פינדוג

תקופות קריטיות בחיי כלב

מתי גור כלבים הופך לכלב בוגר? מה השלבים ההתפתחותיים שלו ולמה אפשר לצפות בכל שלב? ולמה צריך להכיר אותם כדי לחנך את הכלב שלנו כראוי? במאמר זה נעמה זילבר, מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, תכיר לנו את התקופות הקריטיות בחיי הגור עד להפיכתו לכלב בוגר, ואת הדברים שחשוב לדעת על כל שלב.

תקופות קריטיות בחיי כלב - הקדמה

מה קובע את אופיו של הכלב? למה הוא זקוק כדי להסתגל ולהתבגר בצורה הטובה ביותר? ומה התפקיד שלנו בכל שלב בחייו?

לכלב, בדומה לבני אדם, ישנם שלבי התפתחות בהפיכתו מגור חסר ישע שרק נולד, לכלב בוגר ומאוזן. לכל שלב התפתחותי המאפיינים הייחודיים לו, והצרכים הקריטיים לעיצוב ההתנהגות שלו באותו שלב. אמנם, כלב נולד עם תכונות מסויימות, והתכונות המולדות האלו יישארו טבועות בכלב לא משנה מה יקרה, ובכל זאת יש לנו תפקיד לא קטן בעיצוב האופי של הכלב שלנו, ובעוצמות ובאופן שתכונות אלה יבואו לידי ביטוי.

למשל, כלב יכול להיוולד עם אופי חששן. הנטייה לחששנות תהיה טבועה בו תמיד. יחד עם זאת, לנו כבעלי הכלב יש יכולת לנצל את החלונות הקריטיים בחייו לחשיפה נכונה ולקשר, ובכך לצמצם משמעותית את החששנות הזו, ואת הביטויים שלה בחיי היום-יום של הכלב.

זו, למעשה, הסיבה, שתקופות אלה נקראות "קריטיות"- הן חלון הזדמנויות משמעותי לעיצוב אופיו והתנהגותו של הכלב, חלונות שונים יהיו פתוחים בתקופות שונות בחייו, וייסגרו לאחר מכן. לכן חשוב ביותר להכיר ולנצל את חלונות הזמן האלה.

אז מהן התקופות הקריטיות?

שלב ראשון, 0-3 שבועות: שלב הצינור

מיום ההמלטה של הגור ועד היום ה- 21 לחייו. בתקופה זו הכלב עדיין חסר חושים מפותחים, אינו רואה ואינו שומע, תנועותיו מוגבלות וכל תפקידו הוא לקיים את עצמו בחיים.

בתקופה זו תלוי הגור לחלוטין באמו כדי לשרוד. לכן תקופה זו נקראת הצינור- הגור הוא חסר ישע ואימו משמשת לו "צינור" לכל צרכיו: היא המספקת לו מזון, ניקיון, טיפול, מחסה, ושמירה מפני טורפים אפשריים.

בשלב זה אין לגור כל תקשורת עם העולם החיצון ואף לא עם אחיו לשגר, מלבד האינסטינקט להצטופף יחד כדי לשמור על חום הגוף.

העיניים נפתחות וחוש השמיעה מתחיל לפעול לקראת סופו של שלב זה, סביב גיל שבועיים.

מה קריטי לגור בשלב הראשון?

 • מחסה
 • הישארות עם האם שמספקת את כל צרכיו
 • שמירה על חום גוף בעזרת האחים לשגר ו/או חימום חיצוני.

שלב שני, 4-7 שבועות: סוציאליזציה/חיברות בתוך המין

בשלב זה הגורים כבר יכולים להתחיל לנוע לבדם, לתקשר, ולאכול אוכל מוצק. לכן, ישנם מגדלים אשר מוסרים גורים לבתים כבר בשלב זה. זו טעות חמורה! זאת מכיוון שמעבר להתפתחות הפיזית, הדבר הקריטי ביותר בשלב זה הוא סוציאליזציה, או בעברית: חיברות. הכוונה לתהליך הלמידה של הכלב לתקשר ולהסתדר עם בני מינו - הכלבים. בשלב זה הכלב לומד כיצד לתקשר עם כלבים בצורה נכונה, דבר שיכול לקרות אך ורק עם הלהקה הראשונה שלו - האחים והאמא.

כלומר, בשלב זה הגור יוצר ומפתח אינטראקציות חברתיות ומערכות יחסים עם אחיו ועם אימו. מתוך אינטראקציות אלה הוא ילמד איך לשחק נכון, איך להעביר מסרים, איך לסמן גבולות, ומה מעמדו היחסי בחבורה. במילים אחרות, בשלב זה הגור לומד איך להיות כלב.

סוציאליזציה/חיברות בתוך המין של הכלב

ומה יקרה עם גור שיופרד מהשגר שלו לפני סוף השלב הזה?

גור שמופרד מהשגר שלו ועובר לבית חדש לפני גיל 7 שבועות עלול לגדול להיות חששן/תוקפן כלפי בני מינו, או באופן כללי להיות בעל לקות בתקשורת כלבית.

גם איתנו, בני האדם, יש להפרדה מוקדמת השלכות: גור שהופרד מוקדם מדי מהשגר יהיה ברוב המקרים נשכן מהרגיל, מכיוון שלא חווה מאימו ומאחיו בצורה מדוייקת ריסון שאומר לו: כאן עברת את הגבול.

מה קריטי לגור בשלב השני?

 • הישארות עם השגר
 • זמן להכיר, לשחק ולתקשר עם אחיו ועם אימו ללא התערבות שלנו בדינמיקה ביניהם
 • בשלב זה אפשר ורצוי לתת לגור את מנת החיסנים הראשונה שלו - משושה ראשון.

שלב שלישי, 7-16 שבועות: חיברות/סוציאליזציה עם האדם

זוהי התקופה המתאימה ביותר ליצירת הקשר איתנו - בני האדם. בשלב זה הגור מוכן וצריך לצאת לבית חדש, מוחו פתוח לקלוט ולהכיר את הסביבה החדשה שלו, ואת הלהקה שלו להמשך חייו: אנחנו. זוהי התקופה הנכונה ביותר לבנות את הקשר איתנו, לעודד את הרצון של הכלב בקרבה שלנו, וללמוד להכיר את העולם שבחוץ. בשלב זה חשוב מאוד ליצור חוויות חיוביות איתנו הבעלים, ולבנות תקשורת המבוססת על מוטיבציה ואמון.

בנוסף, זוהי תקופה קריטית לחשיפה לעולם: כל מפגש שיהיה לגור עם גירוי כזה או אחר בשלב זה של חייו, יעצב את יחסו אל אותו גירוי בהמשך. לדוגמה, גור שייחשף לחתולים בצורה טובה/נייטרלית בשלב זה, יגדל להיות כלב שלא מתרגש או רודף אחרי חתולים. ולהיפך: גור שלא נחשף, עלול לפתוח יחס של פחד/תוקפנות. דבר זה נכון לגבי חיות, אנשים בגדלים וצבעים שונים, רכבים, מרקמים, רעשים, ועוד ועוד.

שימו לב: קונפליקט נפוץ בשלב זה, הוא הצורך לחשוף את הכלב לגירויים שונים, אל מול הצורך להגן עליו מפני מחלות. גור שלא קיבל עדיין את שלושת חיסוני המשושה עלול להיחשף ולהידבק במחלות. לכן חשוב להיות אחראים ולא להקצין לאף צד: לא למנוע מכלב חשיפה לגירויים, אך לבצע חשיפות אלה בצורה מבוקרת ואחראית.

מה קריטי לגור בשלב השלישי?

 • בניית הקשר עם בני אדם ובמיוחד עם בעלים
 • חשיפה מבוקרת ומיטיבה לכל מה שקיים בעולמנו
 • השלמת חיסונים
 • בשלב זה ניתן ואף רצוי להתחיל ללמד את הכלב פקודות, אבל חשוב להתרכז ביצירת חוויות חיוביות!

שלב רביעי, קפיצת גדילה: 3-6 חודשים

שימו לב שתקופה זו חופפת במידה מסויימת את התקופה הקודמת.

בשלב זה נראה התפתחות גופנית מואצת של הגור, קפיצת גדילה המגיעה יחד עם קפיצה ברמות האנרגיה ובביטחון העצמי. גור שהיה עדין וזהיר עשוי להיפתח ולהעז, הגוף ישתנה ויגדל בקצב מהיר, הצרכים האנרגטיים שלו יגדלו, ובאופן כללי הוא יתחיל לגלות נכונות לפתור בעצמו בעיות, לצאת להליכות ארוכות ולהתרכז יותר מבעבר.

מה קריטי לגור בשלב הרביעי?

 • המשך בניית הקשר איתנו
 • תשומת לב לצרכים הפיזיים והאנרגטיים המשתנים של הגור

שלב חמישי, 6-12 חודשים: גיל ההתבגרות

שלב זה הוא גמיש יותר מבחינת התזמון שלו, בין השאר בגלל שכלבים מגזעים גדולים מתפתחים לאט יותר מכלבים מגזעים קטנים.

שלב זה נקרא גיל ההתבגרות, כי כזה הוא: מתאפיין בהתפתחות מינית, ובשינויים התנהגותיים.

מבחינת ההתפתחות המינית, בגיל הזה הגור שלנו יפסיק להריח לכלבים אחרים כמו גור, ויתחיל להריח בעיניהם כזכר/נקבה. זכרים יתחילו לגלות עניין מיני בנקבות, ואצל נקבות נראה בשלב זה את הייחום הראשון (לעיתים ישנו ייחום סמוי שאינו מורגש).

מבחינה התנהגותית, אנחנו צפויים לראות בשלב זה שינויים משמעותיים ביחס של הגור שלנו לכלבים אחרים(והם אליו), וגם אלינו. גור שעד הגיל הזה שיחק עם בני מינו, עשוי להתחיל לנסות לבסס את מעמדו ואף להיכנס לעימותים איתם. הוא עלול גם למשוך יותר "אש" מכלבים אחרים.

ההתנהגות הכללית שלו עשויה להשתנות, ויכולות להיחשף כל מיני נטיות והתנהגויות שלא באו לידי ביטוי בגורות המוקדמת: חשדנות, טריטוריאליות, חסות ועוד.

גם הפוקוס של הכלב עשוי להשתנות: כלבים שעד גיל ההתבגרות גילו מחוייבות והתמדה, עשויים לפתע "לשכוח" מה שלמדו ולאבד ריכוז בקלות רבה. במקרה כזה עלינו להיות סבלניים מחד, וברורים ועקביים מאידך.

כמו בכל יצור חי, ישנם כלבים שאצלם סממנים אלה יופיעו בצורה משמעותית וחזקה, וישנם כאלה שאצלם זה יהיה כמעט ולא מורגש.

מה קריטי לגור בשלב החמישי?

 • עקביות והתמדה שלנו עם הכלב
 • הקפדה על מסגרת ברורה וגבולות
 • סבלנות והבנה
 • תשומת לב לשינויים הפיזיולוגיים, שמירה על כלבה מיוחמת, מעקב אחר שינויים בהתנהגות הכלב/ה, וכו'.

שלב שישי, 12-24 חודשים: בגרות

הגיל הממוצע להגעת כלב לבגרות הוא שנה וחצי. כאמור, כלבים קטנים מתבגרים מהר יותר מכלבים גדולים.

בתקופה זו התנהגות הכלב מתייצבת, האופי מתקשח, ומה שלימדנו אותו יחד עם הניסיון שצבר יילך ויתקבע מכאן ואילך.

אמנם ניתן לאלף כלב בכל גיל, אך כאשר הגור שלנו הופך לבוגר, יהיה לנו קשה יותר לשנות את ההתנהגות שלו ותהליך כזה ייקח יותר זמן.

בהנחה שהשקענו בבניית הקשר והתקשורת, והטמענו בו התנהגות נכונה, בשלב זה נוכל לסמוך על הכלב שלנו ולדעת למה לצפות ממנו ולמה לא.

בהנחה שאין בעיית התנהגות מיוחדת, משלב זה התנהגות הכלב תהיה יציבה.

זיקנה, 7-12 שנה ואילך

למרות שכלבים גדולים מתבגרים לאט יותר, הם מזדקנים מהר יותר. אצל כלבים ענקיים הזקנה מתחילה כבר בגיל 7, אצל בינוניים סביב גיל 9, ואצל כלבים קטנים 10 ואף לאחר מכן.

חשוב להיות במעקב אחר מצבו הגופני של כלבנו, לספק לו אוכל מזין ולהיות עירניים וסבלניים לשינויים הפיזיים וההתנהגותיים שלו.

  קטן בינוני גדול ענק
צינור 0-3 שבועות 0-3 שבועות 0-3 שבועות 0-3 שבועות
חיברות בתוך המין 4-7 שבועות 4-7 שבועות 4-7 שבועות 4-7 שבועות
חיברות עם האדם 2-4 חודשים 2-4 חודשים 2-4 חודשים 2-4 חודשים
קפיצת גדילה 3-6 חודשים 3-6 חודשים 3-7 חודשים 3-7 חודשים
גיל ההתבגרות 6-10 חודשים 6-12 חודשים 7-18 חודשים 8-24 חודשים
בגרות שנה שנה וחצי שנתיים שנתיים וחצי-שלוש
זיקנה 12 10 9 7
 • 14/05/2023
הכתבה בשיתוף:
נעמה זילבר

מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, מנהלת "כלבייה חינוכית אשבל" ועובדת עם כלבים בבית הלקוח. עוסקת בכלבנות משנת 2017. עובדת בצפון הארץ.

מאמרים נוספים מאת נעמה זילבר:
 • כלב פריה או כנעני עמותות?
  בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים מאמצים מכלביות כלבים המכונים "כנעני עמותות". מי הם אותם כלבים באמת, מדוע הולבש המושג "כנעני" על כלבי פאריה זה ומה חשוב לדעת עליהם?
 • כלבית מדוברת למתחילים
  הידעתם? כלבים מדברים אתנו כל הזמן! במאמר זה נעמה זילבר, מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, תכיר לנו את בסיסי התקשורת הכלבית ונלמד איך להבין אותם טוב יותר ולדבר איתם בצורה ברורה יותר.
 • ארבעת עקרונות הברזל בחינוך כלב - "4 רגליים"
  כל מי שמגדל כלב רוצה לחיות בהרמוניה עם כלבו. כדי לעשות זאת נהיה חייבים, בתור התחלה, לתת מענה על הצרכים שלו ולהעביר לו את הציפיות שלנו באופן שהוא יוכל להבין. נעמה זילבר, מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, מציגה לנו את העקרונות הבאים מהווים את הבסיס לכך.
 • איך בוחרים את הכלב הנכון עבורנו?
  חושבים לצרף חבר למשפחה? כיצד בוחרים את הכלב הנכון עבורנו, ולמה כל כך חשוב לבחור נכון. נעמה זילבר, מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, הכינה בשבילנו מדריך מפורט.