו או ידרכו עליו בטעות, לכן, אם הילדים שלכם עדיין לומדים כיצד לנהוג בבעלי חיים, השגיחו עליהם בזמן שהם משחקים ביחד.

בריאות, טיפוח וטיפול

בדומה להוריו, גם המלטיפו זקוק לשגרת טיפולים קבועה של סירוק, חפיפה ותספורת. תוכלו לעשות זאת לבדכם או להעזר בספר כלבים מקצועי. כמו כן, יש לגזוג לו ציפורניים דרך קבע, לצחצח לו שיניים מדי יום ולקחת אותו לבדיקות שיגרתיות אצל רופא לאשר כי הוא בריא. למלטיפו נטייה לכתמי דמעות אותם יש לנקות באמצעות רפידה לחה. אל תנסו לנקות את איזור העיניים עם סבון או שמפו. בדרך כלל הם כלבים בריאים ומלאי מרץ, אך הם עלולים לסבול מבעיות גנטיות הקשורות למפרקים ועוד.

נביחות

בדומה לכל הכלבים המעורבים, ישנם גורים היורשים תכונות מסויימות וכאלו שלא. לכן ייתכן מאד שהגור אותו תאמצו יהיה שקט מהרגיל ולא יפריע לכם בנביחות עזות, אך באותה המידה ייתכן והגור שלכם יהיה רעשני עד כדי הפרעה למנוחת השכנים. הנביחה הינה חלק מן המשחק מבחינתו אך היא רמה וגבוהה ועלולה להטריד אנשים עם רגישויות. כדי לפתור את הבעיה מומלץ להעזר במאלף מקצועי המנוסה בטיפול בכלבים הנובחים הרבה.

אופי רך ואוהב

המלטיפו מצטיין באופי רך, אמפטי ואוהב. הוא מתאים מאד ככלב טיפולי או כבן לוויה לאנשים החשים בדידות, דיכאון, עצב וחרדות. עם שמחת החיים הבלתי נדלית שלו ותעלוליו הרבים, אין ספק שגם אתם תעלו חיוך על פניכם ותתמכרו לבובה החיה הזו שכאילו נוצרה כדי להזכיר לכם שהעולם יכול להיות גם מלא בשמחה ואור.

אינטיליגציה

המלטיפו בהחלט יכולים ללמוד תרגיל או שניים וגם יותר מכך. הם כלבים תקשורתיים מאד ואוהבים לשתף פעולה, לכן נוח וקל כל כך ללמד אותם טריקים מצחיקים. עם זאת, אין טעם להיות קשוחים מדי איתם או לנסות לאלפם בנוקשות, הם כלבים רגישים מאד הזקוקים לחום ואהבה וקצת שובבות לא מזיקה לאף אחד. הם נחשבים לכלבים אינטיליגנטיים ממש כמו ההורים שלהם, עם אמפטיה ולב רחב שיעריף עליכם אהבה, אך גם דורש הרבה מאד תשומת לב מצידכם.

הוצאת אנרגיה מבוקרת

עם המגבלה שמונעת מהם לשהות שעות ארוכות בחצר או בפארק בשמש והתעייפות מהליכות ארוכות, קצת קשה לחשוב כיצד לגרום לן להוציא את כל המרץ והאנרגיות שלו. להלן מדריך קצר כיצד לשמור על בריאותו ולדאוג לו לפעילות יומיומית מספקת:

  • המלטיפו הכי נהנה לשחק איתכם - מדי יום הקדישו לפחות שעה למשחק מהנה עמו. זה יכול להיות כדור או צעצוע נשיכה או פשוט להשתובב יחדיו.
  • עוד כלב בבית? אתם לגמרי מסודרים - הוא  מסתדר נפלא עם עוד כלב או חתול בבית ויכול לבלות שעות של משחק ואינטראקציה איתם. אין זה אומר שמותר להשאיר אותם לבדם בבית למשך שעות ארוכות, אך זה בהחלט יסייע לכם לעבוד מהבית או להקדיש תשומת לב גם לילדים האנושיים שלכם.
  • משחקים חכמים - חנויות הצעצועים לכלבים גדושות בפתרונות חכמים לכלבים משועממים. צעצוע חכם הוא צעצוע אשר מספק את הסקרנות והאינטיליגציה של הכלב על ידי הסתרת חטיף או צעצוע בתוך כלי מסויים אותו צריך לפתוח על ידי לחיצת כפתור או תנועה.
  • ארגנו לכם פינת משחקים בתוך הבית - הילדים שלכם בגרו ואינם זקוקים עוד לצעצועי התינוקות? בריכת כדורים, 'אוניברסיטת תינוקות', צעצועים מצפצפים וצעצועים שנעים בכוחות עצמם ישעשעו אותו מאד.

כמה עולה גור מלטיפו?

גור מבית גידול טוב יכול להאמיר עד 8,000 ש"ח. חשוב שתרכשו גור ממגדל טוב אשר מעניק תנאים מעולים לממליטה ומנתק את הגורים מאימם רק כאשר סיימו לינוק והם בשלים לעצמאות. לזה צריך להוסיף גם שגרת טיפול קבועה וביקורים תכופים אצל מספרת הכלבים.

למי זה מתאים?

לכל מי שאוהב כלבים קטנים ומלאי אנרגיה שנראים כמו בובה חיה ומסוגל להעניק לו תשומת לב יומית, טיפוח וטיפול שגרתיים והרבה חום ואהבה.

  • 16/04/2023