פינדוג

גולדן דודל - אחד הגזעים המבוקשים ביותר בעולם

יכול להיות שנתקלתם כבר בזן החדש יחסית הזה ויכול להיות שלא, אבל זהו אחד הגזעים המבוקשים ביותר בעולם כולו. כחצי גולדן רטריבר וחצי פודל, הגולדן דודל נהנה משיער מתולתל וסמיך, מבנה גוף מוצק בגודל בינוני, פרווה מגוונת מאד מבחינת הצבע ואופי נוח וצייתני במיוחד המשלב את התכונות הטובות של הוריו לכלב שעשועים אידיאלי. הוא מוגדר ככלב אוסטרלי - אמריקאי בשל שיתוף הפעולה בין שתי היבשות ביצירת הגזע והפך פופולרי מאד בשתיהן בתקופת זמן קצרה.

הגולדן דודל - שילוב מנצח של גולדן רטריבר ופודל

גזע הגולדן דודל נוצר מהכלאת כלבי גולדן רטריבר ופודל באופן מכוון על ידי מגדלי כלבים בארה"ב ובאוסטרליה בתחילת שנות התשעים. התוצאה היתה כלב בעל מבנה גוף מוצק בגודל בינוני עם שיער מתולתל בעל אופי נוח ובריאות טובה, אך מגדלי הכלבים שאפו לשפרו אף יותר מכך והקטינו את גודלו עד לקבלת 'מיני דודל'. כעת, הגזע התייצב על כלבים בגודל קטן עד בינוני עם גוף שרירי ומוצק, פרווה רכה ומתולתלת עם מגוון רחב של גוונים, אוזניים שמוטות, עיניים כהות וגדולות וזנב מניפה ארוך ומרשים.

אופי של נתינה אינסופית

לא בטוח שמגדלי הכלבים אכן התכוונו לכך, אך השילוב של שני הגזעים טובי המזג הפודל והגולדן רטריבר יצרו לא רק כלב יפייפה בעל פרווה רכה ונעימה, אלא גם תשלובת תכונות אופי אידיאליות לכלבים שנועדו לשעשוע וכבני לוויה נאמנים. גולדן-דודל נוטים להקשר בכל ליבם למגדלים שלהם ולהיות נאמנים מאד, אמפטיים ורגישים לשינויי מצב הרוח אצל הבעלים ולהרעיף חום ואהבה אינסופיים. המרץ והאנרגיות שלהם כמעט תמיד מופנים למשחקים משותפים, הם אוהבים לרוץ, לשחק ולהשתולל ביחד עם הבעלים ואינם אוהבים להשאר לבדם. מסיבה זו הם הפכו להיות כלבים מצויינים לבעלי משפחות עם ילדים או מגדלים שמעוניינים בחבר אמיתי לחיים.

אימון ואילוף

ל-גולדן דודל אופי צייתני מטבעו והוא אוהב לשתף פעולה עם בעליו, במיוחד תמורת תגמול טעים. מסיבה זו קל לאלף ולחנך את הגזע הזה בלי להתקל ביותר מדי התנגדות. רוב הכלבים לומדים מהר היכן נמצאים הגבולות ואינם מנסים לערער עליהם, ודי במספר הוראות בקול סמכותי כדי לקבל את תשומת ליבם המלאה. אין צורך באילוף תקיף מדי שעלול לפגוע ברגשותיהם. הגולדן דודל נחשב לכלב מאד אינטיליגנטי שנהנה לחקור ולגלות דברים, ולכן מומלץ מאד להכין עבורו או לרכוש לו צעצועים חכמים, לדוגמא, בקבוק עם חור שיש לסובב בדרך מסויימת כדי לגרום לחטיף הטעים בפנים ליפול החוצה. כלבי גולדן דודל הינם בני לוויה מצויינים ושונאים להשאר לבד בבית, לכן הם מתאימים מאד לאנשים שנוהגים לקחת את הכלב למקום העבודה או לבלות איתם בחופשה.

גולדן דודל

האם הגולדן דודל באמת היפואלרגני?

הגולדן דודל נחשב לכלב היפואלרגני, אך האמת היא שלא תמיד זה נכון. זה כן נכון לומר שגזע הפודל אינו משיר הרבה שיער ומקל מאד על מגדלים האלרגיים לשיער בעלי חיים, אך מאחר והדודל מעורב בגולדן רטריבר, לא כל הצאצאים אכן ניכסו לעצמם את התכונה הזו. האמת המדוייקת יותר שיש הנהנים משיער סמיך שכמעט ואינו נושר וישנם כאלו שלא זכו בתכונה המועילה הזו ולכן יש לקחת זאת בערבון מוגבל.

תקן הגזע

בגזע הדודל יש הבדל משמעותי בין הזכרים לנקבות בגדלים ושניהם נחשבים תקינים:

תקן גזע גולדן דודל גובה משקל תוחלת חיים
זכרים עד 60 ס"מ באיזור השכמות יכולים להגיע עד שבעה ק"ג בין עשר לחמש עשרה שנה
נקבות עד 55 ס"מ באיזור השכמות עד שש ק"ג בין עשר לחמש עשרה שנה

טיפוח וטיפול

הוא נהנה מפרווה ארוכה וסמיכה שיש לסרק מידי יום כדי שלא ייווצרו בה קשרים. כלבים שמוטי אוזניים רגישים יותר לדלקות אוזניים ולכן יש צורך בעירנות להתנהגות חריגה כגון גרד חזק, טלטול וניענוע ראש מוגברים או נוזל צהבהב לבנבן הזולג מן האוזן. מומלץ לחפוף את פרוותו אחת לשבועיים או שלושה שבועות בשמפו כלבים כדי לרככה ולנקותה. תוכלו לעשות זאת בעצמכם או להעזר בספר כלבים מקצועי. הרגילו את הגור שלכם כבר מגיל צעיר להניח לכם לצחצח לו שיניים והקפידו על כך. ציחצוח שיניים יומיומי עוזר לשמור על בריאות השן והחניכיים ולהפחית אבן שן, אך בנוסף מומלץ להסיר אבן שן אצל וטרינר אחת לשנה או שנתיים. כלבים אלו דודל נחשבים לכלבים בריאים בדרך כלל אך הם עשויים לסבול מבעיות תורשתיות שונות.

צבע הפרווה

כיום ניתן למצוא אותם במגוון רחב של צבעי פרווה כגון אדמדם, חום, אפור, שחור, מוזהב, משמש ( ג'ינג'י בהיר ) לבן או פרווה משולבת במספר צבעים. הצבעים הנפוצים ביותר הקיימים הם שחור, חום ולבן כאשר צבעי פרווה נדירים יותר יכולים להקפיץ את המחיר של הגורים.

הגולדן דודל ככלבים עובדים

האופי הנוח והצייתן של הגולדנדודל הופכים אותו לכלב עבודה מושלם. בארצות הברית ובאוסטרליה וגם בארצות אחרות הגזע משולב בהצלחה כבר מספר שנים בסוגים שונים של עבודות כלבים כאשר הבולטים מביניהם הם:

  • כלב נחייה - כלב הנחייה מסייע לאדם עיוור להתמודד עם מכשולים אפשריים ולהזהירו בפני סכנה. הגולדנדודל מצטיין בעבודה ככלב נחייה ועוזר לאלפי בני אדם ברחבי העולם למצוא את דרכם ללא קושי ולהוות בן לוויה לחיים.
  • כלב טיפולי - עם פרווה רכה ואופי לבבי הגולדנדודל משתלב בהצלחה בתחום הטיפולי. הכלבים הטיפוליים משמשים למגוון של מטרות כגון תמיכה במצבים רגשיים מורכבים, שיפור הבטחון העצמי ולמידת ערך החמלה אצל ילדים ומבוגרים.
  • מזהי אלרגנים - כדי למנוע מצבים מסכני חיים אצל אנשים האלרגיים לאגוזים, בוטנים או מאכלים נוספים, הוכנה תוכנית מיוחדת לאילוף כלבי גולדנדודל לזהות את הריח של האלרגן ולהתריע בנביחה. חיים רבים ניצלו בזכות עירנותו של הכלב למאכלים שסיכנו את בעליהם.

כמה עולה גולדנדודל?

גולדנדודל למכירה עולים בסביבות 20,000 - 12,000 ש"ח כאשר דוגמת פרווה נדירה או קו דם טוב מיוחד ( למניעת מחלות תורשתיות ) עשויים לייקר את המחיר. אנא הקפידו לקנות גורים רק ממגדלים המעניקים לממליטות תנאים טובים ומנתקים את הגורים מן האם לאחר סיום תקופת הינקות והבשלות לעצמאות.

למי זה מתאים?

גולדן-דודל מתאים מאד למשפחות עם ילדים ומגדלים המעוניינים בבן לוויה נאמן שמחזיר אהבה, צייתן ובעל אופי נוח. זהו זן פיקח ואוהב משחקים מאתגרים, זקוק מאוד לתשומת לב ומתקשה להשאר לבדו זמן רב לכן מומלץ מאד לגדלו כשמישהו תמיד נמצא בבית כדי להיות איתו וכאשר יש לכם די זמן וסבלנות כדי ליצור שגרת טיפוח וטיפול יומיומית. הוא מתאים מאד למגדלים הסובלים מטראומה, מבטחון עצמי נמוך, מחרדות ומקשיי השתלבות מאחר והינו כלב אמפטי מאד והחום והאהבה שהוא מרעיף על הבעלים שלו כמעט אינסופית. גם המגע עם הפרווה הרכה והנעימה יכול לשכך מצבי חרדה ופחדים. יש לנהוג בעדינות מירבית איתו, להעניק לו חינוך טוב אך לא תקיף מדי, לדאוג לו לתעסוקה מעניינת ולחברה אנושית חמה ואוהבת.

  • 19/04/2023