פינדוג

איך בוחרים את הכלב הנכון עבורנו?

חושבים לצרף חבר למשפחה? כיצד בוחרים את הכלב הנכון עבורנו, ולמה כל כך חשוב לבחור נכון. נעמה זילבר, מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, הכינה בשבילנו מדריך מפורט.
הקראת המאמר:

מבוא

כמעט כל יום אני מקבלת פנייה על כלב למסירה. אימצו אותו כי היה חמוד, מסכן, קטן, ושלל סיבות אחרות, כולן אמיתיות ומלאות כוונות טובות. אבל כשמגיעים האתגרים בגידול הכלב (והם תמיד מגיעים), זה הולך ומסתבך עד שזה נהיה קשה מדי. הנחת המוצא הראשונה שלי היא שכל מי שאימץ או קנה כלב התכוון לגדל אותו ולדאוג לו. הנחת המוצא השנייה שלי היא שגידול כלב היא תמיד משימה מאתגרת, כמעט תמיד מאתגרת יותר ממה שחשבנו.
אז למה בכל זאת חלק מהאנשים מצליחים (עם או בלי סיוע מקצועי) להתמודד עם האתגר וחלק לא?
בתור מאלפת כלבים שמבקרת בבתים רבים ושונים, אחת התשובות נעוצות בעיניי בנקודת ההתחלה: האם מלכתחילה נבחר כלב שמתאים לבית שבו הוא חי? במקרים בהם התשובה היא לא, הדרך לתסכול מתמשך ותחושת אין מוצא מהירה מאוד.

חשוב להבין דבר מהותי בנוגע לכלבים

הם נולדים עם גנטיקה מסוימת, נטיות התנהגותיות ויצרים. ניתן לאלף ולחנך כל כלב, אבל לא לכל דבר. הדבר נכון לכלבים גזעיים שמגיעים מבתי גידול מסודרים באותה מידה שהם נכונים לכלבים שמגיעים מכלביות או הסגרים. כלב שנולד עם יצר טריטוריאלי מוגבר יוכל ללמוד בתנאים מסוימים שלא לתקוף אורחים שמגיעים אליו הביתה, אבל לא יוכל ללמוד לאהוב את האורחים. כלב שנולד עם יצר רעייה חזק ורמת אנרגיה גבוהה, יוכל ללמוד שלא לרדוף אחרי מכוניות וילדים, אבל הוא לא יוכל לשבת בשקט בבית כל היום ולהסתפק בשני טיולים קצרים ביום. יש תכונות שטבועות בכלבים שלנו, ואם נשים אליהן לב וניקח אותן בחשבון נוכל לחיות עם כלב מאושר, וכמובן להיות מאושרים ממנו בעצמנו.

אז איך ניתן לבחור מלכתחילה כלב שיתאים לנו? יש מספר פרמטרים שחשוב להתייחס אליהם.

פרמטר ראשון - רמת אנרגיה

רמת האנרגיה היא הפרמטר המשמעותי ביותר בבחירת כלב מתאים. כאשר בני האדם יצרו באמצעות הרבעה סלקטיבית גזעי כלבים שונים, הם יצרו הבדלים משמעותיים ברמות האנרגיה שלהם. נהוג לחלק את רמת האנרגיה בין 1-10, או בין 1-5. בשורה התחתונה עבור רובנו זה מסתכם בשאלה: לכמה פעילות הכלב זקוק ביום?

פעילות איננה שהייה בחצר, גדולה ככל שתהיה. היא גם לא זמן ליטופים מול הטלוויזיה או משחק עם החתול. פעילות היא זמן שלנו ושל הכלב יחד, שבו אנו, ובכן, פעילים. טיול משותף, הליכה בטבע, משחק איכותי, לימוד ותרגול פקודות, אתגרים מנטליים, ספורט כלבני, ריצה, שחייה, וכו'. כל אלה מהווים פעילות שפורקת לכלב אנרגיה בצורה איכותית, ולא פחות חשוב- מחזקים את הקשר והתקשורת איתנו.

ומה לגבי גינות כלבים ומשחק עם כלבים אחרים? כלבים הם חיית להקה וככאלה הם זקוקים לאינטראקציה חברתית. אבל לא כל הכלבים זקוקים לאינטראקציה חברתית עם כלבים אחרים. לחלקם זה אף עשוי להזיק.

יש כלבים שיכולים לפרוק אנרגיה וליהנות מזמן בגינת כלבים. יש כלבים שמסתדרים עם כלבים מסוימים, או ירגישו בנוח לשחק עם כלב או שניים, אבל במרחב שבו 10-20 כלבים רצים בבת אחת, הם עשויים להיסגר או לפתח אגרסיות. ויש כלבים שלא יתעניינו כלל במשחק עם כלב נוסף.

אם הכלב שתבחרו הוא לא מהקטגוריה הראשונה, אין טעם לסמוך על פריקת אנרגיה בגינת כלבים. אם כן, אפשר בהחלט לקחת את הכלב לפריקת אנרגיה בגינת כלבים, אבל חשוב לזכור שזה לא יכול לבוא על חשבון האינטראקציה והפעילות לה הוא זקוק איתנו - הלהקה האמיתית שלו.

לסיכום, כשאתם לקראת צירוף של כלב חדש למשפחה, שאלו את עצמכם בכנות כמה זמן יש לכם להשקיע בכלב ביום, ובחרו כלב שרמת האנרגיה שלו מתאימה לכך.

פרמטר שני - גיל הכלב

גור, מתבגר, צעיר, בוגר או מבוגר? אולי אפילו עדיף לקחת כלב זקן?

בכל ימי האימוץ ניתן תמיד לראות את כולם מתגודדים ליד הגורים הצעירים, ואיך אפשר שלא? גורים הם היצורים החמודים ביותר. אך יחד עם זאת, הם גם היצורים התובעניים ביותר.
גידול גור בן חודשיים לא מסתכם רק בניקוי צרכים והוצאות תכופות, זו עבודה מסביב לשעון.

אז איזה גיל נכון עבורכם?

 • גור צעיר (2-6 חודשים): למי שלא מנוסה בגידול גורים, נדרש ליווי מקצועי. גידול גור דורש התנהלות שוטפת של טיול כל 3-4 שעות, טיפולים וחיסונים, חשיפה נכונה, חינוך לצרכים ולהתנהגות נכונה בבית, השגחה אינטנסיבית, ועבודה עם סדר יום קבוע.
  היתרון המרכזי בגידול גור הוא האפשרות להרגיל אותו לאורח החיים שלנו. למשל: אם יש חתול וילדים בבית, גור צעיר יוכל בקלות ללמוד להסתגל אליהם, לעומת כלב בוגר שלא פגש בצעירותו חתולים וילדים. החיסרון המרכזי בגידול גור, מלבד כל ההשקעה שהוא דורש, הוא שקשה עד בלתי אפשרי לעין לא מקצועית לראות תכונות מסוימות שמופיעות רק עם התבגרות הכלב כמו יצר ציד, חשדנות או טריטוריאליות.
 • גור מתבגר (6-12 חודשים): בגיל כזה הכלב כבר לא זקוק להשגחה צמודה. כמה זמן כלב יכול להתאפק? הוא יכול להתאפק יותר שעות ולהסתגל לסדר יום שבו יש 3 טיולים ביום. יחד עם זאת עדיין נדרש חינוך קפדני, סדר יום קבוע והמשך עבודה על התקשורת ביניכם ועיצוב ההתנהגות של הכלב.
 • בוגר (1.5-4 שנים): בגיל כזה אופיו של הכלב כבר מעוצב, כלב בגיל כזה מתאים למשפחה שרוצה לצרף חבר חדש אבל לא רוצה  או לא יכולה לשנות את כל אורחות חייה.
 • מבוגר (4-8): בגיל כזה יש התמתנות וירידה ברמת האנרגיה והעניין במשחקים ואתגרים חדשים. כלב כזה עדיין זקוק לפריקת אנרגיה, פעילות משותפת ותשומת לב, אבל יכול להסתדר גם עם פעילות מתונה ומסגרת חיים רגועה יותר. כמובן שמידת הפעילות עדיין תלויה באופי של הכלב הספציפי.
 • כלב זקן (8 ומעלה): מתאים לכל בית שיוכל לדאוג לפעילות מתונה, תשומת לב ומעקב אחרי המצב הבריאותי. ישנם כלבים בגילאים האלה שעדיין יהיו פעילים מאוד, אך רבים מהם יחפשו פינה נוחה וטיולים נוחים ורגועים.

פרמטר שלישי - נשירה

אם אחד מבני הבית אלרגי לכלבים, יש לבחור כלב שנחשב היפואלרגני, כגון: פודל, שיצו, מלטז שי-פו ועוד, ובחלק מהמקרים גם שנאוצרים. לאנשים שונים רמות אלרגיה שונות, וחשוב לבדוק שהכלב הספציפי שבוחרים לא מעורר את האלרגיה. מעבר לענייני אלרגיה, כלב היפואלרגני שלא משיר שיער יכול להיות פיתרון טוב למשפחות בהן חלק מבני הבית מאוד רוצים כלב, אבל מתקשים עם הפרווה והלכלוך שהוא עשוי להביא.

איך בוחרים את הכלב הנכון עבורנו

פרמטר רביעי - אופי הכלב הספציפי, תכונות והרגלים

מעבר לרמת האנרגיה, יש לכל כלב את התכונות הספציפיות שלו. תכונות והתנהגויות אלה מגיעות מהרגלים שנוצרו, ומהמטען הגנטי שנולד איתו. אצל כלבים גזעיים ניתן לדעת על הרבה מהתכונות האלה על פי הגזע שלהם, אולם גם אצלם יש הבדלים בין כלב לכלב.

לדוגמה, ג'ק ראסל הוא גזע עם יצר ציד מפותח, אבל לא אצל כל הג'קים התכונה הזו תבוא לידי ביטוי בציד ממש של חיות.

נסו להבין איזה תכונות חשובות לכם בכלב, איזה התנהגויות רצויות מבחינתכם ואיזה פחות, וחפשו כלב עם התכונות שחשובות לכם. מהבחינה הזו אין כלב "טוב" או "רע", יש כלב עם תכונות שמתאימות לבית מסוים, ולא מתאימות לבית אחר.

כך למשל, כלב שמקבל בשמחה כל אדם זר יכול מאוד להתאים לבית מסוים, אבל לא להתאים כלל למשפחה שתרצה כלב שיתריע במקרה של פריצה.

אל תצפו לקחת כלב עם תכונות מסוימות, בהנחה שתכונות אלה ישתנו. יש התנהגויות שאכן ניתן לשפר ולשנות, אבל בשביל זה יש להיעזר באיש מקצוע, ורצוי מאוד להתייעץ בעניין הזה לפני שהחלטתם סופית לקחת את הכלב אליכם.

 

אהבתם את התוכן? אתם מוזמנים לקרוא עוד מידע על כלבים במגזין שלנו!

 • 24/04/2023
הכתבה בשיתוף:
נעמה זילבר

מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, מנהלת "כלבייה חינוכית אשבל" ועובדת עם כלבים בבית הלקוח. עוסקת בכלבנות משנת 2017. עובדת בצפון הארץ.

מאמרים נוספים מאת נעמה זילבר:
 • כלב פריה או כנעני עמותות?
  בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים מאמצים מכלביות כלבים המכונים "כנעני עמותות". מי הם אותם כלבים באמת, מדוע הולבש המושג "כנעני" על כלבי פאריה זה ומה חשוב לדעת עליהם?
 • תקופות קריטיות בחיי כלב
  מתי גור כלבים הופך לכלב בוגר? מה השלבים ההתפתחותיים שלו ולמה אפשר לצפות בכל שלב? ולמה צריך להכיר אותם כדי לחנך את הכלב שלנו כראוי? במאמר זה נעמה זילבר, מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, תכיר לנו את התקופות הקריטיות בחיי הגור עד להפיכתו לכלב בוגר, ואת הדברים שחשוב לדעת על כל שלב.
 • כלבית מדוברת למתחילים
  הידעתם? כלבים מדברים אתנו כל הזמן! במאמר זה נעמה זילבר, מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, תכיר לנו את בסיסי התקשורת הכלבית ונלמד איך להבין אותם טוב יותר ולדבר איתם בצורה ברורה יותר.
 • ארבעת עקרונות הברזל בחינוך כלב - "4 רגליים"
  כל מי שמגדל כלב רוצה לחיות בהרמוניה עם כלבו. כדי לעשות זאת נהיה חייבים, בתור התחלה, לתת מענה על הצרכים שלו ולהעביר לו את הציפיות שלנו באופן שהוא יוכל להבין. נעמה זילבר, מאלפת כלבים וכלבנית טיפולית, מציגה לנו את העקרונות הבאים מהווים את הבסיס לכך.