פינדוג

המדריך לגידול כלב שיצו בריא

אי אפשר להכחיש את הקסם והקסם של גזע הכלבים שיצו. גורים היפו-אלרגניים מענגים, מלאי חיבה ונאמנים אלה מוערכים על ידי אוהבי כלבים בכל רחבי העולם. עם זאת, כדי להבטיח חיים מאושרים ובריאים לכלבכם, חיוני לחנך את עצמך על הדרישות הייחודיות שלהם ותכונות ספציפיות לגזע. החל מהצרכים התזונתיים המיוחדים שלהם ועד לשגרת הטיפוח המורכבת שלהם, שיצו דורשים רמת טיפול שהיא מעבר לידע בסיסי בטיפול בכלבים.

טיפוח טיפול לכלב השיצו שלכם

גידול כלב שיצו בריא דורש מסירות, ידע ועקביות. היבטים חיוניים של טיפול כוללים בדיקות בריאות שגרתיות, טיפוח יומיומי ויצירת סביבה בטוחה המספקת את צרכיהם. כבעלי שיצו, הבנה ויישום של טיפוח טיפול נכון יכולים להוביל לחיים ארוכים ומאושרים יותר עבור כלבכם.

בדיקות בריאות סדירות ממלאות תפקיד מכריע בשמירה על רווחתו של השיצו שלך. חשוב לקבוע בדיקות אצל וטרינר מהימן לפחות מדי שנה, או בתדירות גבוהה יותר ככל שהכלב מזדקן. בדיקות אלה עוזרות לזהות בעיות בריאותיות פוטנציאליות בשלב מוקדם ולהתעדכן בחיסונים חשובים ובתרופות למניעת טפילים.

בעוד טיפוח עשוי להיראות כמו משימה השמורה לכלבי ראווה, זה למעשה חלק חיוני של טיפול יומיומי עבור שיצו שלך. טיפוח לא רק שומר על מראה נהדר של הכלב, אלא גם עוזר לשמור על בריאות העור והפרווה שלו. ביסוס שגרת טיפוח יומית מבטיח שכל סבך או מחצלות בפרווה שלהם יטופלו מיד, וימנעו בעיות עור כואבות ואי נוחות. טיפוח הוא גם חוויית מליטה חשובה והוא יכול לעזור לך לזהות בעיות בריאותיות פוטנציאליות אחרות, כגון גושים או שינויים במרקם העור.

יצירת סביבה בטוחה

אחרי שחיפשתם שיצו למכירה - ומצאתם, הבטחת סביבה בטוחה לו היא קריטית לרווחתו הפיזית והרגשית. מכיוון שמדובר על גזע של כלבים קטנים, הם עלולים להיות מועדים לפציעות הנגרמות על ידי חיות מחמד גדולות יותר או תאונות ביתיות. הקפידו לשמור על הבית והאזורים החיצוניים שלכם נקיים מסכנות פוטנציאליות, כגון חוטי חשמל חשופים, צמחים רעילים או חפצים קטנים שהם עלולים לבלוע. הוא יכול גם להיות רגיש לטמפרטורות קיצוניות, לכן ספקו מחסה לו מתאים כשחם או קר בחוץ.

בניית לוח זמנים יומי עקבי לצרכים שלו היא גם חיונית. שגרה צפויה מסייעת להפחית חרדה אצל כלבים ומעניקה להם תחושת ביטחון. זה צריך לכלול ארוחות קבועות, טיפוח, פעילות גופנית, זמן משחק, והפסקות שירותים. התאמת לוח הזמנים של הכלב בהדרגה ככל שהוא מזדקן או חווה שינויים בבריאותו יכולה גם לתרום לרווחתו הכללית.

על ידי ביצוע הנחיות טיפוח טיפול אלה, אתם תהיו בדרך לגדל שיצו בריא ומאושר.

שיצו 1

דרישות תזונתיות לכלב השיצו שלכם

תזונה נכונה חיונית לבריאות הכללית ולרווחה של כלב השיצו שלכם. הבנת הדרישות התזונתיות הספציפיות שלהם יכולה לעזור לכם לספק את הטיפול הטוב ביותר האפשרי. תזונה מאוזנת המורכבת מחלבונים, פחמימות, שומנים, ויטמינים ומינרלים מבטיחה ששהוא יישאר בריא, אנרגטי ובעל פרווה יפה.

חלבון: אבן הבניין של הבריאות

חלבון חיוני לצמיחה ולתיקון של תאים בכלב שלך. ככלל, חלבון צריך להוות כ-25% עד 30% מתזונת הכלב. מקורות חלבון איכותיים כוללים עוף, הודו, דגים ובשרים רזים. בחרו תמיד במזון איכותי לכלבים המציין מקור חלבון ספציפי כמרכיב הראשון.

פחמימות ושומנים: דלק לאנרגיה

פחמימות ושומנים חיוניים כדי לספק לכלב שלכם את האנרגיה שהוא צריך כדי להישאר פעיל ושובב. פחמימות מורכבות, כגון אורז חום, שיבולת שועל ובטטות, אמורות להוות כ-30% מתזונת הכלב. שומנים, לעומת זאת, הם גם מקור אנרגיה חיוני ומסייעים בספיגת ויטמינים. שומנים באיכות טובה כוללים שמן דגים, שמן זרעי פשתן ושמן חמניות, אשר גם מספקים יתרונות בריאותיים נוספים. שאפו ש-15% עד 20% מתזונת השיצו שלכם תגיע משומנים.

ויטמינים ומינרלים: חיוניים לבריאות

ויטמינים ומינרלים ממלאים תפקיד משמעותי בבריאות הכללית של הכלב שלכם. הם עוזרים לשמור על מערכת חיסון בריאה, מערכת עיכול ועצמות חזקות. ודאו שתזונתו כוללת את הוויטמינים והמינרלים הדרושים, כגון ויטמין A, B, D ו-E, כמו גם סידן, זרחן ואשלגן. מזון איכותי מכיל בדרך כלל את הוויטמינים והמינרלים החיוניים שהשיצו שלכם זקוק להם.

בקרת מנות ולוח זמנים להאכלה

האכלת יתר והשמנת יתר הן בעיות נפוצות בגזעי כלבים קטנים, ולכן ניטור גודל המנות חיוני לבריאות השיצו שלכם. באופן כללי, שיצו בוגר השוקל כ -5 ק"ג צריך לאכול בין 200 ל -300 גרם של מזון כלבים איכותי ליום. חלקו את הארוחות שלהם לשתיים או שלוש מנות קטנות, מה שעוזר לשמור על רמות אנרגיה יציבות ושומר על הכלב שלכם מרוצה לאורך כל היום.

זכור כי הדרישות התזונתיות שלו ישתנו בהתאם לגיל, משקל, רמת פעילות, וכל מצב בריאותי קיים. חשוב להתייעץ עם הווטרינר כדי לקבוע את תוכנית התזונה הטובה ביותר המותאמת לצרכיו. שמירה על הנחיות תזונתיות אלה לא רק מסייעת במניעת בעיות בריאותיות הקשורות למשקל, אלא גם תורמת לשיצו בריא ומאושר יותר.

צרכי פעילות גופנית

שיצו הם כלבים קטנים עם רמות אנרגיה נמוכות יחסית בהשוואה לגזעים גדולים יותר. עם זאת, כדי לשמור על שיצו בריא ומאוזן מבחינה רגשית, חיוני לספק להם כמות נאותה של פעילות גופנית. חלק זה ידון בצרכי הפעילות הגופנית של כלב השיצו שלכם ובשגרות פעילות גופנית מומלצות לשמירה על בריאות ושמחה שלו, כולל הליכה, משחק ושחייה. בנוסף, נדגיש כמה סימנים לכך שהוא עשוי לדרוש יותר פעילות גופנית.

הליכה עם השיצו שלכם

הליכה היא היבט בסיסי בשגרת האימונים של השיצו שלכם. בהתאם לגיל הכלב ולרמות האנרגיה האישיות שלו, הליכה יומית של 20-30 דקות אמורה להספיק. זכרו כי הם רגישים לחום או קור קיצוניים בשל גופם השטוח, ולכן עדיף להימנע מהליכה איתם בשעות החמות או הקרות ביותר של היום. השתמשו תמיד ברתמה במקום בקולר כדי להימנע מהפעלת לחץ על קנה הנשימה העדין של השיצו שלך בעת הליכה.

משחק עם השיצו שלכם

משחק הוא לא רק צורה נהדרת של פעילות גופנית, אלא גם מטפח קשר חזק בינך לבין כלב שלכם. העסיקו את הגור שלכם בפעילויות כמו הבאת צעצועים רכים, משחק עם פאזלים לכלבים או משחקים אינטראקטיביים שמגרים אותו מנטלית. הקפידו לבחור צעצועים המתאימים לגודל השיצו שלכם כדי למנוע סכנת חנק. לחלופין, צרו מרחב חיצוני קטן ובטוח עבורו לחקור ולתקשר עם כלבים אחרים כדי לעזור לבנות את כישוריהם החברתיים ולשרוף אנרגיה עודפת.

שחייה והידרותרפיה

למרות שלא כולם אוהבים לשחות, חלקם עשויים ליהנות מבילוי במים, במיוחד בימים חמימים. זוהי צורה של פעילות גופנית בעלת השפעה נמוכה המספקת יתרונות קרדיווסקולריים (בהקשר לכלי דם) מצוינים. השגיחו תמיד על ה-שיצו שלכם סביב המים, השתמשו בחגורת הצלה המיועדת לכלבים קטנים בעת הצורך, וודאו שהם מרגישים בנוח לפני שאתם מציגים אותם לשחייה או הידרותרפיה.

זיהוי סימנים לכך שהשיצו שלכם זקוק ליותר פעילות גופנית

אם הכלב מראה סימנים של חוסר מנוחה, חרדה, נביחות מוגזמות או התנהגות הרסנית, אלה עשויים להיות סימנים לכך שיש צורך ביותר פעילות גופנית. בנוסף, עלייה במשקל יכולה להיות סימן נוסף לכך שהכלב שלכם זקוק לאורח חיים פעיל יותר. התייעצו תמיד עם הווטרינר שלכם לפני ביצוע שינויים משמעותיים בשגרת הפעילות הגופנית של הכלב שלכם, וזכרו כי צרכי הפעילות הגופנית של השיצו שלכם עשויים להשתנות עם הזמן ככל שהוא מזדקן או נתקל בבעיות בריאותיות.

בעיות בריאותיות נפוצות המשפיעות על כלבי שיצו

כלבי שיצו, כמו כל גזע אחר, נוטים לבעיות בריאותיות מסוימות. בחלק זה נדון בבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר המשפיעות על כלבי שיצו וכיצד למנוע אותן ולטפל בהן, כדי להבטיח שהכלב שלכם יישאר מאושר ובריא לאורך כל חייו.

בעיות עיניים

גזע זה ידועים בעיניהם הגדולות ומלאות ההבעה, אך אלה יכולות להיות מקור לבעיות בריאותיות שונות. הם רגישים לבעיות עיניים כגון תסמונת עין דובדבן, קטרקט או עין יבשה. ניקוי קבוע של עיניו ומעקב אחר סימני גירוי, אדמומיות או הפרשות יסייעו למנוע ולתפוס בעיות אלה מוקדם. הקפידו להתייעץ עם הווטרינר אם אתם מבחינים בחריגות כלשהן בעיני הכלב לקבלת תשומת לב וטיפול מיידיים.

בעיות שיניים

ל-שיצו יש פה קטן והם מועדים לבעיות שיניים כגון צפיפות, מחלות חניכיים ועששת. כדי למנוע בעיות אלה, צחצחו באופן קבוע את שיניו באמצעות משחת שיניים ספציפית לכלב ומברשת שיניים רכה. ספקו לעיסות שיניים וצעצועים המסייעים לנקות את שיניהם ולשמור על היגיינת פה טובה. קביעת בדיקות שיניים שנתיות עם הווטרינר חיונית גם כדי לתפוס ולטפל בבעיות שיניים בשלבים המוקדמים.

אלרגיות וזיהומים בעור

ל-שיצו יש פרווה כפולה של שיער, מה שיכול להפוך אותם לרגישים יותר לאלרגיות וזיהומים בעור. בין החומרים המגרים הנפוצים: מזון, אבקנים ואלרגנים סביבתיים. תסמינים של אלרגיות עור כוללים גירוד, אדמומיות ופריחות בעור. טיפוח, רחצה וניטור קבוע של עור הכלב לאיתור סימני גירוי יסייעו לשמור על בריאות עורו. אם אתם מבחינים בסימנים כלשהם של אלרגיה לעור, התייעצו עם הווטרינר לקבלת אפשרויות טיפול, שעשויות לכלול תרופות לאלרגיה או שינוי בתזונה.

בעיות אורתופדיות

שיצו נוטים לבעיות אורתופדיות, כגון דיספלסיה של מפרק הירך, לוקסציה פטלרית ומחלת דיסק בין-חולייתי. מצבים אלה גורמים לאי נוחות ויכולים להיות מתישים אם לא מטפלים בהם מוקדם. כדי לסייע במניעת בעיות אורתופדיות, שמרו על משקל בריא באמצעות תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה. אם אתם מבחינים שהכלב שלכם צולע, מראה סימני כאב או מתקשה בתנועה, התייעצו עם הווטרינר לקבלת אפשרויות אבחון וטיפול.

שיצו 2

טיפים לאילוף השיצו שלכם

אילוף השיצו חיוני לבניית מערכת יחסים חזקה וחיובית ביניכם לבין חיית המחמד שלכם. גזע קטן זה יכול לפתח עקשנות והתנהגויות שליליות אחרות אם הם לא מאומנים כראוי מגיל צעיר. בחלק זה נסקור פקודות בסיסיות, טכניקות אילוף ארגזים וטיפים שימושיים לפריצה מוצלחת לבית של כלב השיצו שלכם.

פקודות בסיסיות לכלב השיצו

אימון ציות בסיסי הוא היבט חשוב בהבטחת חיית מחמד מתנהגת וצייתנית. התחילו ללמד אותו פקודות בסיסיות כגון לשבת, להישאר ולבוא. השתמשו בחיזוקים חיוביים, כגון פינוקים ושבחים, כדי לעודד התנהגות טובה. הקפידו להיות עקביים וסבלניים, מכיוון שלגזעים קטנים עשוי לקחת זמן רב יותר ללמוד פקודות חדשות בהשוואה לגזעים גדולים יותר. חשוב גם לשמור על אילוף קצר ומרתק כדי לשמור על תשומת הלב של הכלב ולמנוע תסכול.

טכניקות אילוף ארגזים

אילוף "ארגזים" יכול להועיל גם לכם וגם לכלב שלכם, מכיוון שהוא עוזר ליצור מרחב בטוח ונוח לחיית המחמד ומקל על ניהול התנהגויות לא רצויות. הכניסו את הכלב לארגז בהדרגה, ואפשרו לו לחקור ולהכיר אותו. הפכו את הארגז למזמין על ידי הצבת מיטה נוחה וצעצועים בתוכו. השתמשו בחיזוקים חיוביים כדי לעודד את הכלב לבלות בארגז ולהישאר רגועים כשהדלת סגורה. בסבלנות ובעקביות, השיצו שלכם יראה בארגז מרחב בטוח ונעים.

טיפים נוספים לאימון

אילוף כלב השיצו שלכם ביעילות דורש הבנה של המאפיינים הייחודיים שלו. גזע זה הינם אינטליגנטים ולהוטים לרצות, אבל הם יכולים גם להיות עקשנים ועצמאיים. היו סבלניים, עקביים והשתמשו בחיזוקים חיוביים כדי להניע אותם לאורך כל תהליך האימון. חשוב גם לזכור כי שיצו הם גזע ברכיצפאלי, הם עשויים להיות מועדים לבעיות נשימה, אשר יכול להשפיע על יכולתם לעסוק בפעילות גופנית מאומצת. התאימו את האימונים שלכם בהתאם, קחו הפסקות ושמרו על אימונים קצרים ומשעשעים.

דרישות טיפוח לשיצו

טיפוח השיצו שלכם הוא היבט חיוני להבטחת בריאותו ורווחתו הכללית. טיפוח נכון לא רק עוזר לכלב להיראות טוב, אלא גם שומר על היגיינה ומונע הזדווגות, זיהומי עור ובעיות בריאותיות אחרות. בחלק זה, נסקור את דרישות הטיפוח הדרושות לשיצו שלכם, כולל כלי טיפוח מומלצים, תדירות רחצה, טכניקות צחצוח ותספורות מוצעות.

כלי טיפוח מומלצים

כדי לשמור על פרוותו היוקרתית של שיצו, תצטרכו להשקיע בכלי טיפוח איכותיים. כמה כלים חיוניים כוללים מברשת סיכות עם קצוות מעוגלים למניעת שריטות, מסרק נירוסטה לאימון סבכים, וזוג מספריים לטיפוח לגזיזת השיער סביב הפנים, האוזניים והכפות. קוצצי ציפורניים, מברשת שיניים ומשחת שיניים כלבלב הם גם כלים חשובים לשמירה על מראהו והרגשתו.

רחצה

אמבטיות קבועות נחוצות כדי לשמור על פרוות השיצו שלכם נקי וללא לכלוך. רחצו את הכלב אחת ל 3-4 שבועות, באמצעות שמפו עדין לכלבים המיועד לעור רגיש. הקפידו להימנע מחדירת מים לאוזניים ולעיניים, ושטפו היטב את השמפו מהפרווה כדי למנוע גירוי. לאחר הרחצה, יבשו את הכלב במגבת בעדינות והשתמשו במייבש שיער בטוח לחיות מחמד כדי לזרז את תהליך הייבוש, תוך זהירות שלא לשרוף את עורו. זכרו לנקות את אוזניהם גם עם מנקה אוזניים כדי למנוע אפשרות של דלקות אוזניים.

הברשה וסירוק הפרווה

הברשה וסירוק עקביים חיוניים למניעת קשרים וסבכים. כדי למנוע אי נוחות, הברישו את שיער הכלב מדי יום, התחילו מהבסיס והתקדמו בהדרגה לכיוון הקצוות. הקפידו לסרק דרך כל הסבכים ולהיות עדינים כדי למנוע גרימת כאב. ניתן להשתמש בתרסיס להתרת קשרים כדי לסייע בטיפול בסבכים עקשניים במידת הצורך. הברשה קבועה מסייעת גם בפיזור שמנים טבעיים, השומרים על פרווה בריאה ומבריקה.

תספורות מומלצות

שיצו דורשים תספורות בערך כל שישה עד שמונה שבועות, תלוי באורך ובסגנון הפרווה שלהם. ייתכן שתחליטו לשמור על שיער ארוך של הכלב, ובמקרה כזה הוא עשוי לדרוש טיפוח תכוף יותר. לחלופין, תוכלו לבחור בגזרת קיצור יותר, כמו גזרת "גור" או "דובי", שהיא גם קלה לתחזוקה וגם מקסימה. שיער הפנים של שיצו דורש לעתים קרובות תשומת לב מיוחדת, מכיוון שהוא עלול לחסום את עיניהם אם אינו גזוז. בקרו אצל מטפח מקצועי לקבלת ייעוץ לגבי התספורת הטובה ביותר המתאימה לכלב ולאורח החיים שלכם.

סוציאליזציה והדרכה לשיצו שלכם

סוציאליזציה של השיצו שלכם בשלב מוקדם בחייו חיונית לרווחתו הכללית ולהתנהגותו. על ידי חשיפתם לסביבות שונות, אנשים ובעלי חיים אחרים, אתם מאפשרים להם להסתגל למצבים שונים ולהפוך לחיות מחמד מעוגלות היטב. בחלק זה נדון במשמעות החיברות, האילוף וההתנהגות הנכונה של כלב השיצו שלכם במקומות ציבוריים.

הכירו את השיצו שלכם לאנשים ולסביבות חדשות

התחילו בהצגת גור השיצו שלכם לבני משפחה וחברים בסביבה מבוקרת. להרחיב בהדרגה את האינטראקציה שלהם כדי לכלול גילאים, גדלים וסוגים שונים של אנשים. זכרו לשמור על היכרות חיובית ומתגמלת זו כדי ליצור חוויה נעימה עבור הכלב שלכם.

באופן דומה, חשפו אותם לסביבות שונות, כגון פארקים, רחובות סואנים, חנויות ונסיעות ברכב. ודאו שהם מרגישים בנוח ותגמלו אותם על התנהגותם הרגועה במהלך חוויות חדשות אלה.

טיפול בהתנהגות תוקפנית

למרות ששיצו הם בדרך כלל ידידותיים, הם עשויים להפגין התנהגות תוקפנית בשל פחד, דומיננטיות או רכושנות. טיפול בהתנהגות תוקפנית בשלב מוקדם הוא קריטי. חזקו באופן עקבי התנהגויות חיוביות והשתמשו באימוני ציות כדי לעזור לשיצו שלכם להבין מה מצופה מהם.

אם אתם מבחינים בסימנים של התנהגות תוקפנית, כגון נהמה, חשיפת שיניים או הצמדה, הוציאו את הכלב שלכם בשלווה מהמצב. אם התוקפנות נמשכת, התייעצו עם מאלף כלבים מקצועי או וטרינר כדי לשלול בעיות בריאותיות בסיסיות.

טיפים לשליטה בנביחות

שיצו עלולים להפוך לנביחות מוגזמות אם לא יונחו כראוי. הם עלולים לנבוח בגלל שעמום, חרדה או רצון לתשומת לב. כדי לנהל התנהגות זו, ודא שהכלב מקבל גירויים מנטליים ופיזיים בשפע. השתמשו בחיזוקים חיוביים, כגון שבחים ופינוקים, כאשר הם שקטים, תוך התעלמות מהם כאשר הם נובחים בצורה לא הולמת.

לימוד הפקודה "שקט" יכול להיות שימושי גם בשליטה על נביחות הכלב. כשאתם אומרים את הפקודה, הציגו פינוק ותגמלו את הכלב שלכם כשהוא מפסיק לנבוח. תרגל פקודה זו באופן עקבי כדי להחדיר את ההתנהגות לכלב שלך.

שיצו 3

שגרת אימונים ומשחקים

כלב השיצו שלכם הוא גזע שובב ואנרגטי שנהנה מפעילויות ותרגילים מרתקים עם בעליו. תעדוף צרכי הפעילות הגופנית שלהם חיוני לרווחתם הכללית. חלק זה יכסה שגרות אימון ומשחקים שונים כדי לקדם גירוי מנטלי ולשמור על פעילות גופנית של השיצו שלך.

משחקים ידידותיים לכלבים

כשאתם מתכננים פעילויות לשיצו, חשוב לבחור משחקים המתאימים לגודל ולמזג שלהם. מחבואים הוא משחק מצוין כדי לעורר את כישורי פתרון הבעיות שלהם ולתרגל את דעתם. החביאו פינוקים או צעצועים ברחבי הבית, ועודדו את הכלב למצוא אותם על ידי שימוש ברמזים או שבחים כאשר הוא מאתר את הפריטים המוסתרים.

משחק "להביא" הוא אפשרות פופולרית נוספת, אם כי אתה צריך לבחור צעצועים קטנים וקלים כדי למנוע פציעה או מתח. בנוסף, נסו להציג צעצוע "משיכת מלחמה", וודאו שהצעצוע רך ועדין על פיו של השיצו שלכם. משיכת מלחמה מספקת את היתרונות הכפולים של מאמץ פיזי ופיתוח אינסטינקט הציד שלהם.

שגרת פעילות גופנית בחוץ

טיולים סדירים חיוניים לרווחתו של כלב השיצו שלכם. השתדלו ל 2-3 הליכות קצרות ביום, כאשר כל הליכה נמשכת כ-15 עד 20 דקות. בזמן ההליכה, תנו עדיפות לבטיחות הכלב על ידי שימוש ברתמה במקום בקולר, מכיוון שהם מועדים למצב שנקרא קריסת קנה הנשימה.

תרגיל נוסף בחוץ הוא שחייה, המספקת אימון בעצימות נמוכה עבור השיצו שלך. תמיד השגיחו על הכלב שלכם במהלך השחייה והכניסו את המים בהדרגה כדי להבטיח שהוא ירגיש בנוח ובטוח.

שגרת פעילות גופנית בתוך הבית

בימים שבהם תנאי מזג האוויר אינם מאפשרים פעילויות בחוץ, חיוני לספק חלופות פעילות גופנית בתוך הבית עבור השיצו שלך. טיפוס מדרגות יכול להיות אפשרות תרגיל מקורה מעולה, כפי שהוא עוזר לשמור על טונוס שרירים וכוח. עודדו את הכלב שלכם לעלות ולרדת במדרגות על ידי שימוש בפינוקים או צעצועים כתמריץ. עם זאת, חיוני להשגיח על הכלב לבטיחותו, ולהימנע ממאמץ יתר.

  • 21/06/2023